Drobné zranenia: Poraďte si s nimi rýchlo a účinne pomocou prírody

Zranenie

thinkstockphotos.com

Stačí chvíľka nepozornosti a sú na svete. Hoci ide prevažne o povrchové poškodenia kože, popáleniny a odreniny príjemné nie sú. Zmierniť bolesť, štípanie či svrbenie rán a popálenín pomôžu aj niektoré prírodné prostriedky. Navyše majú protizápalové účinky a urýchľujú regeneráciu pokožky.

Základom je dezinfekcia

Drobné odreniny treba najprv očistiť vodou, antiseptickým mydlom či dezinfekčným prostriedkom. Potom môžu prísť na rad prírodné prostriedky, ktoré hojenie urýchlia a zmiernia nepríjemné svrbenie či pálenie. Neazbudnite však, že domáce rady sa nevyplatí skúšať pri väčších popáleninách či komplikovanejších ranách – v takom prípade radšej vyhľadajte lekára. Na drobné poranenia však babské tipy skúsiť môžete. Ktoré pokožke pomôžu?

1. Aloe vera

Aloe vera predstavovať netreba. Gél z tejto rastlinky by nemal chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Okrem toho, že si poradí s malými rankami a popáleninami, pomôže aj pri opuchoch a uštipnutí hmyzom. Pokojne ho použite i na podráždenú pokožku po holení a kožných problémoch (akné, ekzémy). Náš tip: Zaobstarajte si rastlinku aloe v kvetináči, čerstvý gél z jej listov je nielen lacný ale aj veľmi účinný.


Mohlo by vás zaujať: Urýchlite hojenie drobných rán a popálenín: Ide to aj bez mastí z lekárne


2. Kvety nechtíka lekárskeho a petržlenová vňať

Ide o netradičnú, ale účinnú kombináciu. V mažiari stačí rozdrviť kvety nechtíka lekárskeho s petržlenovou vňaťou a naniesť na poškodenú pokožku. Ak sa vám táto kombinácia nepozdáva, pripravte si doma nechtíkovú masť, ktorú môžete v prípade potreby kedykoľvek využiť.

  • Masť z nechtíka lekárskeho

Na prípravu hojivej masti potrebujete iba čerstvé kvety, zozbierané za slnečného počasia, a bravčovú masť. Príprava je jednoduchá. V nádobe roztopte 300 g bravčovej masti a do nej nasypte približne 4-5 hrstí nadrobno nakrájaných kvetov nechtíka. Nechajte zovrieť a potom odpočívať 24 hodín na chladnom mieste. Následne zmes zohrejte, prefiltrujte a dajte do čistej nádobky. Skladujte na chladnom mieste.

3. Prírodné esenciálne oleje

Na tento účel je stvorený napríklad levanduľový, tymianový alebo čajovníkový esenciálny olej. Niekoľko kvapiek pridajte do teplej vody a vo forme obkladu pravidelne aplikujte na postihnuté miesto.

  • Domáci sprej na drobné ranky, popáleniny, modriny a poranenia

Na prípravu potrebujete 12 kvapiek čajovníkového oleja, 6 kvapiek eukalyptového oleja, 6 kvapiek citrónovej silice a 60 ml destilovanej vody. Všetko dajte do fľaše s rozprašovačom a používajte niekoľkokrát denne.


Mohlo by vás zaujať: Kurkuma je viac ako korenie: „Indický šafran“ pôsobí proti rakovine aj žltým zubom


4. Kurkuma

Toto korenie je neodmysliteľnou súčasťou indickej kuchyne i tradičnej medicíny. Má schopnosť podporiť regeneráciu pokožky. Po očistení nasypte jemnú vrstvu prášku na poškodenú pokožku a nechajte pôsobiť.

  • Ak sa chcete rýchlejšie zbaviť chrást, skúste zmiešať ¼ čajovej lyžičky kurkumy s čajovou lyžičkou domáceho masla (bravčovej masti) a pravidelne pastu aplikovať na dané miesto.

5. Repík lekársky

Jednou z najpoužívanejších liečivých rastlín, ktorá pomáha s nehojacimi sa a aj hnisavými ranami, je repík lekársky. Na prípravu pollitrového záparu potrebujete 3 polievkové lyžice repíka, ktorý treba variť zhruba 5 minút, precediť a po vychladnutí je pripravený na použitie.

6. Skorocel kopijovitý

Ďalším pomocníkom pri hojení rán zo sveta bylín je skorocel kopijovitý. Ako ho použiť? Listy čerstvého skorocelu umyte a vlhké priložte na postihnuté miesto. Ďalšou možnosťou je listy rozdrviť a pripravenú kašu naniesť na poškodenú pokožku.


Zakúpte si na fitlekaren.sk účinné produkty na pomoc pri popáleninách a odreninách


7. Amarantový olej

Amarantový olej je zdrojom skvalénu. Okrem toho, že táto látka disponuje protirakovinovými účinkami, je výborná aj na hojenie pokožky. Olej stačí niekoľkokrát denne naniesť na postihnuté miesta.

8. Propolisová masť

Propolis je včelím produktom, ktorý má protiplesňové, protivírusové a antibakteriálne vlastnosti. Masť vyrobená z propolisu je skvelá na hojenie rán, ale aj vredov, omrzlín a rozličných kožných ochorení, ako napríklad ekzémov.

9. Alchemilka lekárska

Alchemilka je známa predovšetkým ako liečivá rastlinka, ktorá pomáha pri rozličných gynekologických ťažkostiach. Menej sa o nej vie ako o prostriedku, ktorý pomáha napríklad pri hnisavých ranách. Zápar si jednoducho pripravíte zo sušenej bylinky. Ak máte k dispozícii čerstvú, lístky rozdrvte v mažiari a naneste na ranu.


Mohlo by vás zaujať: Popálili ste sa pri varení? Po chladení môžete nasadiť tieto prírodné zbrane


10. Vaječný bielok

Naše staré mamy využívali hlavne na popáleniny vaječný bielok. Jednoducho ho naniesli na popáleninu a prikryli plátnom.

11. Med

Včelí med vďaka svojmu zloženiu disponuje protizápalovými účinkami. Ak ho v tenkej vrstve nanesiete na postihnuté miesto, pokožku vydezinfikuje a urýchli hojenie. Okrem toho má schopnosť zmierniť nepríjemné svrbenie.


Ktoré prostriedky z prírodnej lekárne sa pri popáleninách a odreninách najviac osvedčili vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii. 

Zdroj: thinkstockphotos.com, thnikstockphotos.com, Mirka
Odporúčame