Letné horúčavy pocítilo aj vaše auto: Čo všetko treba radšej skontrolovať?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Kontrolujete pravidelne svoje auto?

Odborníci pri zmene počasia odporúčajú kontrolu stavu vozidla a odstránenie najhorších následkov tohtoročného teplého leta

Čím lepšie sa o svoje auto staráte, tým vyššia zostáva jeho hodnota. V tropických horúčavách a pri celodennom intenzívnom slnečnom žiarení trpel nielen lak, ale prakticky všetky časti vozidla, od strechy až po pneumatiky. Odborníci preto pri zmene počasia odporúčajú kontrolu stavu vozidla a odstránenie najhorších následkov tohtoročného teplého leta.


Čo všetko treba skontrolovať?

,,V prvom rade je nevyhnutné vykonať kontrolu tlaku v pneumatikách, doplniť prevádzkové kvapaliny a dôkladne vyčistiť a potom ošetriť všetky horúčavou namáhané povrchy. To sa týka nielen laku, ale aj všetkých plastových plôch, ktoré boli vystavené slnečnému žiareniu a vysokým teplotám počas júla a augusta,“ radí Ľubomír Šimkovič, mediálny zástupca AAA Auto.


Mohlo by vás zaujať: Prezúvanie zimných pneumatík: Čo o ňom treba vedieť a kedy je naň ten pravý čas?


Tlak radšej nezanedbávajte

,,Kontrolu tlaku vzduchu v pneumatikách obzvlášť netreba zanedbávať. Podhustené, rovnako ako prehustené pneumatiky môžu mať negatívny vplyv na ovládateľnosť vozidla a hospodárnosť jazdy. Po extrémnych teplotných výkyvoch uplynulých týždňov by vodiči teraz mali pred cestou skontrolovať tlak pri normálnej vonkajšej teplote. Zároveň by nemali zabudnúť ani na kontrolu tlaku v rezerve, keďže človek nikdy nevie, kedy ju môže potrebovať," vysvetľuje Šimkovič.

Auto ako nové

Skúsení vodiči chránia počas leta lak vozidla vhodným prípravkom s UV filtrom a interiér vozidla vhodným zaclonením. Ani tak sa všetkým drobným škodám nevyhnú. S príchodom chladnejšieho počasia preto nastáva čas na odstránenie hrubých nečistôt aj drobných prachových častíc a mastných sadzí z výfukov ostatných automobilov. Až po dôkladnom ručnom umývaní alebo po umývaní v tlakovej umývačke s odmasťovacím prípravkom je možné nanášať leštidlo, v opačnom prípade hrozí aj trvalé poškodenie laku. Rovnako tak je vhodné ošetriť kvalitnými prípravkami aj interiér vozidla.


Najlepšie informácie o autách a motorizme nájdete na podkapotou.sk


A čo ešte?

Kontrola stavu chladiacej kvapaliny, motorového oleja a kvapaliny do ostrekovačov patrí k rutinným úkonom. Významnejšie zásahy ako výmena oleja a chladiacej alebo brzdovej kvapaliny, údržba tento rok ťažko skúšanej klimatizácie a výmena filtrov počkajú až do termínu pravidelnej údržby. 


Dali ste alebo sa chystáte po horúcom lete dať skontrolovať vaše auto? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
  • Autor: Zora, TASR
  • Foto: thinkstockphotos.com

Diskusia (2)

  • Tibor 20.06.2019, 12:46

    no hlavne mat klímu, inak by som asi zdechla....bez klímy ani na krok. Mam čierne auto ( v AAA som si kupil bavo ) a som rád, že v tychto autach je už klima v základnej výbave

  • Alexandra 07.04.2019, 10:43

    nove a moderne auta su na letne teploty pripravene a hlavne maju zabudovanu klimu, ktora už začina byt povinnou vybavou. Aj auto ako samotne ma so zabudou klimou vyššiu hodnotu

1

Pridať komentár