Umelý kontra živý: Ktorý vianočný stromček je ten naj?

Vianoce

thinkstockphotos.com

S blížiacim sa časom Vianoc riešia mnohí dilemu aký vianočný stromček si zaobstarať. Kúpiť umelý a mať niekoľko rokov pokoj? Alebo zháňať každý rok pichľavé voňavé vetvičky? Aké su plusy a mínusy oboch možností a čo u vás vyhrá pomôžu zhodnotiť nasledujúce riadky.

História vianočného stromčeka

Rituál zdobenia stromov v období pred zimným slnovratom siaha do predkresťanských čias. Pohania prejavovali zdobením oddychujúcim stromom a kríkom v prírode úctu a vďaku za úrodu, za ich užitočnosť. Tradícia ozdobeného stromčeka počas sviatkov narodenia Ježiška je mladšia, prvá písomná zmienka pochádza z roku 1507 z Alsaska. K nám sa tento zvyk dostal z Nemecka koncom 18. storočia, najprv do miest, postupne v 19. storočí aj na vidiek, v niektorých regiónoch Slovenska sa dokonca stromček zdobí až od medzivojnového obdobia. Ozdobený vianočný stromček sa stal nielen dekoračným prvkom, ale i neodmysliteľným magickým symbolom najmä pre deti. Aj keď nemôžeme stráviť Vianoce so svojimi blízkymi, zdobí pracovisko aspoň malý stromček, rovnako je to v nemocniciach, zariadeniach sociálnych služieb, skrátka všade, kde ľudia trávia vianočné dni.


Mohlo by vás zaujať: Ozdoby na vianočný stromček: Aké sú trendy pre tento rok?


Ekológia sa prihovára za živý strom

Vianočný stromček je zvyčajne zelený. Ktorý je však zelenší vo vzťahu k prírode a ďalším generáciám? Umelé stromčeky sa vyrábajú z plastov, často z PVC, u predajcov treba pátrať po materiálovom zložení. Mínusy pre umelý stromček z hľadiska ekológie sú:

  • energeticky náročná výroba plastov
  • používanie toxických prísad pri výrobe a vznik škodlivín
  • míňanie prírodných zdrojov
  • možný obsah ťažkých kovov a negatívny dopad na zdravie
  • po skončení životnosti dlhodobá záťaž pre životné prostredie

Aby sa vyrovnala úroveň uhlíkových splodín pri výrobe umelého stromčeka emisii splodín pri spaľovaní prírodného, museli by ste ho používať aspoň 20 rokov.

Naproti tomu prírodné stromčeky pestované na tento účel znamenajú pre prostredie:

  • produkciu kyslíka, ochranu pôdy pred eróziou a vytváranie mikroklímy počas celej doby rastu
  • životný priestor pre rôzne druhy živočíchov
  • pri kompostovaní sú plne rozložiteľné

Mohlo by vás zaujať: Vianočný stromček: Vyberte ten správny a udržte ho čerstvý čo najdlhšie


Praktické starosti

S vianočným stromčekom súvisí nielen ekológia, ale i mnoho praktických vecí, ktoré predchádzajú vianočnej atmosfére a následne si vyžadujú starostlivosť po skončení sviatkov. Ak sa rozhodnete pre umelý stromček:

  • stačí vám dopraviť ho raz domov
  • niekoľko ďalších rokov sa nezaoberáte zháňaním nového stromčeka
  • potrebujete miesto, kde bude stromček uložený počas zvyšku roka

V prípade prírodného stromčeka býva najväčším problém najmä v meste jeho likvidácia po Vianociach. Mnohí predajcovia vykupujú späť použité stromčeky, prípadne motivujú bonusom či zľavou za ich vrátenie už pri kúpe. Riešením môže byť aj stromček v kvetináči, ktorý po Vianociach plní funkciu bytovej zelene. Kopa oschnutých stromkov pri kontajneroch na sídliskách pôsobí nielen neesteticky, ale mnohokrát dlhší čas prekáža pri chôdzi či parkovaní. Ihličie, ktoré sa sype po byte zo schnúceho stromčeka tiež nepoteší a môže odradiť. Opadávajú však i umelé stromčeky, čím sú staršie, tým viac, keďže sú opakovane skladané a rozkladané.


Mohlo by vás zaujať: Vianočný stromček je symbolom sviatkov: Aké sú trendy na tento rok?


A čo cena?

Koľko za stromček zaplatíte, závisí od jeho veľkosti a vzhľadu. Najlacnejšie živé stromčeky sa dajú zohnať za pár eur ak ste podielnikom urbáru alebo kúpite stromček priamo od správcu lesa, ktorý robí ich riadený výrub. Zväčša ide o stromčeky, ktoré majú nepravidelnú korunu či iné kozmetické vady, niekedy to však môže byť pri umiestnení pri stene alebo nábytku aj výhoda. Stromy s krásnou pravidelnou korunou pestované špeciálne na tento účel stoja podľa výšky a druhu niekoľko desiatok eur.

Umelé stromčeky sú jednorázovo vyššou investíciou, ich cena tiež závisí od kvality a veľkosti, môže sa vyšplhať až na stovky eur. Lacnejšie verzie často vyzerajú ako lego z metličiek a neočaria ani čuchové orgány. Ak však zostanete verní jednému umelému stromčeku dlhší čas, peniaze zrejme ušetríte.

Máte na výber

Či už sa rozhodnete pri výbere vianočného stromčeka podľa peňaženky, času či praktických vecí, rozhodne sa oplatí zamyslieť nad všetkými pre a proti. Voňavý stromček možno stojí za to, aby ste strávili pol dňa jeho obstaraním. Všímajte si však aj to, odkiaľ pochádza a dajte prednosť kratšie transportovaným kusom, ktoré aj dlhšie vydržia svieže.

Ak dáte prednosť umelému stromčeku, snažte sa vybrať si taký, ktorý nie je vyrobený z PVC, ale polypropylénu a bude sa vám páčiť ešte niekoľko rokov. Ak by vám postačil ministromček kvôli atmosfére, skúste si naaranžovať vetvičky čečiny, ktoré ozdobíte vo váze alebo na kúsku dreva. A najdôležitejšie – Vianoce nerobí nádherný stromček ani darčeky pod ním, ale ľudské slová, myšlienky a činy.


Ako je to vo vašej domácnosti? Vyhráva umelý alebo živý vianoćný stromček? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame