Žiarivo biely úsmev môžete mať aj vy: Vyskúšajte tieto jednoduché tipy!

Zuby

thinkstockphotos.com

Zuby biele ako sneh sú túžbou mnohých ľudí. Časom však neraz zubná sklovina získava neželané žltkasté či sivasté sfarbenie. Ako tento nevítaný jav eliminovať na minimum a mať zuby žiarivé ako z plagátu?

Úskalia chemického bielenia zubov

Bielenie zubov ani zďaleka nie je vecov posledných rokov či desaťročí. Ako obdoba súčasnej mechanickej metódy napríklad slúžila v Anglicku na konci 18. storočia zmes tehlového prachu a rozomletej sépiovej kosti. Úbohé zuby sa vystavovali aj pôsobeniu koncentrovaného roztoku kyseliny dusičnej. Bieliace účinky peroxidu boli objavené v roku 1970. 

Farba je do veľkej miery vrodená

„Fajčenie, káva, červené víno, lesné plody, ale aj fluorid z vodovodnej vody spôsobujú nežiadané sfarbenie zubov. Bielenie peroxidom vnímam ako zásah do štruktúry zubnej skloviny, ktorý je účinný prednostne u zubov bez výplni a v prípade ošetrených zubov s ich následnou zámenou pôvodných výplní. Považujem to za náročnejší zákrok pre pacienta. Použitie bieliacej pasty je najjednoduchšia a ľahko dostupná forma, ako začať s bielením zubov samozrejme v prípade, že bol pacient poučený o správnom čistení zubov,“ hovorí stomatologička MUDr. Katarína Tulejová. „Okrem týchto vonkajších vplyvov má odtieň zubov súvislosť s prirodzenou farbou dentínu a súvisí to tiež s prekonanými chorobami, či liečbou antibiotikami,“ dodáva.


Zakúpte si na fitlekaren.sk produkty na dokonalú ústnu hygienu


Ako na belšie zuby?

  1. Doprajte si ovocie a zeleninu. Pomôže odstrániť veľa cukrov a chemikálií spôsobujúcich škvrny. Hlavnými zločincami sú lepivé potraviny. Jablko vás bude držať mimo dosahu zubárov. Vďaka obsahu kyseliny jablčnej odstraňuje škvrny zo zubov, práve preto sa používa v produktoch na ich bielenie. Ďalšími naturálnymi vybieľovačmi zubov podporujúcimi tvorbu slín sú uhorka, brokolica, zeler a mrkva.
  2. Po jedle vypláchnite ústa vodou. Odstránite tak zvyšky jedla z úst i zubov a zabránite tak tvorbe škvŕn. Hodinu po jedle si môžete ústa vypláchnuť ústnou vodou, zabránite množeniu baktérií a následnému vzniku kazov na zubnej sklovine. Ideálne riešenie v situáciách, keď nemáte po ruke zubnú kefku.
  3. Jedzte viac syra. Vedecké štúdie ukázali, že jedenie malého množstva syra po jedle môže preventívne prispieť k prevencií proti zubnému kazu a podporuje opätovnú mineralizáciu zubnej skloviny. „Dopĺňanie vápnika a fosfátov je späté, okrem toho, že udržiava zuby silné a zdravé, aj s belosťou zubov,“ hovorí MUDr. Katarína Tulejová.
  4. Čistite správne. Prevencia sfarbenia zubov je jednoduchšia ako následné odstraňovanie škvŕn. Čistenie zubnou kefkou, používanie  medzizubnej kefky a dentálnej nite  hrajú obrovskú úlohu v udržiavaní čistých a bielych zubov. Touto prevenciou predídete sfarbeniu zubov aj medzizubných priestorov a vzniku zubných kazov. Dentálna hygienička vás poučí  o správnom čistení zubov, užívaní a vhodnej veľkosti medzizubnej kefky, prípadne dentálnej nite.
  5. Používanie pást s bieliacim účinkom. Na trhu je dostupné množstvo pást určených na bielenie zubov. Niektoré z nich, aj keď v minimálnom množstve obsahujú peroxid. Pokiaľ máme možnosť, voľme si radšej pasty bez prídavku peroxidu. Vhodnejší je obsah fluoridov spevňujúcich našu zubnú sklovinu a hydroxyapatitu, ktorý tvorí cca 97 percent zubnej skloviny, je teda hlavnou zložkou zuba a pôsobí ako „tekutá zubná sklovina“. Hydroxyapatit sa pri každodennom čistení ukladá a zabudováva do povrchu zubov a podporuje tak regeneráciu vzniknutých pórov, trhliniek, drsností a nerovností. V ideálnom prípade zloženie pasty dopĺňa alumíniumlaktát, ktorý posilňuje parodont a zastavuje aj prípadné krvácanie.

Aké ďalšie účinné tipy na dokonale biele zuby by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Naturprodukt
Odporúčame