Najčastejšie chyby pri umývaní zubov: Robíte ich aj vy?

Zuby si umývame odmalička, to však ešte neznamená, že si ich umývame správne. Techniky čistenia totiž tiež podliehajú trendom v závislosti od najnovších vedeckých poznatkov. Preto sa oplatí zamyslieť nad tým, či naozaj robíme pre svoj chrup len to najlepšie. Ktorých chýb sa pri umývaní dopúšťame najčastejšie?

 

Používate nevhodnú kefku

V jednoduchosti je krása – ideálna kefkamenšiu hlavicu a rovnako dlhé štetiny. Kedysi platilo čím tvrdšia, tým lepšia, dnes je to naopak. Dentisti odporúčajú jemné alebo super jemné kefky, ktoré zuby vyčistia citlivo, ale poriadne. Zároveň nezabudnite, že aj o kefku sa treba postarať – po umytí ju poriadne umyť, odstrániť zvyšky pasty medzi štetinami a nechať ju uschnúť na voľnom vzduchu. Myslieť treba aj na jej pravidelné obmieňanie. Podľa odborníkov by ste ju nemali používať dlhšie ako tri-štyri mesiace.

Tlačíte prisilno

Možno máte pocit, že čím silnejšie pritlačíte, tým budú zuby čistejšie – a tak ich drhnete ako mastný fľak na košeli. To však nie je správny postup. Namiesto ochrany zubu tým dávate zabrať sklovine a najmä ďasnám. A tie sa naozaj neoplatí veľmi dráždiť. Dôsledkom môžu byť napríklad obnažené krčky zubov.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás krvácanie z ďasien? Zastavte ho, kým nespôsobí katastrofu!


Umývate primálo – alebo priveľa

Ideálny počet umytí zubov je dva až trikrát denne. Niektorí odborníci tvrdia, že ak si zuby čistíme naozaj poctivo a dobrou technikou, stačí ich umývať aj raz, iní sa s týmto názorom nestotožňujú. Vo všeobecnosti sa považujú sa potrebné dve umytia. Ani s čistením zubov sa to však nemá preháňať a viac ako trikrát denne si zuby určite čistiť nemusíte – najmä ak máte vžité razantné čistenie s veľkým tlakom. Na umývanie po každom jedle radšej zabudnite – sklovina po jedle môže byť chemicky oslabená kyslou stravou a tak je v kombinácii s umývaním kefkou náchylnejšia na opotrebovanie.

Používate zlú pastu

Bieliace pasty s abrazívnym účinkom môžu pomôcť k o niečo belším zubom, nepoužívajte však len tie. Alebo ich použite len raz za deň, aby efekt „zubného peelingu“ nebol na vašu sklovinu priveľa, alebo ich používajte pri každom umytí, ale po minutí balenia ju vymeňte za klasickú pastu. Pozor si dajte aj na rôzne iné bieliace prípravky. So sklovinou sa neoplatí hazardovať a tak si radšej nechajte poradiť od svojho zubára čo najbezpečnejšie bieliace prostriedky.


Mohlo by vás zaujať: Krásny a žiarivý úsmev po celý život: Môžete ho mať aj vy


Podceňujete vyplachovanie

Práve silné vyplachovanie vodou dokáže vyplaviť kúsky potravy, ktoré ostali pred kefkou skryté. Preto ústnu dutinu razantne prepláchnite aspoň niekoľko krát. Nezabudnite tiež na použitie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Zubné kazy totiž najčastejšie vznikajú na ťažko dostupných miestach – napríklad v  priestore medzi zubami.

Ponáhľate sa

Umývanie zubov nepatrí možno medzi vašu obľúbenú zábavu, ale je vždy lepšie ako vŕtanie v zubárskom kresle. Preto si zvyknite mu venovať dostatok času. Nikto nehovorí, že pri tom musíte byť v kúpeľni, pokojne ich umývajte pred televízorom či pri varení rannej kávy v kuchyni. Podstatné však je, aby ste mali dokonale nacvičenú správnu techniku, takže sa na ňu nemusíte vôbec sústrediť a predsa si zuby umývate dobre.


Čo pri čistení zubov považujete za kľúčové vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame