Vypadávanie vlasov vie vystrašiť každého: Zistite, prečo vaša koruna krásy vädne

Žena

thinkstockphotos.com

Vypadávanie vlasov je prirodzený proces potrebný pre ich obnovu. Najviac vlasov zvyčajne strácame pri česaní, šampónovaní a dotváraní účesu. No ak množstvo vlasov, ktoré denne nachádzame na hrebeni či vankúši prekračuje únosnú mieru, je načase sa zamyslieť nad príčinami.

Máte dostatok bielkovín?

Ak nekonzumujete dostatok bielkovín vaše telo automaticky pozastaví rast a obnovu vlasov. Prečo? Snaží sa uchovať si potrebné proteíny na dôležitejšie procesy odohrávajúce sa v organizme. Pokiaľ si myslíte, že práve toto môže byť príčinou rednutia vašej hrivy, mali by ste do jedálnička jednoznačne zaradiť jedlá s vysokým obsahom bielkovín, prípadne vašu stravu obohatiť proteínovým práškom. Zúfať nemusia ani vegetariáni, ktorí mäso bohaté na bielkoviny  môžu nahradiť potravinami ako tofu, špenát, orechy a fazuľa.

Železo vlasom chýba

Anémia je ochorenie, pri ktorom človek nekonzumuje dostatok železa v potrave. Dôsledkom je nedostatočné množstvo červených krviniek prenášajúcich kyslík do mozgu a vedľajším príznakom vypadávanie vlasov. Ak máte podozrenie, že by ste anémiou mohli trpieť aj vy, neváhajte a dajte si spraviť krvné testy, ktoré vám dajú jasnú odpoveď. Pokiaľ však ide len o bežný nedostatok železa, naordinujte si červené mäso, pšeno, mak a rôzne druhy orechov.


Mohlo by vás zaujať: Krásny účes aj vo vyššom veku: Pridá vám novú iskru a šmrnc


Nepodceňujte psychiku

Ak ste v poslednej dobe prekonali traumu či veľký stres ako napríklad operácia alebo rýchla strata na váhe, nadmerné vypadávanie vlasov sa  môže dostaviť v priebehu troch až šiestich týždňov.  Nemusíte sa však báť. Príčinou je len to, že bol váš vlasový cyklus trochu vyvedený z miery, no s postupom času sa opäť upraví.

Pozor na lieky

Príčinou rednúcich vlasov môžu byť aj lieky, ktoré ste začali v poslednej dobe užívať. Na každého totiž môžu pôsobiť inak, a teda aj keď plnia svoju funkciu, vedia narobiť problémy. Ak si myslíte, že toto je práve váš prípad, skúste sa porozprávať s vaším lekárom o zmene dávkovania či liečiv.


Mohlo by vás zaujať: Šediny na našej hlave: Čo sa za nimi skrýva?


Stav pokožky je dôležitý

Zdravá pokožka hlavy je nevyhnutnou súčasťou zdravého rastu vlasov. Lupiny, plesňové infekcie a podobné problémy môžu mať vplyv na hustotu vašich vlasov. Pokiaľ vás trápi svrbenie, štípanie či sčervenanie pokožky mali by ste sa poradiť s vašim dermatológom, ktorý vám poradí, prípadne predpíše špeciálny šampón.

Prehnaná starostlivosť škodí

Neustále úpravy vlasov teplom a chemikálie môžu vaše vlasy poškodiť, a to až do takej miery, že za začnú lámať a vo veľkom vypadávať. Ak si farbíte vlasy, meňte odtieň oproti prirodzenosti maximálne o dva tóny. Veľký farebný rozdiel vyžaduje totiž množstvo škodlivých chemikálii. Keď vlasy fénujete, zvoľte radšej nižší stupeň teploty hoci vám úprava zaberie o trochu dlhšie. Dokonca pomôže aj to, ak vlasy necháte ešte pred fénovaním trochu uschnúť voľne na vzduchu. Čo sa týka teploty, rovnako postupujte aj pri používaní žehličky a kulmy.


Mohlo by vás zaujať: Ušetrite na kaderníčke: Nafarbiť vlasy a zakryť šediny zvládnete aj doma


Môže za to genetika

Pokiaľ ste sa obávali, môžete sa začať tešiť, že netrpíte žiadnou chorobou ani poruchou. Zlou správou však zostáva, že s genetikou sa dá bojovať ťažšie. Ľudia s dedičným vypadávaním vlasov, ich môžu začať strácať už po dvadsiatke. Rednúce vlasy sa dajú pozorovať hlavne v oblasti ofiny a nad ňou. Nemusíte sa však hneď vzdávať. Existujú lieky, ktoré vašim vlasom dokážu pomôcť, vyplatí sa poradiť s lekárom.

Čo môžete pre svoju hrivu urobiť ešte dnes?

  • Pripravte si odvar zo žihľavy (nehcajte lúhovať asi desať minpt) a po umytí prepláchnite ním vlasy. Neoplachujte.
  • Prekrvenie pokožky hlavy korienkom vlasov prospieva, preto ju masírujte krúživými pohybmi. Pridať môžete aj tinktúru z lekárne.
  • V lekárňach dostať prípravky určené špeciálne pre padajúce vlasy. Treba ich však užívať dlhodobo a neraz sú finančne náročné.
  • Babské rady spomínajú aj vaječný žĺtok, ktorý treba vmasírovať do pokožky hlavy. Pre lepší výsledok odporúčajú hlavu prikryť igelitom a uterákom a nechať masku 20 minút pôsobiť. Zmývať treba vlažnou vodou, aby sa žĺtok nezrazil

Máte vlastné skúsenosti s výraznejším vypadávaním vlasov? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Ľudmila
Odporúčame