Jedlo ako droga: Keď sa niektorým pochúťkam skrátka „nedá“ odolať

Jedlo

thinkstockphotos.com

Čokoláda, mastné slané pochúťky či cukríky alebo presladené sýtené nápoje – takmer každý má tú svoju „drogu“ v oblasti nezdravých potravín. A hoci zo žartu povieme, „je to moja droga“, vedci v súčasnosti dokazujú, že nie sme až tak ďaleko od pravdy…

Potraviny, ktoré brnkajú na city

predchádzajúce výskumy na zvieratách ukázali, ako sú niektoré chuťovo výrazné potraviny či pokrmy obsahujúce sacharidy a umelé rafinované tuky, bielu múku a cukor schopné vyvolať správanie podobajúce sa závislosti. Ďalší výskum Scripps Research Institute na Floride preukázal vzťah medzi výživou a závislosťou. Na pokuse s laboratórnymi myšami vedci dokázali, že organizmus prijíma potraviny označované ako junk food (jedlo považované za nezdravé pre jeho veľmi nízku nutričnú hodnotu a bohatosť na tuky a cukry) ako nefalšovanú drogu. Rozdiel medzi jedlom a drogou je daný tým, že u jedla dospejeme k pocitu sýtosti, ktorý pri užívaní drog chýba.


Tiež by vás mohlo zaujať: Údajne nezdravé zemiakové hranolčeky: Čo na ne hovorí lekár?


Závislosť na potravinách

Laboratórne bolo preukázané, ako tieto potraviny pôsobia na receptory neurotransmiteru dopamínu, rovnako ako keď sa berú drogy. Tak možno dospieť k fyzickej závislosti. Ak tieto receptory nie sú stimulované, telo sa cíti ochudobnené o látku, ktoré sa v dôsledku toho dožaduje ako telu vlastné. Tým vzniká závislosť. Teraz americkí experti na ľuďoch preukázali, ako niektoré pokrmy vyvolávajú v ľudskom mozgu pocity potešenia a stimulujú ho, aby sa ich znova dožadoval.

Takmer ako droga

Chutné maškrty teda v mozgu vyvolávajú také reakcie, ktoré sa podobajú reakciám na cigaretu, alkohol a drogu. Keď ich totiž začnete jesť, len ťažko viete, kedy prestať. Nič také sa však nedeje, keď sa na stôl prinesú light“ pokrmy. Efekt závislosti nevzniká u potravín ako je ryža alebo losos.


Tiež by vás mohlo zaujať: Hranolky milujú ľudia na celom svete: Kto ich vymyslel a ako z nich nepribrať?


Diéta ako liečba

Štúdia, o ktorej prvých výsledkoch autori informovali pred rokom, ukazuje nové priestory pre odtučňovaciu diétu ušitú na mieru. ,,Môžeme pozmeniť spôsob, akým pristupujeme k liečbe obezity,“ hovorí farmakologička a spoluautorka štúdie Nicole Avenová z Icahn School of Medicine of Mount Sinai v New Yorku. ,,Môžeme predpisovať diéty s vynechaním niektorých potravín, podobne ako keď sa lieči závislosť na drogách či alkohole,“ citoval ju taliansky denník Corriere della Sera.

Až do prejedenia

Možno ľahko preukázať, že spracované potraviny a tuky a cukry, ako čokoláda, pizza, zemiačiky alebo zákusky, zdraviu škodlivé, pretože sa ich často je viac, než je zdravé. Množstvo týchto pochúťok ale nie je ľahké obmedziť. Avenová požiadala 504 účastníkov štúdie, aby označili pokrmy, po ktorých im býva ťažko. Používali pritom dotazník, v ktorom mali uviesť, koľkokrát opakujú vety typu: ,,Jem tak dlho, sa cítim fyzicky zle“ či ,,Býva mi ťažko z jedla.


Ktoré nezdravé potraviny by ste označili za svoju najväčšiu „drogu“? Dokázali by ste sa ich vzdať v prospech lepšieho zdravia? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame