Doplňte vitamín C: Ktoré ovocie a zelenina ho má viac ako citrón?

Brokolica

thinkstockphotos.com

Vitamín C, známy tiež ako kyselina askorbová, je vo vode rozpustný vitamín, ktorého primárnou funkciou je posilnenie imunitného systému. Tento antioxidant má však ďaleko viac úloh. Je nevyhnutý pre rast a obnovu buniek a tkanív v celom tele, chráni pred ochorením srdca, vysokým krvným tlakom, prechladnutím, osteoartritídou, makulárnou degeneráciou a astmou.

S vymenovávaním širokého využitia zrejme najznámejšieho vitamínu by sme týmto ale nekončili. Pravdou totiž je, že je dôležitý pre správnu funkciu takmer všetkých orgánov a pre celkové zdravie organizmu.

K príznakom nedostatku vitamínu C patria problémy z pokožkou, ďasnami, strata zubov, únava, znížená schopnosť odolávať infekciám, náchylnosť k častejšej tvorbe modrín alebo krvácanie, opuchy kĺbov, vypadávanie vlasov, rozštiepené končeky a krvácanie z nosa.

Fajčiari ho potrebujú viac

Vitamín C je rozpustný vo vode a za normálnych okolností sa v tele vstrebáva relatívne rýchlo. Ideálne je teda prijímať ho aj s tekutinami. Zároveň je jeho príjem dôležitý pre vstrebávanie iných živín, ako je napríklad železo. Naše telo si však zásoby vitamínu C vytvoriť nedokáže a prebytočné množstvo vylučuje močom. Zdravý dospelý človek denne potrebuje prijať 60 mg kyseliny askorbovej, no pokiaľ je zároveň fajčiar, toto číslo je až dvoj- až trojnásobne vyššie.

Hoci za sa najdôležitejší zdroj vitamínu C vo všeobecnosti považujú citróny, toto citrusové ovocie nie je ani zďaleka na prvej priečke. Oveľa bohatším zdrojom je ovocie a zelenina, ktoré by ste zrejme nečakali.


Mohlo by vás zaujať: Ovocie a zelenina počas zimy: Kde nájdete najviac vitamínov a minerálov?


Stavte na papriku

Paprika patrí k najväčším zdrojom vitamínu C, a to ostrá i sladké. Spomedzi tejto obľúbenej zeleniny však vôbec najviac vitamínu C obsahujú práve zelené chilli papričky. V 100 gramoch papričiek sa totiž nachádza až 244 mg kyseliny askorbovej. Červená verzia ostrej pochúťky obsahuje zasa 144 mg vitamínu C na 100 g váhy. Pokiaľ sa chcete zásobiť C vitamínom, no nie ste fanúšikom pikantných chutí, odporúčame sladkú červenú papriku, keďže v 100 gramoch sa nachádza až 190 mg vitamínu C. Okrem neho však obsahuje aj ďalšie vitamíny K, B6 a E, rovnako aj tiamín, riboflavín, niacín, draslík, mangán, vlákninu a kyselinu listovú. Obľúbená raňajková zelenina je bohatá aj na karotenoidy. Pri pravidelnej konzumácii červenej papriky môžete zmierniť problémy s nadúvaním, zabrániť hypertenzii (vysoký krvný tlak). Zároveň tak podporujete zrak a zrýchľujete metabolizmus.

Doprajte si čierne ríbezle

Obľúbené čierne bobuľovité ovocie obsahuje až 200 mg kyseliny askorbovej na 100 g váhy. Spomedzi vitamínov je práve céčko najviac zastúpené, no obsahuje i vitamíny skupiny B, A a E. So živinami ale nekončíme, ďalej sa v nich totiž nachádza železo, vápnik, horčík, fosfor a zinok. Olej zo semien týchto bobúľ potláča nepríjemné príznaky menopauzy, ale i predmenštruačného syndrómu a bolesti počas menštruácie. Plody čiernych ríbezlí zároveň posilňujú imunitu, liečia kašeľ, zmierňujú príznaky Alzheimerovej choroby. Sušené listy sa používajú na liečby artritídy, dny, reumatizmu, hnačiek, pečeňových ochorení. Zároveň dezinfikujú moč, zlepšujú bolestivé močenie a liečia močové kamene.

Kiwi zlepšuje imunitu

V čerstvom kiwi sa nachádza 90 mg vitamínu C, čo predstavuje jeho odporúčanú celodennú dávku. Toto chlpaté ovocie však obsahuje aj vitamíny A, E a K, rovnako ako draslík, meď, vápnik, fosfor, horčík, a beta-karotén. Navyše je bohatým zdrojom vlákniny s nízkym obsahom sacharidov. Pravidelný konzumácia kiwi pomáha zlepšiť imunitu, bojovať proti stresu, udržiavať zdravú pokožku, podporiť chudnutie, znížiť vysoký krvný tlak a zbaviť telo toxínov.


Mohlo by vás zaujať: Vitamínová bomba menom kvasená kapusta: Tu sú tipy, ako si doma vyrobiť tú naj!


Brokolica zmierňuje príznaky predčasného starnutia

Iba 100 gramov brokolice obsahuje cca 90 mg vitamínu C. Konzumáciou takejto dávky chutnej zeleniny teda bez problémov pokryjete celodennú odporúčanú dávku. Z iných živín obsahuje aj vlákninu, vitamín A, kyselinu listovú, vápnik, draslík, horčík a síru. Ak si teda brokolicu obľúbite, vedzte, že jej pravidelnou konzumáciou môžete znížiť riziko vzniku rôznych druhov rakoviny, podporíte detoxikáciu, zlepšíte zdravia vášho srdca, regulujete krvný tlak, zvýšite intelektuálny potenciál, zlepšíte zdravie očí a zabránite predčasnému starnutiu. Nezabudnite, že teplo vitamín C ničí, preto ju do vriacej vody ponorte len na minútku. Dostane žiarivejšiu zelenú farbu a bude výborná aj chuťovo.

Pridávajte k jedlu petržlenovú vňať

Ak je práve petržlenová vňať pravidelnou súčasťou vašich polievok, či hlavných jedál, máte vyhraté. 100 gramov totiž obsahuje 130 mg vitamínu C.  Okrem toho však jej konzumáciou dopĺňate aj vitamíny A, K a B, kyselinú listovú, železo, meď, draslík, horčík, vápnik a vlákninu. Vďaka svojmu zloženiu práve petržlen zabraňuje tvorbe nádorov v pľúcach, neutralizuje určité typy karcinogénov. Lieči diabetes, zlepšuje kondíciu kostí, chráni pred vznikom artritídy a zlepšuje zdravie srdca. Prirodzene jej konzumujeme menej ako klasickej zeleniny či ovocia, napriek tomu sa však oplatí si ju dopriať, kedy je len možné.


Ktoré zo spomínaných potravín si doprajete a ako často? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame