5 mýtov o rakovine prsníka: Čo je pravda a čo len výmysel?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Počuli ste už predtým niektorú zo spomínaných „právd“ o rakovine prsníka?

Nie všetky informácie o rakovine prsníka sú naozaj pravdivé a vedecky či štatisticky podložené

V súvislosti so zákernou rakovinou sa každý deň z médií či od známych dozvedáme nové informácie. Táto choroba je predmetom mnohých výskumov, niektoré „fakty“ o nej však natoľko zľudoveli, že ich berieme ako pravdivé, hoci také vôbec nemusia byť. Medzi tie druhy, ktoré sú popretkávané najväčším počtom mýtov patrí najmä ženský postrach číslo 1 - rakovina prsníka. Ktoré informácie týkajúce sa tohto ochorenia teda netreba brať až tak vážne?


O rakovine prsníka ste toho už určite počuli dosť. Nie vždy sú však „zaručené“ informácie naozaj pravdivé a vedecky či štatisticky podložené. Tak ako to teda je – čo je pravda a čo len mýtus?

Mýtus 1: Rakovina prsníka je do veľkej miery genetická záležitosť

Určite aj tu hrá rolu aj genetika, avšak len v relatívne nízkych 5 – 10 % prípadov. Prsty v tom majú zmutované gény, konkrétne gén BRCA 1 a BRCA 2. Ženy, u ktorých zistia tieto mutácie, majú omnoho vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich objaví rakovina prsníka. Možno si pamätáte, že herečka Angelina Jolie si dala pred časom odstrániť obidve svoje prsia a nahradila ich silikónmi. Urobila tak práve preto, lebo sa u nej našiel spomínaný gén. Vedci stále nevedia zistiť presnú príčinu vzniku rakoviny prsníka. Najväčší tieň podozrenia ale padá na zlé životné podmienky, životosprávu, príliš veľa stresu, obezitu a fajčenie.


Mohlo by vás zaujať: Rakovina prsníka trápi milióny žien: Takto znížite riziko jej vzniku na minimum!


Mýtus č. 2: Ženy s malými prsiami majú nižšie riziko

Veľkosť podprsenky nehrá absolútne nijakú úlohu v tom, aké je riziko, že ochoriete na toto zhubné ochorenie. Rakovina vzniká v bunkách prsného tkaniva a to, čo robí prsia väčšie či menšie, je len tuk. Preto je pravidelné absolvovanie lekárskych prehliadok rovnako dôležité pre ženy s malými aj veľkými prsiami. Pomedzi ne by ste si tiež mali sama doma robiť aspoň raz mesačne samovyšetrenie prsníkov.

 • Ako si spraviť samovyšetrenie prsníkov? Najlepšie sa vykonáva v sprche. Namydlite sa a jednu ruku dajte za hlavu. Druhou rukou si vyšetrite prsník krúživými pohybmi, ako aj pohybmi od bradavky smerom k vonkajším okrajom prsníkov. Vymeňte ruky a vyšetrite aj druhý prsník.

Mýtus č. 3: Rakovina prsníka sa vždy prejaví hrčkou

Bohužiaľ, ani to nie je pravda. Asi 10% žien s rakovinou prsníka si nenašlo nijakú hrčku. A preto rovnako ako je dôležité samovyšetrovanie, je dôležité aj lekárske vyšetrenie, ktoré môže rakovinu odhaliť aj bez toho, že si nájdete hrčku. Zákerný problém však môžu naznačiťaj iné príznaky:

 • zmena vzhľadu bradaviek
 • zmena veľkosti alebo tvaru prsníka
 • vyššia citlivosť alebo bolestivosť
 • výtok z bradavky
 • opuchnuté, červené prsia alebo bradavky

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Mýtus č. 4: Mladé ženy nedostanú rakovinu prsníka

Je síce pravda, že počet prípadov rakoviny prsníka stúpa najmä s vekom a najviac prípadov je zaznamenaných u žien po menopauze, no to neznamená, že ju nemôže dostať aj hociktorá mladá žena. V dnešnej dobe už nie je bohužiaľ nič výnimočné, ak sa na ňu liečia aj mladšie ako 30 ročné ženy. Vek pacientok s rakovinou prsníka sa alarmujúco posúva stále viac smerom nadol.

Mýtus č. 5: Deodoranty a antiperspiranty spôsobujú rakovinu prsníka

Jeden mýtus hovoril o tom, že keď dezodorant zabráni poteniu, toxíny zostanú v tele, nahromadia sa v lymfatických uzlinách a spôsobia rakovinu. Druhý zas tvrdil, že dezodoranty obsahujú nebezpečné súčasti, napr. hliník a parabény, ktoré môžu spôsobovať zhubné ochorenie. Súvislosť medzi rakovinou prsníkov a používaním týchto hygienických pomôcok sa však nepotvrdila. Naopak, vedci z Fred Hutchinson Cancer Research Center v Seattli v štúdii z roku 2002 zistili, že medzi nimi nie je nijaká spojitosť.


Máte vy alebo niekto z vašich blízkych skúsenosti s rakovinou prsníka? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (8)

 • preventivka 02.12.2014, 11:04

  Boli tri kamošky, jedna z nich išla na preventívku, zistili jej hrčku v prsníku, amputovali a za pár týždňov zomrela. Kamarátka ju po operácii bola pozrieť v nemocnici, doma si nahmatala hrčku a tiež prišla o prsník. Tretia kamoška, bola v nemocnici pozrieť obidve. Doma manželovi porozprávala, čo sa stalo a tiež si našla hrčku. Mala tri deti, tak pred operáciou podpísala, že súhlasí s amputáciou prsníka, ak pri súbežnej histológii zistia, že ide o zhubný nádor. Keď sa po operácii prebrala obviazaná, vedela koľko bije. Napriek tomu, že sa z operácie zotavovala rok, prežila. Kvôli deťom, aby neprišli o matku, bola ochotná urobiť čokoľvek. Krásna a múdra žena, vynikajúca matka žije aj bez prsníka. Asi prišla včas...

 • Sloviak Ladislav 01.12.2014, 20:38

  Seraphim, nie som lekár, ani odborník na rakovinu. Som vyhľadávač pravdy, väčšina ľudí tejto doby a mainstreamu ma považuje za konšpirátora. Nedbám, pokračujem bez akéhokoľvek nároku na odmenu len s čistým úmyslom pomôcť. Kúp si časopis Zem a vek č. 11/2014, sú tam rôzne pohľady na túto závažnú tému. Ale čo je hlavné, je tam článok na str. 54 - 61 - rozhovor s priekopníkom v oblasti liečby rakoviny lymf. uzlín MUDr. Jánom Lakotom, CSc. z Onkolog. ústavu Sv. Alžbety. Ak nie on, kto potom?

 • lubomir 01.12.2014, 18:33

  Seraphim, drzim palce a verim, ze z toho obaja vyjdete vitazne a budete obaja u toho, ako Vasa dcera pojde k oltaru.

 • najkrajsia na svete 01.12.2014, 18:25

  ludia keby ste videli moje prsia! Vzdy sa o ne staram, masirujem a rozmaznavam! Preto ich mam pevne a nezne! Pozdravujem

 • zienka 01.12.2014, 16:31

  hormonálna antikoncepcia. To je preda jeden z vážnych dôvodov. Prečo o tom nenapísali?

 • psynoxious 01.12.2014, 16:03

  ..a taktiež vedci v minulosti zistili, že splodiny z výparov olovnatého benzínu nie sú zdraviu škodlivé. Americkí vedci zistili, že ľudia veria všetkému, čo americký vedci zistili :)

 • tiana 01.12.2014, 15:16

  Tak s tymi antiprespirantmi nesuhlasim, obsahuju aluminium chloride co brani poteniu. Z vlastnej skusenosti viem, ako sa mi tvorili bolestive hrcky v podpazusi. Nik ma neprehovori ze je to neskodlive. Teraz pouzivam antiprespirant na prirodnej baze, sice sa potim, no je to bez zapachu.

 • Seraphim 01.12.2014, 14:26

  manželka si našla minulý rok v auguste 2013 na prsníku na koži pevné miesto, bohužiaľ sa obavy potvrdili a bola to rakovina. Nasledovali siahodlhé vyšetrenia, potom chemoterapia ambulantne, napokon začiatkom tohto roku prišla operácia a prsník musel celý preč aj s uzlinami, jedna z nich bola zasiahnutá. Ťažko si predstaviť, aké je to strašné pre mladú 30-ročnú ženu. A to už má kvôli rakovine preč aj štítnu žľazu. Keď jej zistili problémy so štítnou žľazou s možnosťou, že je to rakovina, tak sme akurát čakali dieťa. Keď sa narodilo, šla na operáciu, kde sa potvrdila rakovina a štítna žľaza musela komplet von. Nasledovala rádiojódová terapia, ktorá zlikvidovala všetky prípadne zvyšky po bunkách štítnej žľazy, 3 cykly toho boli, mesiac pobyt v nemocnici, mesiac pobyt u jej rodičov, lebo nesmela k dcérke, s prerušeniami 6 mesiacov, ja som sa zatiaľ staral o našu maličkú dcérku, ktorá nemala ešte ani rok. Pred posledným podaním rádiojódu zistili rakovinu zasa mne, musel som na operáciu, kým som sa zotavil, manželka musela posledné dva mesiace na rádiojód, ešte doma nebola, už som musel ísť na chemoterapiu, tri cykly po tri týždne. Už je to 4 roky odvtedy. A tak sa prebíjame životom...

1

Pridať komentár