Krásne a zdravé nohy aj napriek letným horúčavám: Môžete ich mať aj vy!

Mladá žena

thinkstockphotos.com

Horúce letné dni a najmä priame slnečné žiarenie dávajú nášmu telu poriadne zabrať. Pokožka sa odvodňuje a nadmerne sa prekrvuje. V lete trpia najviac dolné končatiny, na ktorých sa tvoria nepríjemné opuchy, tŕpnutie či kŕče. Ako im predísť? Hydratáciou!

Hydratácia je základ

Ľudskú kožu tvorí zo sedemdesiatich percent voda, vďaka čomu si udržuje svoju pevnosť a pružnosť. Na kožu však vplýva množstvo faktorov, predovšetkým vonkajšia teplota a vlhkosť, slnečné žiarenie, teplota vody pri kúpaní sa, kozmetika, alkohol, káva, fajčenie, či genetická predispozícia. Ako to už býva zvykom, s pribúdajúcim vekom sú všetky nepriaznivé faktory markantnejšie. Voda sa z kože bez našej pomoci pomaly vytráca, pleť trpí dehydratáciou, praská, svrbí, je drsná na dotyk, stráca pružnosť, tvoria sa na nej vrásky alebo začervenanie. Dehydratáciou môže trpieť aj mastná pleť, preto je dôležité venovať dostatočnú starostlivosť práve hydratácii.

Vnútorná hydratácia

Pokožku je dôležité hydratovať aj zvnútra. Dodržujte pitný režim, obmedzte kávu a alkohol. Ideálne sú pramenité vody, riedené ovocné a zeleninové šťavy a tiež bylinkové čaje bez cukru. Zdravá pokožka potrebuje aj prísun vitamínov A, C a E, selénu, zinku, nenasýtených mastných kyselín a kvalitných proteínov, ktoré sa nachádzajú v ovocí a zelenine. Pleti neprospievajú ani koreniny a potraviny s vysokým obsahom sodíka, preto soľte málo a na dochutenie jedál používajte bylinky.


Mohlo by vás zaujať: Povedzte zbohom plesniam na nohách: Prečo nás trápia a ako sa ich zbaviť?


Umývajte sa vo vlažnej vode

Aj keď to možno znie zvláštne, príliš teplá voda pokožku vysušujea pokožka potom vyzerá staršie. Pri sprchovaní a kúpaní preto dajte prednosť vlažnej vode. Vaša koža si dlhšie zachová mladistvý vzhľad a lepšie sa prekrví. Skúsiť môžete aj striedavé sprchovanie teplou a studenou vodou.

Kedy radšej nekrémovať?

Pocit suchej pokožky sa môže dostaviť aj po oholení nôh. Vtedy je potrebné odolať nutkaniu natrieť nohy telovým mliekom či krémom. Mohlo by dôjsť k upchaniu pórov a ložisko chĺpku sa môže zapáliť.

Zbavte sa pocitu ťažkých nôh

Horúce letné teploty spôsobujú, že v nohách nie je dostatok vody, ktorý za bežných okolností krv riedi. Voda pomáha aj pri regulácii telesnej teploty. Pri vysokých horúčavách dochádza k nadmernému prekrveniu kože a podkožia. Zvýšenie prietoku krvi zapríčiňuje, žekrv z dolných končatín zle odteká a začne sa v niektorých oblastiach hromadiť, čím vznikajú opuchy. Najčastejšie sú bolestivé opuchy lýtok a členkov. K pocitu ťažkých nôh sa zvyčajne pridajú aj tŕpnutie či kŕče. S pribúdajúcim vekom sa nohy unavia rýchlejšie. Ak máte okrem toho aj sedavé zamestnanie alebo vykonávate prácu v stoji, opuchy sa môžu ešte zhoršiť. Napriek tomu, že horúce letné počasie človeka neláka k behu, vyskúšajte aspoň rýchlejšiu chôdzu. Úplne postačí, ak miesto výťahu použijete schody. Fyzická námaha totiž pomôže, aby sa krv vrátila do srdca a odvodnila tak preťažené cievy a zredukovala opuchy.


Mohlo by vás zaujať: Nekonečný boj s kurími okami: Staňte sa konečne víťazmi!


Hydratáciou k rovnomernému opáleniu

Časti tela, ktoré sú zvnútra dostatočne hydratované, sa opália rýchlejšie než ostatné. Preto sa najrýchlejšie opália brucho a chrbát. Počas opaľovania zohráva veľkú úlohu aj pot, ktorý ako každá iná voda priťahuje slnečné lúče. Nohy sa však ani v lete výraznejšie nepotia a aj kvôli ich odvodneniu sa opaľujú ťažšie.

Dolné končatiny preto treba počas opaľovania udržiavať dostatočne hydratované zvnútra aj zvonku. Stačí ich pravidelne krémovať, poprašovať vodou, pílingom zbavovať odumretých kožných buniek a nezabúdať na dodržiavanie pitného režimu.

Plusom rovnomerného opálenia je, že nohy vyzerajú zdravšie a na pohľad štíhlejšie.


Ako sa o svoje nohy počas letných horúčav staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame