Ušetrite a neplytvajte! Ktoré potraviny po záruke nemusíte vôbec vyhadzovať?

Žena

thinkstockphotos.com

Stihnúť spotrebovať potraviny do dátumu uverejneného na obale je niekedy dosť problematické. Buď máme v chladničke na výber viac surovín a nestíhame ich jesť, alebo jednoducho na danú potravinu úplne zabudneme. Nie vždy však treba pri blížiacom sa dátume chytať paniku, niekedy sa stačí len lepšie informovať. Mnohé potraviny totiž netreba okamžite vyhadzovať.

Minimálna trvanlivosť nie je dátum spotreby

Aby sa predišlo plytvaniu potravinami, stačí niekedy veľmi málo. Potraviny sú označované rôznymi dátumami, ktoré by mali prispievať predovšetkým k tomu, aby nám predajcovia neponúkali zdraviu škodlivé výrobky. Avšak nie vždy je ten dátum posledným možným dňom, kedy ich môžeme skonzumovať. Preto je dôležité odlišovať dátum spotreby a minimálnu trvanlivosť.

Minimálna trvanlivosť označuje dátum, do kedy si dané potraviny pri správnych podmienkach skladovania udržia svoje špecifické vlastnosti. To však neznamená, že po skončení tohto obdobia, sú zdraviu škodlivé. Väčšinou ide len o zníženie kvality potraviny, no stále ich môžeme spotrebovať. Zvyčajne sú takýmto dátumom označované potraviny s dlhšou trvanlivosťou. V niektorých krajinách sa tieto potraviny môžu ďalej predávať, samozrejme, pokiaľ sú zdravotne nezávadné. Podmienkou je, že musia byť jasne označené ako potraviny „nižšej kvality“. Na druhej strane, dátum spotreby je konečný. Ním sa označujú potraviny určené na rýchlu spotrebu, teda napr. mliečne výrobky. Po tomto dátume môžu spôsobovať pri konzumácii aj zdravotné riziko.


Mohlo by vás zaujať: Ušetrite aj vy: Ktoré potraviny možno jesť aj po záruke?


Zapojte zmysly

Základom je, aby ste potraviny skladovali tak, ako to odporúčajú výrobcovia. Ak niečo patrí do chladničky, nenechávajte to ležať dlho v teplej miestnosti. Tieto odporúčania tiež dokážu predĺžiť životnosť potravín a vďaka tomu si ich budete môcť vychutnať aj keď im skončí doba trvanlivosti bez strachu zo zdravotných problémov.

Dôležité je riadiť sa aj zdravým sedliackym rozumom a pri kontrole potravín používať vaše zmysly, tie by vás veru sklamať nemali:

  • Zrak – všimnite si, či sa na povrchu potraviny netvoria plesne a či je konzistencia primeraná. Napríklad vyzrážaná voda na povrchu jogurtu neprekáža, ale keby ste videli, ze v jogurte sa vytvorili hrudky, radšej ho nejedzte. Taktiež zmena farby nemusí nič znamenať ak ju nesprevádzajú ďalšie znaky pokazenej potraviny. Napríklad čokoláda môže mať bielu vrstvu, to však neznamená, že by ohrozovala vaše zdravie.
  • Čuch – ak potravina páchne inak, ako by mala, radšej sa s ňou rozlúčte.
  • Sluch – niekedy sa zíde pri posudzovaní potravín aj ten. Napríklad detské výživy by mali pri otvorení vždy puknúť.
  • Chuť – niekedy pokazenú potravinu neodhalíme pomocou predchádzajúcich zmyslov, a tak zistíme, že s ňou nie je niečo v poriadku až keď ju máme v ústach. Nevadí, sústo vypľujte a viac ju nejedzte. Ak vám chutí čudne, nepresviedčajte sa, že to nič nie je a radšej ju nejedzte.

Čo vydrží?

Dobre v tme uskladnený med vám vydrží čerstvý snáď navždy (pokiaľ ho nezjete), ak však z neho budete ujedať vždy čistou a suchou lyžičkou. Rovnako robte aj s marmeládou. Ak ju otvoríte a uložíte do chladničky, dodržiavajte túto radu a predĺžite jej životnosť o pár mesiacov. Neotvorená bude dobrá aj rok či dva po skončení záruky. Podobné je to aj so sterilizovanou zeleninou či konzervami, samozrejme skladovanou v primeraných podmiekach a tme. Podstatne dlhšie ako je dátum na obale vydrží aj rastlinný olej či čokoláda niektoré ich vlastnosti môžu byť pozmenené, ale nemali by vám nijako ublížiť. Vyhadzovať rozhodne nemusíte ani cestoviny, tie pokojne môžete konzumovať aj rok po dátume minimálnej trvanlivosti.


Mohlo by vás zaujať: Zdravá strava nemusí byť drahá: Čo si dopriať aj pri obmedzenom rozpočte?


S mliečnymi výrobkami opatrne

Mliečne výrobky sú na dátumy háklivejšie, no stále platí, že ak sú správne uskladnené, je možné ich konzumovať aj neskôr. Klasické trvanlivé mlieko vydrží neotvorené aj roky. Otvorené môžete piť aj po týždni, pretože to, že s ním nie je niečo v poriadku okamžite zistíte.

Jogurty aj syry sú neraz jedlé aj mesiac po stanovenej lehote, pokiaľ ste ich ešte neotvorili. Otvorené vydržia len pár dní navyše. U mliečnych výrobkov je na prvý pohľad zjavné, že s nimi nie je niečo v poriadku, takže sa nemusíte obávať, že zjete niečo pokazené.

Pri týchto potravinách to neskúšajte

Samovoľne si však dátumy spotreby neposúvajte pri všetkých jedlách. Napríklad také ryby si na zjedenie v správnom čase dosť potrpia. Dlhšie ako je uvedený dátum nevydržia a vy by ste si ich konzumáciou koledovali o poriadnu virózu. Rovnako rýchlo podlieha nákaze aj kuracie mäso, preto sa radšej vždy poriadne uistite, či je ho vhodné jesť. Vôňa či zápach vám to prezradia. Celkovo na čerstvé mäso buďte radšej opatrní.


Ktoré potraviny jete aj po záruke? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame