Vyčistite si doma vzduch: Zasaďte si tieto rastlinky

Rastliny

thinkstockphotos.com

Znečistenie ovzdušia často považujeme za vonkajší problém, no vzduch v našej domácnosti môže byť rovnako znečistený škodlivými látkami, ktoré negatívne ovplyvňujú náš organizmus. Podľa americkej Agentúry environmentálnej ochrany v priemere až 90 % času trávime v uzavretých priestoroch, a tak zlá kvalita vzduchu v nich môže spôsobiť značné zdravotné ťažkosti.

Látky znečisťujúce ovzdušie v interiéroch môžu vyvolať kašeľ, tlak na hrudi, časté bolesti hlavy, bolesti v krku, slzenie alebo svrbenie očí, dýchavičnosť a astmatické ťažkosti. K najnebezpečnejším látkam, ktoré znečisťujú interiérové ovzdušie patrí oxid uhoľnatý, radón, formaldehyd, benzén, čpavok a trichlóretylén.

Za tieto škodliviny vo vzduchu môžu najčastejšie:

  • cigaretový dym
  • farby
  • plasty
  • chemikálie v koberci
  • čistiace prostriedky
  • mnoho stavebných a nábytkárskych materiálov

Príroda však ponúka jednoduché a účinné samočistiace riešenia. Mnoho izbových rastlín totiž pomáha odstrániť znečisťujúce látky zo vzduchu prirodzenou cestou.

Existuje dokonca štúdia, podľa ktorej už jedna izbová rastlina dokáže prečistiť vzduch v miestnosti s rozlohou 30 štvorcových metrov. Štúdiu iniciovala ešte v roku 1989 americká NASA. Ak však máte domáce zvieratá, treba byť opatrní. Niektoré izbové rastliny ako je dračinec, lopatkovec, fikus benjamín či gumovník predstavujú pre zvieratá nebezpečenstvo, keďže sú pre ne jedovaté.


Mohlo by vás zaujať: Rastlinka menom rodinné šťastie: Nájde si miesto aj vo vašom príbytku?


Lopatkovec Wallisov

Pokiaľ ide o čistenie vzduchu v interiéroch, lopatkovec je najvhodnejšou rastlinou. Táto tropická rastlina eliminuje a neutralizuje škodlivé vnútorné plyny ako je napríklad benzén, formaldehyd, trichlóretylén, xylén, amoniak a oxid uhoľnatý. Rovnako absorbuje alkohol a acetón prítomné vo vzduchu, ktoré sa tam mohli dostať z elektroniky, lepidiel alebo niektorých čistiacich prostriedkov. Lopatkovec potrebuje nepriame slnečné svetlo a zalievanie 2 krát týždenne, naopak nevyhovuje mu stojatá voda. Rastlina vám bude slúžiť ešte lepšie, ak jej raz mesačne doprajete tekuté hnojivo a vzduch čistiace schopnosti znásobíte, ak budete listy udržiavať bez prašnej vrstvy.

Dračinec

Väčšia črepníková rastlina s dlhými listami s červenými okrajmi je schopná nahradiť niekoľko menších rastlín. Pomáha odstrániť toxíny ako je napríklad xylén, benzén, trichlóretylén a formaldehyd. Pôdu treba udržiavať vlhkú, no nie mokrú. Rastlina môže vyrásť až do výšky 100 cm, takže ide o relatívne mohutnú továreň na kyslík. Potrebná je však pravidelná starostlivosť v podobe utierania listov, ktoré fungujú ako lapače prachu.


Mohlo by vás zaujať: Zelené pľúca vášho príbytku: Tieto izbové rastliny prečisťujú vzduch najlepšie


Nefrolepka vznešená

Táto papraďovitá rastlina je vysoko efektívna pri odstraňovaní formaldehydu, ktorý sa nachádza v lepidlách a lisovaných drevených výrobkoch. Zo vzduchu odstraňuje tiež xylén a toluén a dokonca dokáže odstrániť aj toxické kovy ako je ortuť a arzén, ktoré sa nachádzajú v pôde. Rstlina uprednostňuje nepriame slnečné svetlo, avšak malé množstvo slnečného svetla podporuje jej rast. Pôdu treba údržiavať neustále vlhkú, no nie premočenú. Každé dva týždne je vhodné rastlinu zalievať hnojivom. Chráňte ju však pred teplým vzduchom z vnútorného vykurovania, rovnako ako pred studeným prievanom. Táto rastlina obľubuje pomerne vysokú vlhkosť vzduchu, takže ju pokojne môžete umiestniť aj do kúpeľne.

Svokrin jazyk

Pomáha zbaviť sa formaldehydu, oxidu dusíka a benzénu. Okrem toho pomáha znižovať prítomnosť oxidu uhličitého. Táyo u nás známa rastlina nie je náročná na svetlo, ani zálievky. Vyhovujú jej i suchšie podmienky a minimálny prísun slnečného svetla. Najlepšie miesto pre túto rastlinu je spálňa, kde vás bude zásobovať kyslíkom počas spánku.


Ktoré zo spomínaných rastlín si doma pestujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame