Snívate o práci v pohodlí domova? Pripravte sa aj na negatíva

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Uprednostnili by ste prácu z domu pred dochádzaním do zamestnania?

Aj práca z domu má svoje

Láka vás predstava zarábania peňazí v domácom prostredí? Vytvorenie pracovnej atmosféry za dverami vlastného domova má zaručene neuveriteľné množstvo výhod. Na úvod však rozhodne netreba mať priveľké oči. Aj v tomto prípade totiž platí, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Firme síce takýmto spôsobom ušetríte nemálo peňazí a sebe času stráveného na presun do zamestnania. Zamysleli ste sa však nad tým, ako takýto spôsob práce bude na vás v skutočnosti vplývať?


Záujem stále rastie

Keďže súčasná situácia na trhu práce nie je najružovejšia, firmy sa snažia pre svojich zamestnancov hľadať iné balíky benefitov než tie v podobe finančných odmien. Popri poukazoch na kultúrne a športové vyžitie sa tak čoraz častejšie stretávame s možnosťou flexibilnej pracovnej doby a práce z domu – takzvaný home office. Reakcie na takéto výhody sú až prekvapujúco priaznivé. Personalisti sa totiž zhodujú v tom, že práve možnosť práce v pohodlí domova zaváži pri uzatváraní pracovnej zmluvy viac ako samotný finančný bonus. Psychológovia však dvíhajú varovný prst. Práca z domu môže byť príjemným osviežením kariérneho života, no nie dlhodobo.


Možno vás zaujme: Hľadáte prácu? Prezrite si stovky ponúk na www.kariera.sk.


Prečo je práca z domu pre firmu taká výhodná?

Z jednoduchého dôvodu – home office dokáže znížiť náklady firmy na minimum. Tento typ spolupráce sa totiž viaže predovšetkým k tým povolaniam, ktoré využívajú počítač a internet. Za múrmi vlastného príbytku tak pokojne môžu pracovať programátori, grafickí dizajnéri, prekladatelia, účtovníci či redaktori. Nie je predsa nič jednoduchšie, ako udržiavať komunikáciu so zamestnávateľom prostredníctvom mailovej pošty či telefónu. Zvyčajne tak firma šetrí hneď v niekoľkých bodoch:

  • Nemusí platiť za prenájom kancelárie pre vás
  • Ak kancelárie aj vlastní, ušetrí na nákladoch pri ich prevádzkovaní (energie)
  • Techniku poskytuje len hŕstka zamestnávateľov – pracovný počítač, prípadne tlačiareň si zvyčajne zamestnanec hradí sám s minimálnym alebo nulovým príspevkom
  • Internetové pripojenie (domáce) je hradené takisto z vrecka zamestnanca

Možno vás zaujme: Chodíte s nechuťou do práce? Možno trpíte syndrómom vyhorenia!


Prevážia výhody?

Tá strana mince, ktorá hovorí o pozitívach práce z domu je mimoriadne príjemná. Úväzok je totiž zvyčajne viazaný na výsledok, nie na počet odpracovaných hodín. Z tohto dôvodu je len na vás, kedy ráno vstanete a ako si rozvrhnete svoj pracovný čas. Potrebujete niečo vybaviť v meste, prípadne zabehnúť na úrad? S flexibilnou pracovnou dobou si takúto pauzu môžete dovoliť bez najmenších problémov. Za prácou nemusíte dochádzať, čo vám mesačne ušetrí nielen istú sumu peňazí, ale aj množstvo času. A ak sa vám za sychravého počasia nechce vytiahnuť päty z domu, nikam chodiť nemusíte. Na obed si totiž môžete zájsť do vlastnej kuchyne, rozptýliť sa môžete jednou časťou obľúbeného seriálu, prípadne si zašportujete aj uprostred dňa. Podľa toho, ako stíhate a predovšetkým podľa toho, či máte práve náladu.


Možno vás zaujme: Chcete pracovať z domu? Pozor na tieto nástrahy!


Negatív však nie je málo

Okrem vyššie spomínaných nákladov na prevádzku domácej kancelárie (vlastný počítač a internet, pohodlné kancelárske kreslo) sa medzi dôležité faktory radí práve psychologický efekt. Pre správnu psychohygienu je totiž nevyhnutné prácu a súkromie rázne oddeliť, čo v domácich podmienkach nie je možné. V zásade možno povedať, že sa ráno ešte len zobudíte, a už sa v podvedomí nachádzate v práci. V prípade, že váš partner a deti pracujú (študujú) mimo domu, počas dňa vám môže chýbať kontakt s ľuďmi, pretože nie ste v centre diania pracovného kolektívu. Preto ak aj máte chuť vyjsť si s niekým, napríklad, na obed, najprv musíte obvolať všetkých známych.

Nevyhnutné je tiež spomenúť krivkajúcu sebadisciplínu, s ktorou zápasí takmer každý druhý zamestnanec pracujúci z domu. Keďže priamy dohľad šéfa neexistuje, pre drvivú väčšinu z nás, nie je také samozrejmé sústrediť sa aj niekoľko hodín vkuse venovaných poctivej práci. Nie nadarmo sa hovorí, že byť sám sebe šéfom je jednou z najlepších, ale aj najťažších vecí na svete.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

  • Larry Fox 20.09.2019, 15:31

    Skúsili ste získať pôžičky od bánk bez úspechu? Naliehavo potrebujete peniaze, aby ste sa dostali z dlhov? Potrebujete peniaze na rozšírenie alebo založenie vlastného podnikania? Získajte pôžičku od jednej z popredných úverových spoločností vo Veľkej Británii. Ak chcete získať ďalšie informácie, kontaktujte nás prostredníctvom WhatsApp: +14092051142 alebo e-mailom: larryfox2017@gmail.com

  • Juraj 01.01.2016, 21:27

    Všetko ma pozitíva aj negatíva.

  • katka 25.02.2015, 16:13

    zarobte si vyplnanim dotaznikov http://tipy-ako-usetrit.webnode.sk/zarabajte-na-webe/vyplnanie-dotaznikov/

  • Lantarika 16.11.2013, 17:13

    Človek, ktorý pracuje z domu má dôvod na prácu z domu. Sociálny kontakt? To nie je tak podstatné. Z domu stihen viac, psychický stav je niekde inde. Lenže nájsť prácu z domu je doslova umenie, niekedy nemožné umenie. Odporúčam si prečítať reálne skúsenosti s hľadaním práce z domu: http://zaujimavosti.net/prakticke-nazory/pozor-na-pracu-z-domu-pri-jej-hladani-narazite-skor-na-podvody-a-trapenie/ a tiež upozorňujem na praktiky, ktoré hlásia, že sa máte zbavit sučasnej práce a zarábať na vlastnej nohe od chlapa s Ferrari, ktorý je pritom podvodníkom. V každej krajine má iné meno a iný životopis. http://pracacezinternet.eu/velky-pozor-na-zavadzajuce-stranky-ponukajuce-pracu-z-domu-a-cervene-ferrari/

  • saly 02.02.2012, 17:17

    nesuhlasim s tvrdenim, ze clovek pracujuci z domu straca socialny kontakt. Pracujem z domu uz cez viac ako 5 rokov a citim sa lepsie ako kedykolvek predtym. Prave naopak zacala som si uzivat zivot plnymi duskami, predtym som pacovala ako stroj a vecne v strese, pricom efektivita prace bola nulova a upadala aj moja intelektualna stranka. Prestala som si verit a zacala mat problemy sama so sebou.Praca na home office mi umoznila najst samu seba, zdokonalila sa i moja osobnostna stranka, zacala som si samu seba dokonca viac vazit a vzrastol i pocet priatelstiev.

  • peter 30.01.2012, 09:59

    Tak tak. Disciplina nieje problem, urobis co musis a hotovo, ale psychicky to je obtiazne. Po par rokoch zistite, ze mate problem so spolocnostou ludi. Ist do obchodaku kde je hromada ludi je stresujuce omnoho viac ako kedykolvek.

1

Pridať komentár