Prečo zbierať lopúch väčší? Pomáha proti reume a dodá kvalitu vašim vlasom

Lopúch väčší

Prečo zbierať loúch väčší? (Zdroj: GettyImages)

Lopúch plstnatý, lopúch väčší a lopúch menší sú síce tri rastliny, ale majú rovnaké liečivé účinky. My sa dnes zameriame na lopúch väčší, ktorý si len ťažko zameníte s inou rastlinou, pretože rastie takmer všade, zreteľne sa vyníma medzi inými bylinami svojimi veľkými rozmermi a s množstvom fialových kvetov a bodliakov.

Lopúch je nielen užitočnou a liečivou rastlinou, ale, čo je prekvapením, sa v mnohých krajinách  používa na konzumáciu. Ak by ste sa na Sibíri či na Kaukaze opýtali na lopúch, dozvedeli by ste sa, že je to u nich tradičná zelenina. V Japonsku ho dokonca pestujú v záhonoch na záhradkách a za najchutnejšie z neho pokladajú mladé listy a stopky.

Samozrejme, že mnohí z nás by takéto jedlo brali dosť zvláštne. No koreň lopúcha je najmä v prvom roku jeho rastu veľmi šťavnatý a po uvarení alebo opečení vhodný na jedenie. Ak ho vysušíte a zomeliete, viete z neho dokonca spraviť chlieb či nahradiť kávu.

Kedy a kde ho nájdete?

Lopúch väčší je dvojročná liečivá rastlina s priamou, pevnou, pružnou a plsnatou stonkou. V prvom roku sa vytvoria veľmi veľké základné listy na dlhých rovných, šťavnatých stopkách. Druhý rok vyrastie vysoko (až do 3 m) a na vrcholkoch rovných stebiel má malé červeno-fialové kvety. Kvitne od júna do augusta. Rastie všade: v lesoch, v blízkosti ľudských osídel, v záhradách, smetiskách, v priekopách, pozdĺž ciest atď.


Mohlo by vás zaujať: Čaje, ktoré pomáhajú detoxikovať vaše telo: Tu sú naše tipy!


Zber lopúcha

Na terapeutické použitie sa zbierajú korene, listy a vrcholky kvitnúcich bodliakov. Korene sa zbierajú v prvý rok na jeseň alebo druhý rok na jar (pred vytvorením listov). Listy a vrcholky sa zbierajú počas kvitnutia. Sušia sa buď voľne alebo v mierne vyhriatej rúre do 50 ºC. Celkovo sa lopúch skladuje maximálne 2-3 roky. Podzemok lopúcha má cenné zloženie, obsahuje esenciálne a mastné oleje, triesloviny, pektínové a horké látky, glykozidy, alkaloidy, živice, bielkoviny, škrob, cukor, inulín, minerály, vitamíny C, B, E, D, karotén a mnoho ďalších užitočných zložiek.

Liečebné a užitočné vlastnosti lopúcha a jeho aplikácia

Prípravky z koreňa lopúcha majú vynikajúce vlastnosti určené k hojeniu rán, podporujúce vylučovanie moču a potu. Používajú sa na liečbu niektorých kožných ochorení, zápalových procesov na sliznici v ústnej dutine, hrdle, horných dýchacích cestách a tráviaceho traktu. Jeho liečebné účinky sa uplatňujú pri poruchách metabolizmu, na zlepšenie funkcie pankreasu, žlčníka, pečene, obličiek, prispieva k rozpúšťaniu a vylučovaniu solí a kameňov, zvyšuje diurézu, pozitívne vplýva na hojenie rán, pôsobí protirakovinovo a potopudne, podporuje čistenie krvi a vylučovanie odpadových látok.


Mohlo by vás zaujať: Liečba rakoviny prírodnými prostriedkami: S týmito radšej opatrne


Extrakt z lopúcha na liečbu obličkových kameňov a nádorov

1 čajová lyžička (cca 5 g) postrúhanej koreňovej dužiny sa zaleje 0,5 l horúcej vody a nechá sa postáť celú noc napr. v termoske. Takto pripravený a teplý nápoj sa pije počas dňa a je určený k liečbe obličkových a močových kameňov, gastritídy, žalúdočných vredov, na reguláciu látkovej výmeny, na liečbu malígnych a benígnych nádorov a krvácania. Má schopnosť spomaliť rast nádorov. Používa sa aj na detoxikáciu organizmu po otravách ortuťou, bodnutí hmyzom a po uhryznutí jedovatými hadmi.

Odvar na obklady pre krajšiu pokožku, na rast vlasov aj na kĺby

Lopúch je široko známy ako účinný lokálny prostriedok na liečbu svrbivých vyrážok a dermatózy, ale aj pre zrýchlenie rastu vlasov. Odvar (len pre vonkajšie použitie!) sa pripraví z 1 polievkovej lyžice postrúhaného koreňa a z 2 šálok vody a nechá sa povariť 30 minút a následne prefilruje. Večer pred spaním sa potiera postihnuté miesto. Na rast vlasov sa každé 2 dni počas 3-4 mesiacov potiera odvarom pokožka hlavy, vlasy po čase začnú opäť rásť a zhustnú. Takto si môžete vo väčšom pomere pripraviť odvar do kupeľa na liečbu artritídy, artrózy, rachitídy, reumy a na bolesti v kĺboch.


Mohlo by vás zaujať: Lopúch pomáha na mastné vlasy aj mykózu: Spravte si z neho domáci liek!


Šťava z lopúcha

Šťava z lopúcha sa používa pri problémoch s pečeňou, žlčníkom, na liečbu žltačky atď. Na jar v  máji je zdraviu prospešné pitie šťavy z jeho listov. Lopúchové listy sa pomelú na mäsovom mlynčeku a vytlačí sa z nich šťava. Táto horká tekutina sa užíva 1 polievková lyžica priamo pred jedlom počas 1 týždňa a potom sa na týždeň liečba preruší a následne sa v nej zase týždeň  pokračuje. Liečba je veľmi efektívna a odporúča sa ju vykonávať každý rok. Čerstvá šťava sa používa aj na liečbu hnisavých rán, popálenín, rán, vredov. Šťavu si uchováte s prídavkom alkoholu a medu v chladničke. Na pol litra šťavy z lopúcha sa pridá 150 ml alkoholu a 150 ml riedkeho medu a zamieša. Dospelí berú 1-2 lyžice 3-krát denne pred jedlom.

Lopúch a kontraindikácie

Neodporúča sa prijímať preparáty z lopúcha tehotným a dojčiacim ženám, rovnako ani  precitliveným na niektorú z jeho zložiek.

Zdroj: sxc.hu, thinkstockphotos.com, Eva
Odporúčame