Pád pre seniora môže znamenať aj smrť: Zabráňte mu úpravou domácnosti

Senior

thinkstockphotos.com

Cítite, že vaše zdravie už nie je to, čo bývalo? Alebo máte rodinného príslušníka vo vyššom veku a obávate sa o jeho zdravie? Vedzte, že azda rovnako dôležité, ako branie liekov je prispôsobiť domácnosť a správanie súčasnému zdravotnému stavu. Ak sa tak nestane, vystavujete sa vy či vaši blízky pádu, ktorý môže mať aj fatálne následky.

Najčastejšou príčinou úrazov sú pády. Zranením sa končí každý piaty a každý 40. má za následok hospitalizáciu. Pády ohrozujú najmä starých ľudí. So zvyšovaním veku sa menia a zhoršujú niektoré telesné funkcie, napríklad koordinácia pohybov a zrakového vnemu či schopnosť rýchlej reakcie. Najčastejšou príčinou pádov je však u seniorov slabosť nôh, niekedy aj v spojení s deformáciami na kĺboch dolných končatín.

Pád môže viesť aj k smrti

,,U starších ľudí sa následky úrazov liečia zložitejšie a často ich sprevádzajú rôzne komplikácie, ktoré ešte zhoršujú ich zdravotný stav i celkovú kondíciu. Čím krehkejší je zdravotný stav starnúceho človeka, tým je náchylnejší na rôzne úrazy a práve pády majú najväčší podiel na úrazoch,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Medzi následky patria zlomeniny krčka bedrového kĺbu, predlaktia, stavcov, poranenie lebky alebo svalov. Nie je zriedkavé, že pacient zomrie.


Mohlo by vás zaujať: Bezpečná kúpeľňa pre seniora: Zabráňte pádu výberom vhodného zariadenia!


Aké sú rizikové faktory?

Riziko pádu môže okrem zhoršenia telesných funkcií zvýšiť aj:

  • nedodržiavanie pitného režimu
  • podvýživa a nízka hmotnosť seniora
  • obezita
  • poruchy chôdze, najmä, ak je výrazne kolísavá
  • postihnutie nervového systému, napríklad Parkinsonova choroba
  • závraty spôsobené napr. nízkym tlakom, užívaním upokojujúcich liekov či srdcovou arytmiou

Radšej hamovať ako banovať

Seniorom radia minimalizovať riziká, ktoré by mohli prispieť k pádu. Odporúčajú odstrániť doma posuvné koberce či nestabilný nábytok, prahy nahradiť prechodovými lištami a elektrické šnúry ukryť pod lišty. Samozrejmosťou má byť aj primerané osvetlenie v domácnosti.

Hrozbu pádu môže znížiť aj používanie dostatočnej vysokej stoličky s opierkami, o ktoré sa možno oprieť pri vstávaní a sedení. V kúpeľni a WC môžu pomôcť protišmykové rohožky a namontované podporné zábradlia.

Starší ľudia by si tiež nemali vykladať predmety vysoko, aby neboli nútení zakláňať hlavu, čo môže spôsobiť závrat a pád. V prípade chôdze po schodoch sa zase treba pridŕžať zábradlia. Dôležitá je aj pevná obuv či nosenie správnych okuliarov.

Odborníci pripomínajú, že pokiaľ majú seniori odporúčané používanie oporných pomôcok, mali by ich aj naozaj používať.


Mohlo by vás zaujať: Zlomeniny sa vekom hoja stále ťažšie: Vyhnite sa pádu vďaka týmto tipom


Čo keď predsa len skončíme na zemi?

V prípade, že k pádu predsa len dôjde, treba sa pokúsiť presunúť na koberec. Hrozí tak menšie riziko podchladenia a preležanín. Kým nepríde pomoc, odporúča sa meniť polohu a niečím sa prikryť.


Ako sa darí vyhýbať pádom v domácnosti vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame