Usmievajte sa bez kútikov: Osloboďte svoje pery babskými radami

Žena

thinkstockphotos.com

Ťažko sa hoja, praskajú, svrbia, krvácajú či mokvajú. Kútiky skutočne dokážu znepríjemniť život. Môžu vzniknúť rôznymi spôsobmi a liečba nie je vždy jednoduchá. Nemusia ich zničiť len medicínske prípravky, vyskúšajte niektoré z babských receptov. Viete, čo na ne platí najlepšie?

Získať ich môžete aj z vonkajšieho prostredia. Prenášajú ich najmä ľudia s oslabenou imunitou, trpiaci chronickou nádchou alebo zápalom prínosových dutín. Častejšie nimi trpia ľudia trpiaci nedostatkom vitamínov – najmä skupiny B. Kútiky popraskajú prípadne aj vtedy, ak je váš organizmus značne oslabený alebo prežívate stresujúce obdobie. U starších ľudí môže byť ich vznik spojený so zle priliehajúcou protézou, bezzubosťou či inými zubnými problémami.

Kútiky môžu zapríčiniť či zhoršiť kvasinky alebo baktérie, prípadne ich kombinácia. Kvasinková huba Candida albicans sa v našom organizme objavuje po infekčných chorobách, pri dlhšom užívaní antibiotík alebo pri cukrovke. Bežne sa dá nájsť aj v tele zdravých osôb, najmä v tráviacej sústave, zriedkavo v ústnej dutine. Ukrývajú sa na koži aj v slizniciach a problémy vznikajú až pri ich premnožení. Vhodné prostredie im vytvárajú aj sliny a enzýmy, keďže kútiky sú im vystavené v oveľa väčšej miere ako zvyšná časť pier.


Mohlo by vás zaujať: Jemné pery bez šupiniek a kútikov môžete mať aj vy: Zistite, ako na to


Liečba závisí od príčiny

Ak ide o prenos infekcie z vonku, napr. keď sa napijeme z cudzieho pohára, na liečbu stačia bežné voľno predajné tinktúry či masti. Keď sa zapálené kútiky objavujú často, máte dočinenia s vnútornou príčinou. Vtedy je potrebné navštíviť kožného lekára, ktorý môže dôvod ich vzniku objasniť. Následne sa podávajú mastičky a roztoky s protizápalovým účinkom, antibiotiká alebo antimykotiká, ktoré pôsobia proti hubám.

Stavte na preventívne opatrenia

Pri prevencii je dôležitá správna hygiena ústnej dutiny. Pravidelne navštevujte svojho zubného lekára a spoľahnite sa aj na ruky dentálneho hygienika. Určite sa s nikým nedeľte o zubnú kefku a iné hygienické pomôcky. Ak vás problematické kútiky trápia pomerne často, preventívne môžu pomôcť aj ochranné krémy a balzamy na pery, najlepšie tie s obsahom zinku. V istej miere dokážu zabrániť vstupu infekcie.


Mohlo by vás zaujať: Suché pery, pokožka či lupiny: Skúste domáce recepty, ktoré vás „vyhladia“!


Doplňte si zásoby vitamínov

Mnohokrát za vzniknuté kútiky zodpovedá nedostatok vitamínov skupiny B, železa i zinku. Pridajte si do jedálnička viac ovocia, zeleniny, vajec, hríbov, chudého mäsa a celozrnných výrobkov. Vďaka vyváženej strave sa s nimi budete stretávať oveľa menej. A čo este môže pomôcť?

  • Nechutné, no (vraj) účinné – použite ušný maz

Jednoduchým a vždy dostupným spôsobom, ako sa zbaviť bolestivých kútikov, je ušný maz. Ním postihnuté miesto potrite. Tí, ktorí na tento spôsob nedajú dopustiť, tvrdia, že sa nepríjemných kútikov zbavíte raz dva.

  • Propolis – liek aj na kútiky

Vynikajúce účinky propolisu si môžete overiť aj pri nepríjemných kútikoch. Aj keď propolisová tinktúra môže trochu štípať, nebojte sa ju použiť. Stačí postihnuté miesto trikrát denne potierať a výsledok sa čoskoro dostaví. Podobne pôsobí aj klasický včelí med.


Mohlo by vás zaujať: Zima ústam nepraje: Suché a popraskané pery zacelia tieto hojivé zázraky


  • Domáca nechtíková masť pomôže

Domáca nechtíková masť má výborné účinky pri rôznych kožných neduhoch a kútiky na ústach nie sú výnimkou. Pravidelne ich natierajte a o pár dní sa budete bezstarostne usmievať. Na prípravu nechtíkovej masti potrebujete pol kila bravčovej masti a štyri hrste nechtíkových kvetov. Prípadne môžu byť aj sušené. Rozpustite masť a kvietky vsypte priamo do nej a nechajte zovrieť. Potom musí niekoľko dní odstáť. Cez gázu ju preceďte a vlejte do menších sklenených dózičiek a nechajte stuhnúť.

  • Zahryznite sa do banánu

Denne si dajte jeden alebo dva banány a nebojte sa kútik troškou ovocia aj potrieť. Nepríjemná bolesť by mala zmiznúť už po prvom dni a postupne sa zahojí aj problémová časť.

  • Slivovica či pasta vysušia

Keď vám kútik mokvá, možete vyskúšať aj slivovicu či zubnú pastu. Dezinfikujú a zároveň vysúšajú.  


Čo v boji s kútikmi najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame