Pripravte nohy na letnú sezónu: Nech v sandáloch vyzerajú na jednotku

Nohy

thinkstockphotos.com

Suchá koža či popraskané päty v sandáloch nevyzerajú pekne. Uľavte svojim nohám, zbavte ich opuchov a hydratujte pokožku, aby bola pripravená na letné opálenie. Poradíme vám, ako na to!

Krásne a zdravé chodidlá

Skôr ako začnete s hydratáciou pokožky, odstráňte pomocou pílingu odumreté kožné bunky. Okrem toho píling pomáha aj s prekrvovaním pokožky. Na trhu existuje veľké množstvo pílingových prípravkov určených pre konkrétne typy pleti, píling si však dokážete vyrobiť aj doma.

  • Píling z morskej soli: Zmiešajte morskú soľ s olivovým olejom. Pripravenú zmes naneste na chodidlá, premasírujte najmä na miestach, kde je koža suchá a zhrubnutá. Píling umyte vlažnou vodou a zvyšnú časť suchej kože odstráňte pomocou pemzy. Buďte opatrní, aby ste neporušili aj zdravú kožu. Na záver môžete chodidlá nakrémovať hydratačným krémom.
  • Krém z kokosového oleja: Tento jednoduchý domáci krém je výborný na hydratáciu pokožky a tiež proti zápachu nôh. Zmiešajte 2 lyžice panenského kokosového oleja, 10 kvapiek dezinfekčného roztoku a 5 kvapiek esenciálneho oleja (napríklad oleja z teatree, levandule, mäty alebo grapefruitu). Krém získa vďaka esenciálnym olejom jemnú vôňu, ktorá síce po čase vyprchá, ale účinky olejov pretrvajú a odstránia zápach nôh.

Mohlo by vás zaujať: Povedzte zbohom plesniam na nohách: Prečo nás trápia a ako sa ich zbaviť?


Pre extra suchú pokožku

Ak je pokožka na pätách a chodidlách veľmi suchá, používajte kokosový olej samostatne. Aspoň po dobu piatich dní si ním pred spaním natierajte nohy. Olej pokožku vyživí, zvlhčí a dokonca zahojí drobné ranky. Aby ste neušpinili posteľ, natreté nohy môžete zabaliť do igelitového vrecúška, na ktoré navlečiete bavlnené ponožky. Rovnako dobrý je aj mandľový, avokádový, arganový či olivový olej.

Krásne chodidlá získate aj pravidelným kúpeľom z levandule. Nalejte vlažnú vodu do nádoby, pridajte soľ a levanduľovú esenciu. Po pätnástich minútach odstráňte starú kožu pomocou pemzy.


Mohlo by vás zaujať: 10 tipov ako zužitkovať olivový olej v domácnosti: Na nábytok aj pri manikúre


Stop otlakom

Na začiatok je dôležité uvedomiť si príčinu ich vzniku a následne ju odstrániť. Otlaky sa tvoria na miestach, kde sa sústredí hmotnosť nášho tela, neustálym trením a šúchaním kože. Organizmus sa s týmto tlakom vyrovnáva vytvorením otlaku. Ak ho odstránite bez toho, aby ste zároveň odstránili aj príčinu jeho vzniku, koža sa bude aj naďalej narúšať na tom istom poškodenom mieste a začne nadmerne hrubnúť. Riešenie v mnohých prípadoch spočíva v používaní ortopedických vložiek, ktoré dokážu rovnomerne rozložiť hmotnosť tela.

Ak máte otlak tvrdý, je dobré nohu vymočiť vo vlažnej vode po dobu ôsmich minút a následne použiť prípravok na zmäkčenie kože. Suchú kožu aj otlaky môžete odstrániť pomocou pieskového pilníka. Nohu obrusujte vždy nasucho v smere ryhovania kože. Dodržujte tiež niekoľko ďalších zásad:

  • Suchú kožu v žiadnom prípade neorezávajte ani neodtrhávajte. Spolu s odumretou pokožkou môžete odstrániť aj vrstvu zdravej, čím svojim nohám ešte viac ublížite
  • Chodidlá neošetrujte pričasto, inak spomalíte funkciu obnovy zdravej kože
  • Pri používaní pemzy dbajte na to, aby ste ju po použití dôkladne vyčistili v horúcej vode a následne ju umiestnili do suchého prostredia. Pemzy sú pórovité a usádzajú sa v nich baktérie
  • Ak neviete ako sa o pemzu správne starať, používajte miesto nej sklenené alebo pieskové pilníky, ktoré sa dajú jednoducho umývať

Mohlo by vás zaujať: Jemné chodidlá vďaka rybičkám: Skúšali ste už biopedikúru?


Správna obuv je dôležitá aj v lete

Nevhodná obuv môže spôsobiť deformáciu končatín, bolesti chrbtice, bedrových kĺbov, artritídu, otlaky aj mykotické ochorenia. Práve v lete ľudia obuv veľmi podceňujú. Sandále, šľapky i veľmi obľúbené žabky sú vyrobené z rôznych materiálov a v rôznych tvaroch. Nevhodné sú napríklad topánky, ktoré na nohe držia iba pomocou malého prúžku látky či plastu. Päta v nich nedrží pevne, pohybuje sa zo strany na stranu a môže dôjsť k podvrtnutiu členku. Topánky z umelých materiálov sú rovnako nevhodné, pretože spôsobujú nadmerné potenie nôh. V kombinácii s vlhkými miestami ako sú kúpaliská sú dokonalým miestom na rozmnožovanie baktérií. V lete sa teda zvyšuje riziko vzniku plesňových a vírusových ochorení ako sú napríklad bradavice. Nehovoriac o tom, že sa pot vďaka baktériám rozkladá a páchne. V lete by ste teda mali investovať do obuvi z prírodných materiálov a topánky striedať každý druhý deň za iné, aby stihli uschnúť od potu.

Nevhodné sú aj silonky a ponožky zo syntetických materiálov, pretože na rozdiel od bavlny nedokážu odviesť vlhkosť z pokožky.

Odieranie vlhkej pokožky v topánke zvyšuje tvorbu otlakov, pľuzgierov a môže prispieť aj k počiatkom zarastania nechtov.


Ako pripravujete svoje nohy na leto vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame