Šanca pre dlhodobo nezamestnaných: Čo tak rozbehnúť vlastný biznis?

podnikanie

photl.com

Patríte aj vy k trinástim percentám Slovákov, ktorí naďalej zostávajú bez práce? V prípade, že ste nezamestnaní dlhšie ako pol roka, vyhliadky na finančnú podporu od Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) pre vás nie sú najružovejšie. Za úvahu preto stojí možnosť zamestnať samého seba – jednoducho začať podnikať. Hoci aj v odbore, ktorý ste nevyštudovali. Nebojte sa postaviť na vlastné nohy – štát vám s neľahkými začiatkami pomôže.

S odvahou k reštartu
Poslali ste za posledné mesiace svoj životopis so žiadosťou stovkám spoločností? Ak začínate byť pri hľadaní si vhodného zamestnania zúfalí, možno je na čase, aby ste sa nad svojou situáciou dobre zamysleli. Istá múdrosť totiž hovorí, že na nový začiatok nikdy nie je neskoro. A tento názor očividne zdieľajú aj odborníci. Ponuka rekvalifikačných kurzov sa totiž stále rozrastá. Na začiatok síce môže ísť o vyššiu investíciu, s tým vám však môže pomôcť finančný príspevok práve od ÚPSVaR-u.


Mohlo by vás zaujímať: Snívate o práci v pohodlí domova? Pripravte sa aj na negatíva


Nemusíte byť novátorom
Hoci sa traduje, že podnikanie je predovšetkým o nápade, to ešte neznamená, že na trh musíte priniesť prevratnú novinku. Samozrejme, že v takomto ideálnom prípade by ste na svoj zisk dlho čakať nemuseli. Ak je však vašou prioritou predovšetkým stály príjem, priučte sa profesii, ktorá vo vašom okolí chýba. Takéto zmýšľanie každoročne prináša služby nových kaderníčok, nechtových dizajnérok, kozmetičiek, vizážistiek či správcov sietí a grafikov.

Podnikanie má množstvo výhod
Byť samému sebe šéfom prináša slušné množstvo benefitov. Len vy rozhodujete o svojej pracovnej dobe, voľne, množstve práce a v neposlednom rade o svojej výplate. Pozitívne skúsenosti má aj naša čitateľka Alena (40). „Roky som pracovala ako účtovníčka, no firma skrachovala. Po dlhých mesiacoch na Úrade práce som si urobila kadernícky kurz. Som jedinou kaderníčkou v dedine a nesťažujem sa. Staršie dámy ku mne chodia aj dvakrát do mesiaca, do mesta majú ďaleko. Popri novom účese si aj dobre poklebetia,“ pochvaľuje si rekvalifikovaná podnikateľka.


Možno vás zaujme: Hľadáte prácu? Prezrite si stovky ponúk na www.kariera.sk.


Pre koho je príspevok na podnikanie určený?
Aby v poskytovaní finančnej podpory k vlastnej zárobkovej činnosti nastal chaos, celý proces má jasne stanovené pravidlá. O príspevok môže požiadať každý občan, ktorý je v zozname uchádzačov o zamestnanie na ÚPSVaR evidovaný dlhšie ako 3 mesiace. Následne je potrebné absolvovať internú prípravu ukončenú testom. Po nej prichádza na rad vypracovanie podnikateľského zámeru s kalkuláciou nákladov a jeho obhajoba pred komisiou. V prípade, že ako nádejný podnikateľ uspejete, vybavenie potrebných formalít už netrvá dlho. Podmienkou však je, aby ste danú podnikateľskú činnosť vykonávali minimálne dva roky. Nezabudnite, že požiadať o príspevok je potrebné v meste, v ktorom svoje pracovné miesto vytvárate. Výška tejto finančnej injekcie však nie je zanedbateľná a závisí práve od konkrétneho regiónu. Zatiaľ čo v hlavnom meste získate maximálne 2575,05 eur, v krajoch s priemernou evidovanou nezamestnanosťou väčšou než je celoslovenský priemer je to až 4023, 52 eur.

Čo všetko treba neskôr priložiť k žiadosti o príspevok?

  • samotný podnikateľský plán s rozvrhnutým príspevkom, o ktorý žiadate – živnostenský list,
  • list vlastníctva (okolkovaný), nie starší ako tri mesiace + súhlasné stanovisko spoluvlastníka alebo zmluvu o nájme
  • osvedčenie o absolvovaní praktickej prípravy
  • zmluvu o podnikateľskom účte (môže byť aj osobný)
  • čestné vyhlásenie, že ste ešte nepodnikali
  • čestné vyhlásenie „de minimis“ (zložka pomoci štátu)
Zdroj: photl.com, photl.com, Johnny
Odporúčame