Výpoveď tesne pred dôchodkom: Čo spraví s vaším životom?

Žena

thinkstockphotos.com

Strata zamestnania je vždy nepríjemnou udalosťou. O to viac, ak za ňu nemáte náhradu. A trojnásobne vtedy, ak ste tesne pred dôchodkom a vaše šance na nové zamestnanie sa pohybujú na mizivej úrovni. Je preto bežné, že keď sa v tejto situácii niekto ocitne, môžu sa uňho objaviť aj problémy psychického rázu.

Depresie a pocity menejcennosti

Toto sú pocity, ktorými trpia ľudia ocitajúci sa v takejto životnej situácii. Strata práce, navyše v období, kedy o vás už z hľadiska požiadaviek zamestnávateľov nie je veľký záujem, vie narobiť v hlave človeka poriadnu „šarapatu“. „Každé nedobrovoľné ukončenie akejkoľvek činnosti v nás vyvoláva nepríjemné pocity, ktoré sú často spojené s hnevom a zlosťou. Tento hnev a zlosť sa môžu u človeka prejaviť navonok vo forme nadávok, resp. zvýšenej konzumácie alkoholu ako keby od nešťastia, ale môžu sa prejaviť aj dovnútra, teda vo forme depresívnych nálad, depresií, strachu, pocitov menejcennosti, pochybností o sebe či podceňovania seba samého,“ objasňuje problematiku PhDr. František Skokan, z ambulancie klinickej psychológie Fesko, s.r.o. v Žiline.

Zaužívané stereotypy stavajú múry

A tie sú typické práve pre staršiu generáciu, ktorá je zvyknutá na stereotyp, ktorý v práci má, na stabilitu a na dlhodobé zotrvávanie v jednom zamestnaní . Ľudia tesne pred dôchodkom si len ťažko zvykajú na niečo nové a aj preto si zamestnávatelia vyberajú radšej mladších. „Človek v preddôchodkovom veku má v sebe často zakorenené postoje, že musí byť zamestnaný iba u jedného zamestnávateľa celý život, pociťuje akúsi istotu, že už len musí „vydržať“ do dôchodku. Z toho vyplýva, že vyhodenie zo zamestnania, zmenu zamestnania, pracovného zaradenia a pracovnej náplne vníma veľmi negatívne, pociťuje vlastné zlyhanie, objavujú sa pocity neistoty z vlastnej budúcnosti, strach čo bude, naštrbia sa mu zaužívané stereotypy, príp. spoločenské vzťahy a styky,“ hovorí špecialista.


Mohlo by vás zaujať: Chodíte s nechuťou do práce? Možno trpíte syndrómom vyhorenia!


Ľudia reagujú rôzne

Čo keď sa takáto situácia prihodí aj vám? Čo ak prídete, alebo ste už prišli o prácu tesne pred dovŕšením dôchodkového veku? Ako sa s touto „ranou osudu“ vyrovnať? „Ľudia sa s takýmito zmenami vyrovnávajú rôzne, niektorí upadajú do apatie, nečinnosti, nechuti pokračovať ďalej, iných to namotivuje, „nakopne“, zmenia niečo vo svojom živote a preorganizujú si svoje životné plány a predstavy,“ vysvetľuje PhDr. František Skokan zo žilinskej ambulancie.

Životná pohoda sa zmení

Prepustenie z práce krátko pred dôchodkom výrazne zmení kvalitu života a vnímanie seba samého. Človek sa musí s touto novou životnou fázou vyrovnať, niekedy najmä pri slabších povahách, je to však ťažké. „Všetky aktivity spojené s hľadaním si novej práce, t.j. prihlásenie sa na úrad práce, pracovné pohovory, sociálne dávky, zníženie životnej úrovne, vplyv na výšku starobného dôchodku, väčšie množstvo voľného času, túžba pracovať, ktorá nie je naplnená, tlaky okolia a pochybovanie o sebe samom, môžu výrazne narušiť nielen proces hľadania novej práce, ale celkovú životnú pohodu, elán a rodinnú harmóniu,“ upozorňuje skúsený špecialista.


Ďalšie zaujímavé informácie a články z pracovnej sféry nájdete na kariera.sk


Ako sa s tým vyrovnať?

Nie je výnimkou a na Slovensku už vôbec nie, že sa človek bez práce začne utiekať smerom ku alkoholu. Psychológ však sa od tohto ventilovania psychiky rázne dištancuje. „Ak sa človek ocitne v takejto situácii, nemal by upadať do depresie alebo hľadať uvoľnenie prostredníctvom návykových látok či iných závislostí, ale mal by aktívne vyhľadávať nové príležitosti a výzvy, možnosti ďalšieho alebo doplňujúce vzdelávania a možno využiť túto príležitosť na nejakú pozitívnu zmenu, ktorú vždy chcel skúsiť, ale nemal príležitosť. Samozrejme je vždy pre človeka dobré ak má vo svojom blízkom okolí niekoho, s kým sa môže porozprávať, poradiť a kto ho podrží a dodá silu pokračovať ďalej,“ dodáva k téme PhDr. Skokan, zo žilinskej ambulancie Fesko, s.r.o.

Prečo je ťažké nájsť si prácu v preddôchodkovom veku?

Hľadanie si práce krátko pred dôchodkom je veľmi ťažké, pretože zamestnávatelia v dnešnej dobe hľadajú najmä mladých flexibilných ľudí s rozličnými schopnosťami, ktoré staršia generácie pomerne často nemá, napr. počítačové a jazykové znalosti. „Nový zamestnávateľ nechce investovať do zamestnanca, ktorého potenciál je možné využiť iba na krátku chvíľu a ktorý je obvykle menej pružný, má mnoho naučených stereotypov riešenia problémov či plnenia úloh. Nie nadarmo sa hovorí, že zvyk je železná košeľa,“ vysvetľuje obvyklý spôsob personálneho zmýšľania zamestnávateľov odborník na psychológiu, PhDr. František Skokan.


Dostali ste už niekedy výpoveď v práci? Ako ste sa s tým vyrovnávali? Napíšte o svojich skúsenostiach ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame