Žijeme dobu plastovú: Znížte v novom roku ich spotrebu a pomôžte planéte

Plastový odpad

thinkstockphotos.com

Stali sme sa pohodlnými a mnoho vecí už považujeme za samozrejmosť. Pravda je však taká, že ľudskou činnosťou pripravujeme životné prostredie o svoj pôvodný vzhľad a ďalším generáciám zanechávame stále horšie dedičstvo v podobe spustošenej planéty. Dobu, v ktorej žijeme, pokojne môžeme nazvať dobou plastovou…

Plastové predmety používame už 108 rokov a ich význam a potreba vzrástla natoľko, že za posledných desať rokov bolo vyrobených viac výrobkov, než za celé storočie dohromady. Ročne sa po celom svete spotrebuje približne 500 miliárd plastových tašiek, no len 50 percent z nich použijeme viac ako jedenkrát. Rozklad jednej z nich pritom trvá 500 až 1000 rokov.

Podľa ochranárov životného prostredia je vidno na povrchu Tichého oceána ostrov z plastov, ktorý sa svojou rozlohou dá prirovnať k štátom strednej Európy. Vďaka tomu znečisteniu ročne zomiera milión morských vtákov a 100 000 morských cicavcov.

Dá sa žiť bez nich?

Radikálne obmedzenie alebo úplné zastavenie výroby syntetických materiálov na medzinárodnej úrovni je prakticky nemožné. Žiť bez plastov nás naučí zrejme až úplné vyčerpanie svetových ropných zásob. Najschodnejšou cestou sa tak stáva snaha naučiť ľudstvo efektívnejšie ich využívať, prípadne nahradiť ich používanie inými predmetmi. Tu je zopár rád, ako na to.


Mohlo by vás zaujať: Triedenie odpadu sa týka každého z nás: Viete, ako separovať správne?


Majte v aute odloženú látkovú tašku

Keď sa nabudúce vyberiete na nákup, nebudete musieť použiť plastovú tašku. Hoci väčšina Slovákov tašky znovu využíva, ich životnosť je v porovnaní s látkovými verziami oveľa kratšia. Vhodnou náhradou sú aj prútené košíky či kovové nosiče na bicykle.

Pite vodu z vodovodu

Kupujete minerálne vody v plastových fľašiach? A viete, že doslova „nosíte drevo do hory“? Najkvalitnejším zdrojom pitnej vody je totiž tá podzemná, no a Slovensko je po Rakúsku hneď druhou krajinou na svete s najväčšími zdrojmi kvalitnej pitnej vody. Kúpou minerálky, pokiaľ si to napríklad váš zdravotný stav vyslovene nevyžaduje, preto zbytočne zaťažujete životné prostredie i vašu peňaženku.


Mohlo by vás zaujať: Plastové nádoby či PET fľaše a rakovina: Naozaj sú jednou z jej príčin?


Noste so sebou sklenenú fľašu

Táto rada tak trochu súvisí s predchádzajúcom bodom. Kvalitnú vodu si vďaka sklenenej fľaši nalejete doslova kdekoľvek. Niektré plasty navyše obsahujú škodlivé látky, ktoré sa dostávajú aj do samotnej tekutiny vo vnútri. Takou je najmä nebezpečný bisfenol A, ktorý sa zahrievaním plastu uvoľňuje do potravín, tekutín, zeleniny, ovocia, rýb a dokonca aj do instantnej kávy. V organizme táto toxická látka následne spôsobuje najmä neplodnosť, rakovinu prostaty či prsníkov, predčasnú pubertu, vývojové vady mozgu, obezitu, oslabenú imunitu a mnohé ďalšie komplikácie.

Buďte poctiví, trieďte odpad

Iba pravidelnou a poctivou recykláciou zabezpečíte, že sa plastové (a v podstate i ostatné) odpadky dostanú na miesto, kde sú adekvátne zneškodnené, prípadne znovu využité. Nesprávnym zaobchádzaním s odpadkami, alebo dokonca zakladaním čiernych skládok sa práve spomínané škodlivé toxíny z plastov dostávajú do povrchových a splaškových vôd. Tým je ohrozená nielen podzemná voda, pôda a rastliny, ale i živočíchy.


Mohlo by vás zaujať: Využite bio odpad na maximum: Kvalitné hnojivo vám dodá kompostovisko!


Kupujte nebalené potraviny

Potraviny, ktorých dlhšie skladovanie v domácnosti je možné, sa pokúste nakupovať vo väčších množstvách. Zeleninu a ovocie, ak vám to možnosti dovolia, pestujte vo vlastnej záhrade, alebo kupujte nebalené. Ak ich totiž kúpite v syntetickom obale a následne domov doveziete v plastovej taške, produkujete ťažko sa rozkladajúci odpad až dvakrát.

Čo ešte robiť?

Aspoň o niečo môžete znížiť spotrebu plastov viacerými cestami:

  • vždy, keď sa dá, vymeňte plastové vrecká za papierové
  • minimalizujte spotrebu – napríklad na vianočných trhoch na Slovensku ešte vždy predávajú nápoje v plastových pohárikoch – ten svoj po dopití nevyhadzujte a choďte si doň načapovať duplu
  • pracie prášky kupujte v kartónových krabiciach, nie tekuté vo fľaši
  • minimalizujte používanie slamiek
  • namiesto plastového zapaľovača použite zápalky, prípadne aspoň používajte zapaľovač, ktorý sa dá dopĺňať
  • plastové krabičky na skladovanie potravín vymeňte za sklenené. 

Snažíte sa o dôslednú recykláciu odpadu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame