V zime na cestách: Ako jazdiť bezpečne a bez nehody?

Auto

thinkstockphotos.com

Zdá sa, že zima nás predsa len ešte bude nejakú dobu obšťastňovať nádielkou snehu a mínusových teplôt. Šoférovanie v takomto počasí je podstatne náročnejšie ako počas iných ročných období. Nepodceňujte nástrahy zimných ciest a pripravte sa na ne čo najlepšie!

Ešte pred tým, ako vyrazíte na cesty…

Ubezpečte sa, že máte všetko, čo na zimnú prevádzku vášho auta potrebujete. Škrabka na ľad, metlička, prípadne lopatka, v prípade starších vozidiel tekutý rozmrazovač či handrička na utieranie zaroseného skla. Dôležité je tiež dať auto do stavu, v ktorom neohrozuje vás ani ostatných vodičov. Poctivo odstráňte sneh z celej kapoty a nezabudnite oškrabať všetky sklá. Len tak budete mať dokonalý prehľad o dianí na ceste.


Mohlo by vás zaujať: Prejazdite zimu v pohode a bez nehody: Na čo sa nevyplatí zabúdať?


Prispôsobte sa

Akceptujte, že poveternostné podmienky sú zložité a prispôsobte tomu svoju jazdu. Nezabudnite, že zapríčiniť nehodu môžete aj vtedy, keď neprekračujete povolenú rýchlosť, preto choďte radšej pomalšie. Dodržujte aj niekoľko ďalších zásad:

  • Vyrazte s predstihom. Vyhnete sa tak stresu, neprimeranej rýchlosti a možnej nehode.
  • Jazdite plynule, nešliapte prudko na plyn a snažte sa prudko nebrzdiť.
  • Pri brzdení využívajte aj brzdný účinok motora.
  • Udržujte za autom pred vami dostatočný odstup.
  • Predbiehajte len v nevyhnutných prípadoch, najlepšie vôbec.
  • Eliminujte faktory, ktoré vás môžu rozptyľovať – od rádia až po telefonovanie, hoci cez hands free.
  • Predvídajte. Sledujte autá okolo vás, sú väčším nebezpečenstvom ako inokedy, ostražitosť sa teda určite vyplatí.
  • Pri jazde do kopca zaraďte vyšší prevodový stupeň ako zvyčajne.
  • Nezabudnite brzdiť dostatočne skoro pred zákrutou – ešte na rovnej ceste. V samotnej zákrute by ste už brzdiť nemali.
  • Vopred si premyslite cestu, ktorá má čo najmenej zákrut či iných kritických miest.
  • Zimné pneumatiky sú samozrejmosťou a zákonnou povinnosťou.
  • Ak idete do hôr, nezabudnite na reťaze. A tiež na to, aby ste sa ich naučili nasadzovať.

Šmyk – nočná mora šoférov

Ocitnúť sa vo vozidle, ktoré nie je možné ovládať, je desivá predstava. Žiaľ, v zime je takýchto situácií pomerne dosť. Poznáme dva druhy šmykov – nedotáčavý, teda šmyk predných kolies, a pretáčavý, čiže šmyk zadných kolies. V podstate každé auto môže dostať jeden aj druhý šmyk.

Ak sa vozidlo v zákrute dostane do nedotáčavého šmyku (predných kolies), treba ubrať plyn a natočiť kolesá do pôvodného smeru, prípadne jemne brzdiť. Počkajte, kým sa kolesá „chytia“ a potom jemne manévrujte volantom.

Pretáčavý šmyk je na zvládnutie náročnejší ako nedotáčavý. Pre vodiča je totiž neprirodzené smerovať volant do opačného smeru, ako je smer zákruty. Uberte plyn, vyšliapnite spojku a tesne pred vyrovnaním vozidla natočte kolesá do pôvodného smeru. Nezvládnutý pretáčavý šmyk môže vyústiť do ďalšieho šmyku – tentokrát nedotáčavého, a situáciu je potom veľmi náročné zvládnuť.


Mohlo by vás zaujať: Prezúvanie zimných pneumatík: Čo o ňom treba vedieť a kedy je naň ten pravý čas?


Záchrana ABS?

Autá, ktoré majú ABS, sú na jazdu v zime pripravené o niečo lepšie. Ich kolesá sa nezablokujú, vďaka čomu má auto maximálne možné brzdenie a zároveň možno naďalej určovať smer. V prípade núdzového brzdenia vyšliapnite spojku a potom poriadne šliapnite na brzdu. Skrátite tým brzdnú dráhu a ABS urobí zvyšok za vás. Pedál vám môže „vibrovať“ do nohy, ale toho sa nebojte, ide len o len znamenie, že ABS pracuje. 

Ak vaše vozidlo ABS nemá a vy sa dostanete do šmyku, na brzdu silno nešliapte. Naopak, vhodnejšie je uvoľniť brzdový pedál, až kým kolesá opäť nezaberú na vozovke. Najlepšie je brzdiť prerušovane, aby sa kolesá točili, ale nezablokovali sa. Tento manéver však zvládnu zväčša len skúsení šoféri.


Aké sú vaše skúsenosti so šoférovaním v zime? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Maroš
Odporúčame