Výpoveď tesne pred dôchodkom: Čo spraví s vaším životom?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Prišli ste už vy, alebo vaši blízki o prácu tesne pred dôchodkom?

Nepríjemná výpoveď z práce tesne pred dôchodkom môže spôsobiť aj problémy psychického rázu

Strata zamestnania je vždy nepríjemnou udalosťou. O to viac, ak za ňu nemáte náhradu. A trojnásobne vtedy, ak ste tesne pred dôchodkom a vaše šance na nové zamestnanie sa pohybujú na mizivej úrovni. Je preto bežné, že keď sa v tejto situácii niekto ocitne, môžu sa uňho objaviť aj problémy psychického rázu.


Depresie a pocity menejcennosti

Toto sú pocity, ktorými trpia ľudia ocitajúci sa v takejto životnej situácii. Strata práce, navyše v období, kedy o vás už z hľadiska požiadaviek zamestnávateľov nie je veľký záujem, vie narobiť v hlave človeka poriadnu „šarapatu“. „Každé nedobrovoľné ukončenie akejkoľvek činnosti v nás vyvoláva nepríjemné pocity, ktoré sú často spojené s hnevom a zlosťou. Tento hnev a zlosť sa môžu u človeka prejaviť navonok vo forme nadávok, resp. zvýšenej konzumácie alkoholu ako keby od nešťastia, ale môžu sa prejaviť aj dovnútra, teda vo forme depresívnych nálad, depresií, strachu, pocitov menejcennosti, pochybností o sebe či podceňovania seba samého,“ objasňuje problematiku PhDr. František Skokan, z ambulancie klinickej psychológie Fesko, s.r.o. v Žiline.

Zaužívané stereotypy stavajú múry

A tie sú typické práve pre staršiu generáciu, ktorá je zvyknutá na stereotyp, ktorý v práci má, na stabilitu a na dlhodobé zotrvávanie v jednom zamestnaní . Ľudia tesne pred dôchodkom si len ťažko zvykajú na niečo nové a aj preto si zamestnávatelia vyberajú radšej mladších. „Človek v preddôchodkovom veku má v sebe často zakorenené postoje, že musí byť zamestnaný iba u jedného zamestnávateľa celý život, pociťuje akúsi istotu, že už len musí "vydržať" do dôchodku. Z toho vyplýva, že vyhodenie zo zamestnania, zmenu zamestnania, pracovného zaradenia a pracovnej náplne vníma veľmi negatívne, pociťuje vlastné zlyhanie, objavujú sa pocity neistoty z vlastnej budúcnosti, strach čo bude, naštrbia sa mu zaužívané stereotypy, príp. spoločenské vzťahy a styky,“ hovorí špecialista.


Mohlo by vás zaujať: Chodíte s nechuťou do práce? Možno trpíte syndrómom vyhorenia!


Ľudia reagujú rôzne

Čo keď sa takáto situácia prihodí aj vám? Čo ak prídete, alebo ste už prišli o prácu tesne pred dovŕšením dôchodkového veku? Ako sa s touto „ranou osudu“ vyrovnať? „Ľudia sa s takýmito zmenami vyrovnávajú rôzne, niektorí upadajú do apatie, nečinnosti, nechuti pokračovať ďalej, iných to namotivuje, "nakopne", zmenia niečo vo svojom živote a preorganizujú si svoje životné plány a predstavy,“ vysvetľuje PhDr. František Skokan zo žilinskej ambulancie.

Životná pohoda sa zmení

Prepustenie z práce krátko pred dôchodkom výrazne zmení kvalitu života a vnímanie seba samého. Človek sa musí s touto novou životnou fázou vyrovnať, niekedy najmä pri slabších povahách, je to však ťažké. „Všetky aktivity spojené s hľadaním si novej práce, t.j. prihlásenie sa na úrad práce, pracovné pohovory, sociálne dávky, zníženie životnej úrovne, vplyv na výšku starobného dôchodku, väčšie množstvo voľného času, túžba pracovať, ktorá nie je naplnená, tlaky okolia a pochybovanie o sebe samom, môžu výrazne narušiť nielen proces hľadania novej práce, ale celkovú životnú pohodu, elán a rodinnú harmóniu,“ upozorňuje skúsený špecialista.


Ďalšie zaujímavé informácie a články z pracovnej sféry nájdete na kariera.sk


Ako sa s tým vyrovnať?

Nie je výnimkou a na Slovensku už vôbec nie, že sa človek bez práce začne utiekať smerom ku alkoholu. Psychológ však sa od tohto ventilovania psychiky rázne dištancuje. „Ak sa človek ocitne v takejto situácii, nemal by upadať do depresie alebo hľadať uvoľnenie prostredníctvom návykových látok či iných závislostí, ale mal by aktívne vyhľadávať nové príležitosti a výzvy, možnosti ďalšieho alebo doplňujúce vzdelávania a možno využiť túto príležitosť na nejakú pozitívnu zmenu, ktorú vždy chcel skúsiť, ale nemal príležitosť. Samozrejme je vždy pre človeka dobré ak má vo svojom blízkom okolí niekoho, s kým sa môže porozprávať, poradiť a kto ho podrží a dodá silu pokračovať ďalej,“ dodáva k téme PhDr. Skokan, zo žilinskej ambulancie Fesko, s.r.o.

Prečo je ťažké nájsť si prácu v preddôchodkovom veku?

Hľadanie si práce krátko pred dôchodkom je veľmi ťažké, pretože zamestnávatelia v dnešnej dobe hľadajú najmä mladých flexibilných ľudí s rozličnými schopnosťami, ktoré staršia generácie pomerne často nemá, napr. počítačové a jazykové znalosti. „Nový zamestnávateľ nechce investovať do zamestnanca, ktorého potenciál je možné využiť iba na krátku chvíľu a ktorý je obvykle menej pružný, má mnoho naučených stereotypov riešenia problémov či plnenia úloh. Nie nadarmo sa hovorí, že zvyk je železná košeľa,“ vysvetľuje obvyklý spôsob personálneho zmýšľania zamestnávateľov odborník na psychológiu, PhDr. František Skokan.


Dostali ste už niekedy výpoveď v práci? Ako ste sa s tým vyrovnávali? Napíšte o svojich skúsenostiach ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (8)

 • ponica 29.05.2016, 23:13

  dedo je podnikavy :) ked uz je v haloreality, neposunies kontakt? zhaname podnajom dobry v BA

 • Rikardo 30.04.2016, 15:51

  moj dedko sice vypoved nedostal, no komunikoval s jeho znamym, ktory mal skusenost s haloreality.sk a napadla mu myslienka, ze moze prenajimat byty studentom alebo pracujucim. na stare kolena si uziva kludny zivot

 • dodatok od marty 22.05.2015, 07:30

  titan, ver, ta "modelka" jednou zaplace, vylizanej mozek. jeste se tu objevuje jedna podobna, nazyva se "najkrajsnejsi", mozna jde o jednu osobu!

 • marta 22.05.2015, 07:25

  tittan, mas pravdu, kdyz odejit ze zamestnani, tak sami, z vlastniho rozhodnuti. mam stejnou zkusenost, za cely muj pracovni zivot se se mnou zamestnavatele nerozloucili, zatim jsem vzdy odchazela ja, davala vypoved. ted bych docela uvitala mne propustit, davaji tady na podniku velice slusne odstupne. ale mne se tato vyhoda zrejme vyhne, to vypada, doslouzim tu uz do duchodku, sama od sebe uz nikam nepujdu, mam to za par.. pomalu a jiste.

 • TITAN444 17.03.2015, 09:06

  modelka - ty si sama príkladom že existujú naozaj ženy s ktorými sa dá rozprávať jedine ako si to nazvala vulgárne a primitívne. Si príkladom toho, že ženy nielen že nemajú mozog ale aj ked príroda omylom nejakej ho aj nadelí, tak s ním nevie narábať. Toť vsio. P.S. Nick s názvom modelka si tiež môže dať jedine chorá žena.

 • modelka 16.03.2015, 23:24

  to Ada: na tie choromyselne nazory, ktore tu v kazdej diskusii rozpisuje "titan" je skoda reagovat, je to stary zaprdeny egocentrik so psychopatickymi prejavmi, ktory nenavidi zeny a jeho vulgarne a primitivne prispevky su tu dobre zname.

 • Ada 16.03.2015, 21:00

  Neboj, dočkáš sa. Bude to vo chvíli, keď budeš mať mladosť za sebou a do dôchodku ďaleko... Prešla som si takým. Ale žijem a budem žiť ! Nie, nebol to môj sen, ale život priniesol. A ak niečo v živote ľutujem, tak to, že ma nevyhodili už pred 10-timi rokmi. Všetci sa mi smejú, že aké je to ? ... začať podnikať po 50-tke ... Nikdy mi nebolo lepšie.

 • TITAN444 16.03.2015, 10:12

  Ja som ešte v živote nedostal výpoveď. Výpovede zásadne dávam ja. Takže tieto problémy sú pre mňa nepoznané. Každému to doporučujem.

1

Pridať komentár