Kto trpí rozchodom viac: Muži alebo ženy?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Koľko ste sa najdlhšie spamätávali z rozchodu?

Trpia rozchodom muži naozaj menej?

Azda každý si za život zažil aspoň jeden rozchod – bez ohľadu na to, či bol ten opustený, alebo sa naopak rozchádzal on. Aj v tejto oblasti sa tradujú rôzne klišé o tom, kto trpí viac či dlhšie. Ako je to naozaj hovoria vedci z Newyorskej štátnej univerzity a londýnskej univerzity UCL prostredníctvom najnovšej štúdie.


Každý trpí inak

V štúdii bolo zahrnutých 5705 osôb z 96 krajín. Vedci sa ich pýtali na ich milostné vzťahy a na ich pocity po rozchode. Najviac zasiahnuté boli zjavne ženy: na desaťstupňovej škále vyjadrujúcej ich duševné utrpenie, kedy desiatka vyjadrovala najhlbšiu bolesť, dosiahli v priemere 6,84 bodu. Vedci kvalifikovali aj fyzickú bolesť pociťovanú po rozchode: i v tomto prípade trpeli viac ženy, ktoré v priemere na škále vyjadrili svoje trápenie 4,21 bodmi, zatiaľ čo muži mali v priemere 3,75 bodu. Z dlhodobého hľadiska to však boli muži, ktorí dokázali vyťažiť len málo ponaučenia zo svojho milostného neúspechu a uspokojili sa tým, že nadviazali nový vzťah, bez toho, aby sa zo stroskotania prvého nejako obviňovali. Naopak, ženy si z rozpadnutého vzťahu berú ponaučenie a cítia sa byť potom emocionálne silnejšie.


Mohlo by vás zaujať: Po rozvode naďalej v spoločnej domácnosti: Nový trend dnešnej doby?


Ženy dávajú do vzťahu viac

Jeden z autorov štúdie Graig Morris tieto výsledky vysvetľuje tým, že ženy do vzťahu dávajú zo seba viac ako muži. ,,Aby sme to zjednodušili, ženy majú tendenciu vkladať oveľa viac do vzťahu ako muži. Krátke dobrodružstvo môže pre ženu skončiť deviatimi mesiacmi tehotenstva a niekoľkými rokmi dojčenia, zatiaľ čo muž môže počas niekoľkých minút bez záväzku scénu opustiť. Práve toto riziko vedie ženy k tomu, že si ťažšie hľadajú partnera. To tiež vysvetľuje, prečo sú viac zranené, keď partnera stratia," uvádza vedec.

Mužov deptá súperenie

Muža rozpad vzťahu nezasiahne bezprostredne, ale trpí tým z dlhodobého hľadiska. ,,Muž bude stratu cítiť stále hlbšie, tak ako si bude uvedomovať skutočnosť, že musí súperiť s inými mužmi, aby získal pozornosť ženy a mohol nahradiť , ktorú stratil. To môže byť tým horšie, ak si uvedomí, že strata je nezvratná," hovorí Craig Morris.


Mohlo by vás zaujať: Nasadila vám parohy? Vieme prečo!


Dajte sa dokopy

Podľa inej štúdie z tohtoročného januára potrebujú ľudia asi tri mesiace, aby sa z pretrhnutia vzťahu spamätali. Až potom sa opýtané osoby cítili vyzretejšie a začali si vytyčovať nové ciele. Rozvedení ľudia sa z rozpadu manželstva spamätávajú ťažšie: trvá im to v priemere rok a pol. Strata partnera môže mať podľa neho závažné dôsledky. ,,Pretrhnutie milostného vzťahu môže viesť niektoré osoby k strate zamestnania a k autodeštruktívnemu správaniu," upozorňuje Craig Morris. Preto by ľudia po rozchode nemali držať emócie v sebe, ale mali sa niekomu vyrozprávať. Či už priateľom, rodine, alebo v prípade potreby aj psychológovi.


Ako dlho po rozchode ste trpeli vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Zora, ČTK, Le Figaro
 • Foto: thinkstockphotos.com

Diskusia (7)

 • greg 07.02.2016, 21:46

  deti.

 • 1suzie1 04.01.2016, 15:34

  Z dlhodobého hľadiska to však boli muži, ktorí dokázali vyťažiť len málo ponaučenia zo svojho milostného neúspechu a uspokojili sa tým, že nadviazali nový vzťah, bez toho, aby sa zo stroskotania prvého nejako obviňovali. Naopak, ženy si z rozpadnutého vzťahu berú ponaučenie a cítia sa byť potom emocionálne silnejšie. - svätá pravda.

 • Bynk 09.12.2015, 15:35

  Kto? No predsa ten zalúbenejší! :-)

 • Peter Mrkvicka 21.11.2015, 16:05

  odkaz pre maca007 netrpi len jedna strana aj druha no lahsie sa to zvlada ak ta strana co opusta tu druhu stranu ma uz ako si to napisala "nieco" v zalohe vtedy sa to zvlada lepsie no pre ani jednu,druhu,tretiu stranu to nie je to lahke

 • what? 03.10.2015, 12:21

  maca007 maš na 95% pravdu...

 • pro oboje pohlavi 15.09.2015, 09:46

  pane boze, proc trpet, tolik zen je k mani. i kdyz ono hledat mezi slipkama.. je tezke. ale naka se najde. a je-li opustena zena, at vyuzije seznamit se s dalsim, a netruchli po nekom, kdo ji nechal. vul nevi, co ztratil! ta dalsi mu to "okoreni", den se dnem se sejde a pan uzna chybu, ale uz nebude navratu.. ta predesla na nej uz hodi bobek. netruchlete z rozchodu, cekaji vas zastupy, je z ceho vybirat. i zvonik od matky bozi se uchytl

 • maca007 29.08.2015, 07:51

  Podľa môjho názoru viac trpí ten, koho partner opustil. /mám skúsenosti z blízkeho okolia/, pretože opúšťajúci partner zvyčajne má v zálohe-skrytú lásku, známosť, milenku a ide naisto do nového vzťahu. Kdežto opustený partner sa nevie dlho spamätať zo vzniknutej situácie. V mnohých prípadoch vždy vzťah vyzerá ako ideálne partnerstvo a potom príde blesk z jasného neba !

1

Pridať komentár