Vysoké teploty prinášajú opuchnuté nohy: Takto sa im zaručene vyhnete

Nohy

thinkstockphotos.com

S príchodom letných dní sa naše telo musí vo veľkej miere prispôsobiť novým teplotným podmienkam. Nie vždy to však ide ako po masle, a tak nás horúčavy môžu potrápiť aj iným spôsobom ako len nepríjemným potom. Vysoké teploty totiž zaťažujú aj náš žilový systém a „nútia“ naše nohy opúchať.

Vyššie teploty pôsobia na samotné cievy, ktoré sa rozširujú. Telo vtedy stojí viac námahy dostať krv z jedného bodu do druhého, nehovoriac o trase z dolných končatín do srdca. Veď meria približne 1,5 metra. Vtedy sa môže začať krv v niektorých oblastiach dolných končatín hromadiť, a to spôsobuje bolestivé opuchy. Opuchy spôsobené vyššími teplotami nie sú nebezpečné, no príjemne sa s nimi rozhodne cítiť nebudete. Preto vám ponúkame pár rád, ako sa ich zbaviť, resp. im predísť.

Studenú vodu nohy milujú

Ak aj nepatríte k otužilcom, ponúknite studenú sprchu aspoň svojim nohám. Verte, že sa vám poďakujú. Sprchujte ich v smere od chodidiel po kolená. Keď to zvládnete, posuňte sa aj vyššie, na stehná. Takto nielenže posilnite cievy a počas dňa sa nebudete trápiť s opuchnutými lýtkami, ale studená sprcha vás preberie a príjemne osvieži.


Mohlo by vás zaujať: Zhrubnuté lámavé nechty bez lesku? Zatočte s nechtovou mykózou ešte dnes


Slané more áno, soľ v jedle rozhodne nie

Ak sa chystáte na dovolenku k moru, robíte správnu vec pre svoje nohy. Plávaním v slanej vode sa vám zlepší prekrvovanie dolných končatín a ako bonus získate aj bezbolestný svalový tréning. Aj keď v mori je soľ účinná, tej z jedla sa rozhodne v čo najväčšej možnej miere vyhnite. Ak sa telo zaplavuje množstvom soli zo stravy, dochádza v ňom k zadržiavaniu vody. A to je priama cesta k opuchom.

Ten správny pohyb

Najlepšími športmi pre vaše nohy rozhýbu, sú bicyklovanie, rýchla chôdza či plávanie. Na druhej strane sa treba vyhnúť posilňovaniu. Pomôcť vie takisto aj jóga, kde nemusíte vedieť tie najkrkolomnejšie pozície, stačí základ. Ak však nemáte možnosť či čas na cielený šport, neváhajte využiť každú voľnú minútku. Nohami totiž môžete hýbať kedykoľvek. Ak sedíte, nohy vystierajte a hýbte prstami. V stoji sa prehupujte zo špičky na pätu. Dokonca aj pri ležaní si nohy môžete rozhýbať – krúťte chodidlami a zdvíhajte ich do výšky. Po pár nútených pohyboch sa vám to bude zdať už ako samozrejmosť, nech ste kdekoľvek.


Mohlo by vás zaujať: Povedzte zbohom plesniam na nohách: Prečo nás trápia a ako sa ich zbaviť?


Relaxujte a nohy sa budú cítiť ako vo vatičke

Ak sa s vašimi nohami príliš nemaznáte, aspoň v čase leta im doprajte zvýšenú starostlivosť. Nosia vás dennodenne, takže si to určite zaslúžia. Drogérie ponúkajú množstvo krémov a gélov, ktoré sa oplatí vyskúšať a dopriať tak nohám príjemnú masáž. Končatiny masírujte smerom od chodidiel až na stehná tak, ako smeruje žilový obeh. Potom ich nechajte relaxovať vo vyvýšenej polohe. Aj pred spaním si môžete vziať do postele vyvýšenú podložku a na ňu uložte nohy. Nezabudnite, že by nemali byť prekrížené.

Nezanedbávajte pitný režim

Na dodržiavanie pitného režimu sme upozorňovaní stále. Ak mávate problémy s opuchnutými nohami, si naň dávajte pozor ešte oveľa viac. Pokiaľ organizmus nedostáva dostatočné množstvo tekutín pravidelne, robí si svoje vlastné vojnové zásoby na časy, kedy bude horšie. Z toho dôvodu potom vznikajú nepríjemné opuchy a pocit ťažkých nôh. Nezabúdajte teda na pitný režim, ale ani na to, že sa doňho neráta káva ani alkohol. Takže výhovorka po štyroch pivách, že sa chcete vyhnúť opuchnutým nohám, neobstojí. Voľte najmä čistú vodu (môžete si ju dochutiť ovocím) a nesladené čaje. Dopriať si môžete čaj z púpavovýh listov, ktorý má aj diuretické účinky. Púpavové listy môžete zaradiť aj do jedálnička v podobe šalátu. Úľavu vašm nohám môže priniesť aj pravidelná konzumácia petržlenovej vňate.


Čo pri opuchoch nôh najlepšie pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame