10 magických miest: Treba ich vidieť aspoň raz za život

10 miest

boredpanda.com

Život je krátky a podľa mayského kalendára a viacerých dohadov presne 21. decembra 2012 nastane koniec sveta. I keď podobných predpovedí už bolo niekoľko a vieme ako dopadli, možno práve teraz je ideálny čas na zrekapitulovanie niekoľkých dych vyrážajúcich miest, ktoré by nemali uniknúť pohľadu žiadneho človeka. Ponúkame vám aspoň niekoľko z nich.

Preikestolen

Preikestolen: Kazateľnica, ktorá stojí za to

Preikestolen (voľný preklad Kazateľňa) je monštruózny skalný blok vysunutý zo zvislej skalnej steny a týčiaci sa 604 metrov nad modrou hladinou Lysefjordu v Rogalande. Plochá vyhliadková plošina tohto celku o rozmeroch zhruba 25×25 metrov poskytuje kruhový rozhľad do diaľky. Patrí medzi najnavštevovanejšie a najznámejšie prírodné lokality v celom Nórsku a odborníkmi je považovaná za jeden z najväčších prírodných divov v celej Európe.

Maledivy

Maledivy: Raj tisícich ostrovčekov

Súostrovie Maledivy sa skladá z devätnástich koralových ostrovčekov ležiacich v dvoch radoch v Indickom oceáne v okolí rovníka. Celkovo republiku tvorí až 1196 ostrovov, z ktorých je obývaných len asi dvesto. Krajina je jedinečná kvôli svojej plochosti, celkovo ide o najnižšie položený štát sveta. Žiadne miesto sa nenachádza viac ako 2,5 metra nad hladinou oceána. Vďaka nádhernej prírode (hlboké modré more, tyrkysové útesy a biele piesočnaté pláže a palmy) je jednou z najčastejšie vyhľadávaných destinácii vo svete.


Mohlo by vás tiež zaujať:  10 top piesní na upokojenie: Relaxujte pri nich aj vy


 

Machu Picchu

Machu Picchu: Kráľovstvo Inkov

Ide o ruiny kultového mesta Inkov v peruánskych Andách. Keďže pôvodný názov sa nezachoval, bol prevzatý z neďalekej hory Machu Picchu, ktorá sa týči nad ruinami. Miesto leží nad riekou Urubamba v nadmorskej výške 2430 m.n.m.. Od roku 1983 je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Vďaka svojej histórii a neobyčajnosti sa lokácia stala nielen významnou turistickou atrakciou Peru, ale aj celej Južnej Ameriky. 

Jazero Carrera

Jazero Carrera: Oslnivé farby prírody

Jazero nachádzajúce sa na hranici Argentíny a Čile je najhlbším v celej Južnej Amerike. Známe je predovšetkým kvôli rybolovu (lov lososov a pstruhov). Úchvatný je pohľad na vodu, ktorej farbu najlepšie vystihuje žiarivá kombinácia smaragdu, tyrkysu, akvamarínu a azúru. Výčnelky mramoru sa tiahnu pozdĺž pláže v asi tristometrovej dĺžke. Vody jazera majú vplyv na túto skalu, ktorej sfarbenie je rôznorodé v závislosti od rozličných obsiahnutých minerálov v jej vnútri.


Mohlo by vás tiež zaujať: Tip na výlet: Vychutnajte si noc na slovenských zámkoch


Grand Canyon

Grand Canyon: Toto všetko dokáže rieka

Grand Canyon je najznámejší (ale nie najväčší) kaňon na celom svete. Vytvorený bol riekou Colorado, na severe štátu Arizona v Spojených štátoch amerických. Tvorí podstatnú časť jedného z prvých založených národných parkov v USA – Národný park Grand Canyon. Dlhý je 446 kilometrov, široký od 500 metrov do 29 kilometrov a najväčšia hĺbka je okolo 1600 metrov. Obdivuhodné je, že rieka Colorado so svojimi prítokmi modelovala reliéf kaňonu milióny rokov. Tento národný park každoročne navštívi okolo päť miliónov ľudí zo všetkých kútov sveta.

Plitvické jazerá

Plitvické jazerá: Chorvátsky zázrak

Ide o najznámejší národný park v Chorvátsku. Nachádza sa na hornom toku rieky Korana medzi mestami Karlovac a Zadar, v blízkosti hraníc s Bosnou a Hercegovinou. Šestnásť krasových jazier je terasovito rozložených a navzájom pospájaných množstvom prietokov na náhornej plošine Plitvice. Voda v nich je známa výraznými farbami (modrá, azúrová, sivá,…), ktoré sa menia v závislosti od množstva a druhu obsiahnutých minerálov, živočíchov a aj od uhlu dopadajúceho slnečného svetla. Celková rozloha parku je asi 29 482 hektárov, na ktorých nájdeme 140 vodopádov a dvadsať jaskýň.


Mohlo by vás tiež zaujať: VIDEO 7 nových prírodných divov: Mali by šancu aj tie slovenské?


Veľký čínsky múr

Veľký čínsky múr: Zastaví vám dych

Ohromná stavba, v celkovej dĺžke takmer deväťtisíc kilometrov, sa tiahne od východu na západ krajiny a jej vek sa odhaduje na viac ako dvetisíc rokov. Toto obdivuhodné dielo bolo vybudované pôvodnými obyvateľmi ako ochrana proti útočným nájazdom Mongolov a iných kočovných kmeňov. Dnes plní úlohu atrakcie a od roku 1987 je zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.   
 

Bora Bora

Bora Bora: V nebi – na zemi

Ostrov v súostroví Francúzska Polynézia, ktorého meno vzniklo z výrazu „Pora Pora“, čo v preklade znamená prvorodený. Leží 280 kilometrov severozápadne od Tahiti (najväčšieho ostrova skupiny) a tak ako všetky ďalšie ostrovy v oblasti je pozostatkom jednej alebo viacerých sopiek. Neopísateľná scenéria (tyrkysové lagúny, biele piesočné pláže, množstvo druhov zaujímavých vodných živočíchov,…) a veľa športových aktivít (paragliding, potápanie, člnkovanie, vodné lyžovanie atď.) robia z tohto ostrova vyhľadávaný turistický raj.


Mohlo by vás tiež zaujať: Slováci sa odmeňovali už cez rok: Dovolenkovali sme viac ako vlani


Ostrov Socotra

Ostrov Socotra: Jemenský klenot

Ďalší unikátny ostrov, ktorý je považovaný za klenot biodiverzity v Arabskom mori. Dlhotrvajúca geologická izolácia v spojení s teplou a suchou klímou mali za následok vytvorenie jedinečnej flóry. Botanické prieskumy preukázali, že až 37 percent rastlinných druhov vyskytujúcich sa na ostrove Socotra, sú endemické t.j. nevyskytujú sa nikde inde na svete.

Pamukkale

Pamukkale: Kúpele za všetky peniaze

V preklade „Bavlnený hrad“ je prírodné miesto v juhozápadnom Turecku neďaleko mesta Denizli. Ide o jednu z najväčších turistických atrakcií v „krajine polmesiaca“. Svah pokrytý snehovo bielym travertínom vzhľadom naozaj pripomína kopec alebo hrad bavlny. Rozloha tohto mimoriadne zaujímavého úkazu je zhruba 2700 metrov na šírku a 160 metrov na výšku.

 

Zdroj: boredpanda.com, boredpanda.com, Rony
Odporúčame