Zázračná „pôstová“ diéta: Získajte dlhší život a pevnejšie zdravie bez rakoviny

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Vedeli by ste zvládnuť päťdňový pôst ?

Zázračná „pôstová“ diéta vám pomôže k dlhšiemu životu a pevnejšiemu zdraviu bez rakoviny

Pôst bol súčasťou života našich predkov celé storočia. Aj v súčasnosti sa mnohí odborníci prikláňajú k názoru, že obmedzenie jedálnička na určitý čas nám môže pomôcť k zdravšiemu životu. Presvedčte sa sami!


Ide o špeciálnu formu pôstu, ktorá nás môže ochrániť pred rôznymi chorobami a spomaliť starnutie. Tieto výsledky nepriniesol žiadny zázračný elixír, ale výskum vedeckého tímu pod vedením Valtera Longa, riaditeľa Inštitútu dlhovekosti na Juhokarolínsky univerzite, a šéfa výskumného programu Onkológia a dlhovekosť Ústavu molekulárnej onkológie v Miláne.

Ako to funguje?

Diéta napodobňujúca pôst, ktorú vedci označili ako DMD, predpokladá stravu s nízkym obsahom proteínov a minimálnou úrovňou cukrov, ktorá sa praktizuje päť dní každé tri až šesť mesiacov. Dĺžku a spôsob diéty musí podľa Longa sledovať lekár, pretože je potrebné prihliadať na fyzické podmienky jednotlivca. Po piatich dňoch sa vrátiť ku spôsobu stravovania, na ktorý sme boli predtým zvyknutí.


Mohlo by vás zaujať: Diéta vďaka ktorej schudnú aj tí, čo diétovať nevedia: Účinne a bez jojo efektu!


Proti cukrovke, obezite aj rakovine

,,Diéta zlepšuje zdravotný stav tým, že obmedzuje rizikové faktory súvisiace so starnutím, ako napríklad kardiovaskulárne choroby, cukrovka, obezita a rakovina," vysvetľuje Longo. ,,Starnutie organizmu je teda spomalené tým, že je stimulovaná regenerácia tkanív založená na kmeňových bunkách," dodáva.

Zabezpečuje zdravie buniek

Takáto diéta posilňuje imunitný a nervový systém tým, že eliminuje ohrozené a zbytočné bunky a zaisťuje vytváranie nových, a to prirodzeným spôsobom, ako sa to deje pri narodení a v dobe rastu. Diéta musí trvať po celý život. Tvorí ju rastlinná strava a predstavuje ďalší krok vo výskume Valtera Longa, ktorý bol publikovaný vlani a v ktorom išlo o to, že úplný a pravidelne sa opakujúci pôst, ktorý "vyhladuje" rakovinové bunky, zosilňuje pozitívne účinky chemoterapie tým, že chráni pred toxickými účinkami zdravé bunky. Dnes klinické štúdie pokračujú na početnejších skupinách pacientov.


Mohlo by vás zaujať: Originálne a zdravé pôstne jedlá: Vaše telo z nich bude mať radosť


O 10 rokov viac

Vedci prevádzali svoj výskum najprv na kvasinkách, potom na myšiach a teraz tiež na človeku. ,,U myší sme okrem pozitívnych účinkov, ako je zníženie prípadov rakoviny a horúčkovitých ochorení, omladenia imunitného systému a zvyšovania počtu kmeňových buniek v rôznych orgánoch vrátane mozgu zlepšujúcich učenie a pamäť, konštatovali predĺženie života o 11 percent. U človeka môžeme odhadovať predĺženie života zhruba o desať rokov s tou výhodou, že sa pritom bude tešiť lepšiemu zdraviu," povedal Longo.

Zdraví až do stovky

Štyridsaťsedemročný Valter Longo, pôvodom z Janova, študoval na amerických vysokých školách a potom na Juhokarolínskej univerzite skúmal predovšetkým neurobiologické aspekty starnutia vrátane Alzheimerovej choroby. Vo svojom výskume nezabúda na prírodu a zaujíma sa o storočné osoby. ,,Ich životný štýl funguje, majú spoločné základy, či žijú v Okinawe, v Grécku alebo v Taliansku. Ich štúdiom teda môžeme odhaľovať tajomstvá dlhého života," zdôrazňuje.


Aký najdlhší pôst sa podarilo dodržať vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • Danka 16.02.2016, 14:46

  Držala som hladovku 12 dní- iba čistú vodu. Ten pocit je na nezaplatenie. Čoskoro si to opäť zopakujem. Súste to.....

 • libcosenior 30.07.2015, 15:10

  @Peter, len vodu ;-)

 • olga 28.07.2015, 14:39

  Ľudia, ktorí prežili koncentrák, sa dožívajú vysokého veku.

 • Peter 28.07.2015, 14:18

  libcosenior pil ste len vodu ci aj caj?

 • evelina 28.07.2015, 14:02

  Diéta napodobňujúca pôst, ktorú vedci označili ako DMD, predpokladá stravu s nízkym obsahom proteínov a minimálnou úrovňou cukrov...Škoda, že ste neuviedli konkrétne, čo možno jesť, lebo "strava" s nízkym obsahom bielkovín a cukrov, je vlastne hladovka! a dožiť sa sto rokov a v zdraví a bez peňazí - tiež nie je žiadne terno, deti pomrú a živoriť v domove dôchodcov ???

 • libcosenior 28.07.2015, 13:24

  Začiatkom roka 2013 som držal pôst (úplnú hladovku) 11 dní. Schudol som 10 kg, z ktorých sa mi neskôr 5 kg vrátilo. Zdravotne som sa cítil výborne. Mám 56 rokov.

1

Pridať komentár