Stres, problémy a priberanie: Ako sa dostať z bludného kruhu von?

Muž

thinkstockphotos.com

Lomcuje aj vami stres, vyčerpanosť a prerastá vám cez hlavu nielen vaša váha, ale aj kilá? Riešite každý problém niečím dobrým pod zub? Pozor, zrejme sa aj vás týka syndróm tzv. emočného jedenia. O čo vlastne ide?

Psychika a priberanie idú ruka v ruke

Vaše emócie, nálady, psychická pohoda, ako aj stres majú veľa do činenia s tým, ako funguje vaše telo. Určité životné situácie dokážu zapríčiniť, že si s nimi neviete poradiť až tak ľahko ako s inými, menej psychicky náročnými. Podvedome si tak začnete pomáhať rôznymi stimulantmi, akými sú napríklad káva, príliš sladké či slané mastné jedlá, ale napríklad aj rôzne sladené či energetické nápoje. Áno, stále je medzi vami veľa tých, ktorí problémy, hádky, či nadmerné pracovné zaťaženie zvyknú zajedať. Výsledok sa však potom zvyčajne objaví skôr na váhe, ako na vyriešení situácie.

Začarovaný kruh

Takéto jedlá však nedodávajú telu dostatok živín a minerálnych látok, v dôsledku čoho máte potrebu neustále dopĺňať ďalšie. Väčšinou však siahnete opäť po nezdravej a kalóriami nabitej alternatíve. A preto jete v dôsledku stresu a zlej nálady stále viac a viac, aj keď si to spočiatku vlastne ani neuvedomujete. Všimnete si to často krát až vtedy, keď vás prekvapí ručička na váhe. Ale vtedy už nastáva problém.


Mohlo by vás zaujať: Správne jedlo v správny čas: Kedy čo jesť, aby váha konečne klesla?


Musím si dať niečo sladké na nervy

Aj to je veta, ktorou sladkosť koláč, či inú kalorickú pochúťku obhajujú mnohí. Treba sa však sebakriticky zamyslieť nad tým, že nijaký zákusok ešte stres a problémy nevyriešil. Ulahodí len vášmu jazýčku a posilní tukové zásoby. Nič viac. Nehovoriac o tom, že na cukre vzniká závislosť a tak môže podráždenosť súvisieť aj s tým. Preto by ste si mali pri vašej najbližšej psychickej kríze zahryznúť do jazyka a namiesto koláčika, či obľúbenej sladkosti siahnuť radšej po šťavnatom jablku. A keď už sladkej dobrote naozaj neviete odolať, dbajte aspoň, aby ste si ju nedopriavali pričasto, alebo si ju dožičte len v maličkých množstvách.

Slnko lieči aj v tomto prípade

Je jar, slniečko vykúka a hreje čoraz viac a čoraz častejšie. Tak prečo jeho lúče nevyužiť a nevystaviť sa mu. Pohyb na čerstvom vzduchu, najmä spojený s aktivitou je skvelou alternatívou ako sa odreagovať od stresu spôsobeného nepríjemnosťami v práci, či osobnom živote. A navyše aj zdravou. Namiesto kalórií ktoré sa na vás pri konzumácii sladkého prilepia, počas pravidelných prechádzok na čerstvom vzduchu ich naopak pár zhodíte. A okrem toho si aj dokonale vyčistíte hlavu.


Mohlo by vás zaujať: Schudnúť rýchlo a zdravo sa dá: Poradíme vám, ako na to!


Zdravá strava robí divy

Skvelú pomoc v tejto veci ponúka aj kvalitná strava. A to dokonca dvojakým spôsobom. Po prvé sa nemusíte obávať, že by sa váš „konzumujúci spôsob ventilácie hlavy“ obrátil proti vám v podobe tukových zásob. A po druhé je dokázané, že konzumácia zdravých potravín so zaradením čo najväčšej časti surovej stravy a surových ovocných štiav, vplýva pozitívne na psychiku. Znamená to asi toľko, že rovnako ako má psychika vplyv na to čo a koľko zjeme, má aj to čo zjeme vplyv na psychiku. Dostať sa z tohto bludného kruhu už ale musíte sami. Začať sa dá jednoducho – od seba, pomocou zdravého stravovania.


Zbavte sa stresu za 20 sekúnd. Pomôže vám Liečebný kód>>


Jarná očista pomôže aj psychike

Po zime plnej prejedania sa a nezdravých mastných a ťažkých jedál je práve jarné obdobie, ktoré je zároveň aj pôstnym obdobím, vhodné na očistu organizmu. Telo sa potrebuje zbaviť toxínov, vyplaviť ich z tela, čo pomáha nielen fyzickej, ale aj psychickej stránke každého z vás. Vhodnou formou je najmä zmena stravovania – vynechanie mäsa, sladených nápojov, cukru a bielej múky a výrobkov z nich. Namiesto nich treba zaradiť čo najviac surovej zeleniny a ovocia a nezabudnúť na dostatok čistej neperlivej vody s citrónom, či čerstvých nesladených ovocných a zeleninových štiav. Niektorí ľudia držia očistné krátkodobé hladovky, to je však vhodné len pre úplne zdravých jedincov. Iní si zas prečisťujú organizmus črevnou sprchou alebo klystírom, tento spôsob však tiež vyžaduje určitú prax a entuziazmus.


Mohlo by vás zaujímať: Jedlo nás neuspokojí: Pravda o tom, prečo je hojivý účinok čipsov len dočasný!


Máte skúsenosti so spomínaným bludným kruhom? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame