Matrace pre krásne sny bez bolesti chrbta: Ako si vybrať ten najlepší?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Tajomstvo dobrého spánku spočíva okrem uvoľnenej mysle a pocitu bezpečia aj v správnom výbere toho, na čom spíte

Výdatný neprerušovaný spánok je potrebný pre zdravé fungovanie organizmu, jeho regeneráciu i dobrú psychickú odolnosť a načerpanie energie. Tajomstvo dobrého spánku spočíva okrem uvoľnenej mysle a pocitu bezpečia aj v správnom výbere toho, na čom spíte.


Matrace – klasika či móda

Dobrý matrac uvoľní telo počas spánku, poskytuje tepelnú pohodu a umožňuje zmenu polohy. Viete, že zdravý človek počas jednej noci zmení svoju polohu priemerne 40-60-krát? Ak sa pri prevracaní budíte, spôsobuje to buď napätie, bolesť alebo nevhodný matrac.

Pena alebo pružiny?

Materiály, z ktorých sa zhotovujú matrace do postelí, sú najčastejšie rôzne penové hmoty a pružinové systémy. Aké sú ich výhody a nevýhody?

Nové technológie umožnili vznik rôznych druhov pamäťovej peny, ktorá sa prispôsobuje telu, reaguje podľa teploty, umožňuje vyrobiť matrace s rôznou tvrdosťou i zónovaním. Ich výhodou je pomerne nízka cena, sú ľahké a dobre udržiavateľné. Syntetické materiály sú však elektrostatické, nepohlcujú vlhkosť a rýchlejšie sa preležia.

Pružinové matrace zase majú odporcov v radoch ezoterikov – kvôli vhodnému energetickému prúdeniu by nemal mať matrac kovové časti, aby nespôsoboval tzv. elektromagnetický stres. Počet pružín, ktorý zlepšuje komfort, zase zvyšuje cenu matraca. Prírodnou variantou sú matrace z kaučuku (latex).


 Mohlo by vás zaujať: Stopnite potenie a prehadzovanie sa: Vyspite sa doružova aj počas letných nocí


Tvrdosť či mäkkosť

Pocit pohody navodzuje správna tvrdosť matraca. Tá však závisí nielen od typu matraca, ale i od roštu, na ktorom je uložený. Ak použijete lamelové rošty, matrac bude pôsobiť mäkšie ako na pevnej podložke z drevených latiek či perforovaných dosiek. Ťažší ľudia by si mali zvoliť tvrdší matrac ako subtílnejší, tí čo spia zväčša na boku zasa mäkší ako spáči na chrbáte či bruchu.

Rozmery matraca

Všeobecne platí, že matrac by mal byť aspoň o 20 cm dlhší ako je vaša výška, aby ste sa mohli príjemne natiahnuť. Šírka matraca zase ovplyvňuje pohodlie pre pretáčaní sa v spánku, pre jednolôžko by mala byť aspoň 90 cm a pre dvojlôžko najmenej 80 cm pre osobu. Minimálna výška matraca by mala byť aspoň 12 cm, optimum je 18-20cm.

Sendvičové matrace

Kombináciou špeciálnych penových materiálov, pružín a ďalších vrstiev z kokosu, gélu, kaučuku či konských vlasov vznikajú sendvičové matrace, ktoré takto získavajú vlastnosti ako vzdušnosť, ľahkosť, vysoká pružnosť a prispôsobivosť. Rôznymi kobináciami materiálov v jadre a pri povrchu môže mať jeden matrac dvojaké vlastnosti podľa toho, ktorú stranu použijete ako vrchnú. Úmerne s vylepšeniami sa však zvyšuje i cena.


 Mohlo by vás zaujať: Stuhnutie šije dokáže poriadne potrápiť: Ako si s ním účinne poradiť?


Japonská klasika

Japonci tradične spávajú už po stáročia na futónoch – matracoch naplnených vrstvami bavlny. Tieto prírodné matrace sa vyznačujú dobrou prispôsobivosťou telu a ako čisto prírodné umožňujú dobrú ventiláciu vzduchu – odvetrávanie vlhkosti a menšie šance usadzovaniu prachu. Preto su futóny doporučované pre alergikov a astmatikov. Európania, ktorí spia na futónoch, ich neukladajú priamo na zem, ale na nízke drevené rošty alebo podložky tatami. Podobne ako klasické matrace, plnia sa futóny aj inými prírodnými materiálmi – vrstvami vlny, kokosových vláken, kaučuku a konských vlasov. Futóny je potrebné pravidelne rolovať a vetrať, aby sa zachovali ich vlastnosti.

Spoločné spanie

Pri rozhodovaní o tom, aký matrac do manželskej postele, môže nastať dilema – jeden spoločný alebo pre každého zvlášť? Pre spoločný matrac je jasnou výhodou to, že netvorí v strede postele medzeru či nepríjemnú priehlbinu, ak je posteľ užšia, je aj cenovo výhodnejší. Avšak ak majú parneri rôzne nároky na tvrdosť matraca a pomerne veľký váhový rozdiel, môže spanie na spoločnom matraci spôsobovať vyrušovanie i budenie a manipulácia pri prezliekaní bielizne či vetraní matraca je oveľa náročnejšia.


Aký matrac by ste na kvalitný spánok odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (13)

 • alex 22.06.2018, 15:43

  Ja osobne mám skvelú skúsenosť so značkou Slumberland! Vynikajúce, pohodlné a kvalitnée matrace. Odporúčam :) www.slumberland.sk

 • matrace 25.09.2017, 12:41

  Kvalitné matrace - https://goo.gl/z5XVsy

 • Terka 01.01.2017, 22:33

  Tak ja som stavila po dlhej úvahe na matrac z latexu http://www.matracetropico.sk/matrac-sarka-top.html - nemôžem si vynachváliť, skutočne skvelá voľba, nikdy sa mi nespalo lepšie

 • Elka 01.10.2016, 14:34

  My sme si museli s manželom kúpiť tiež rozdielne matrace, pretože každý z nás mal iné požiadavky :D ani by nás to nenapadlo, nebyť tejto stránky http://www.drsleep.sk/sk/o-konfiguratore, v ktorej sme museli nastaviť rôzne parametre a podľa nich nám našlo matrac presne na mieru.

 • Leona 11.08.2016, 23:14

  Doma sme spokojní s bugatti matracom kúpeným cez sconto.sk :) sconto.sk/produkty/matrac-bugatti-premium-h3.html

 • Sabi 31.05.2016, 22:17

  Tak my sme vybrali matrac od českej firmy Tropico máme Amundsen http://www.matracetropico.sk/matrac-amundsen-11-zadarmo.html a je výborný, po dobrej skúsenosti sme odtiaľ objednali aj pre rodičov ako darček k zlatej svadbe a tiež sú veľmi spokojní, dobre sa vyspať je veru základ dobrého dňa :)

 • pikola9 03.02.2016, 21:20

  Matrac je fakt dôležitý :) len ceny sa mi zdajú na pridaných stránkach privysoké ako matrac na intrák som si nevybrala. A to som pozerala poctivo všetko možné. Nakoniec som narazila na Obojstranný matrac SIMMA od drevony a a na tom sa mi spí luxusne a za cenu 104 eur luxuus

 • Lenka 25.11.2015, 10:22

  Ja som váhala aký matrac a napokon som zvolila mäkkší na ktorom sa nám spí skvelo, naozaj matrac má veľký vplyv na spánok. Matrac som si kúpila od jedného predajcu čo zásobuje hotely aj nemocnice http://www.marimpex.sk bo som dôverovala tomu že dostanem kvalitnú matrac, zobrala som celý, neviem či by mi nevadilo keby to boli dva matrace.

 • Natalia 06.06.2015, 21:27

  My máme matrace Tempur a sme s nimi veľmi spokojní. Sú hypoalergénne, poťah sa dá prať na 60 stupňov a ako výborne sa na nich spí nie je nutné zdorazňovať. Sú trochu drahšie, ale kvalitné a naozaj poskytujú chrbtici výbornú oporu

 • Barča 10.05.2015, 13:58

  Doporučujem www.prespanok.sk. Majú obrovský výber matracov, prehľadne usporiadané, takže aj laik si v pohode vyberie to, čo potrebuje a čo mu bude vyhovovať.

1 2 >

Pridať komentár