Očkovanie proti chrípke: Ak ho chcete, je najvyšší čas zájsť k doktorovi

Očkovanie

thinkstockphotos.com

Väčšina lekárov očkovanie proti chrípke odporúča a vníma ho ako jedinú dostupnú prevenciu proti tejto nebezpečnej chorobe, ktorej možné smrteľné dôsledky sa ešte stále berú na ľahkú váhu. Avšak čoraz častejšie počujeme aj hlasy tých, ktorí očkovanie jednoznačne nepodporujú a považujú ho za riziko pre zdravie. V čom je teda očkovanie prospešné a aké riziká pri ňom môžu reálne hroziť?

Čo je to chrípka?

Ak sa chceme zaoberať problematikou očkovania proti chrípke, musíme v prvom rade porozumieť základnému problému, ktorý s ním súvisí. A teda porozumieť chrípke ako takej. Chrípka je podľa mnohých banálne ochorenie, opak je však pravdou. Chrípka je akútne vírusové (v niektorých až život ohrozujúce) ochorenie, ktoré má rýchly nástup, v podstate vás môže z plného zdravia zlomiť do pocitu totálneho vyčerpania aj v priebehu jednej hodiny. Môže viesť ku závažným zdravotným problémom (najmä v prípade rizikových skupín). Šíri sa kvapôčkovou infekciou, takže nakaziť ňou sa môžete kdekoľvek a kedykoľvek, keď ste v kontakte s inými ľuďmi. Riziko samozrejme stúpa na hromadných podujatiach. Podľa štatistík na ňu každoročne ochorie okolo 1 miliarda ľudí, pričom 3 až 5 miliónov z nich majú závažné zdravotné komplikácie a až do ½ milióna ľudí na chrípku umrie. Hoci celkovo ide o pomerne zanedbateľné percento, v rizikových skupinách je podstatne vyššie.


Mohlo by vás zaujať: Očkovanie mnoho ľudí zatracuje: To proti záškrtu a tetanu je však povinné


Radšej teraz ako vôbec

Aj keď ako najvhodnejšie na očkovanie proti chrípke sú odporúčané mesiace október a november, väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že účinnú ochranu stíhate aj počas decembra. Očkovať sa dokonca môže aj počas hlavnej chrípkovej epidémie, avšak tam hrozí riziko, že zaočkovaný ochorie skôr, ako sa mu v tele vytvoria protilátky. Tie totiž začnú telo chrániť 10 – 14 dní po očkovaní. Očkovanie samotné vás nestojí nič, preplácajú ho všetky zdravotné poisťovne.

Kto patrí do rizikovej skupiny?

Očkovanie je odporúčané všetkým, avšak prioritne by naň mali myslieť tieto skupiny osôb:

  • seniori nad 65 rokov
  • ľudia so závažnými chronickými ochoreniami dýchacích ciest
  • kardiologickými chorobami
  • metabolickými poruchami
  • poruchou imunitného systému

Očkovanie sa odporúča aj zdravotníckym pracovníkom či osobám žijúcim v kolektívnych zariadeniach či príbuzným vážne chorých ľudí.


Mohlo by vás zaujať: Očkovanie proti chrípke: Ako vlastne funguje a kto by ho mal absolvovať?


Telo si vytvorí protilátky

Chrípkové vírusy sa mutujú každoročne na nové kmene. Každý rok je preto vo vakcínach obsiahnutá aktuálna mutácia chrípkových vírusov, ktoré prevládajú vo svete na základe laboratórií v Tokyu, Sydney, Londýne a Atlante. Pri zaočkovaní sa do tela dostanú spravidla tri druhy neživého chrípkového vírusu v takom množstve, aby si na ne telo mohlo vytvoriť protilátky. Tie potom pri kontakte s daným chrípkovým vírusom pomôžu telu sa pred ním brániť tak, že neochorie vôbec, alebo má ochorenie len veľmi mierny priebeh bez následných komplikácií.

Kontraindikácie očkovania

Očkovanie môže vyvolať precitlivelosť, začervenanie a opuch v mieste vpichu. Pridružiť sa môže aj zvýšená teplota, triaška, bolesti svalov a kĺbov či malátnosť. Očkovať by sa nemali ľudia, ktorí majú horúčku, alebo akútnu infekciu. Špeciálny druh vakcíny by tiež mali mať pacienti s alergiou na slepačie vajcia. Neodporúča sa tiež ženám v prvom trimestri tehotenstva a bábätkám do 6 mesiacov.


Mohlo by vás zaujať: Horúca téma očkovania: Účinná prevencia alebo hazard so zdravím?


Možné komplikácie

S rizikom očkovania sa spájajú rôzne zdravotné komplikácie, od bežných, ktoré už boli vymenované vyššie, až po závažnejšie, ktoré sú síce zriedkavé, no nedajú sa 100% vylúčiť. Rádovo ide o jeden z milióna prípadov. Po očkovaní sa môžu objaviť alergické reakcie, anafylaktický šok, môžu prepuknúť rôzne autoimunitné ochorenia, niektoré hlasy hovoria o spojitosti očkovania a náhleho ochrnutia krátko po ňom (tzv.  Guillain-Barrého syndróm – GBS). Podľa odporcov očkovaní dokonca oslabuje imunitu a je taktiež nebezpečné z dôvodu, že vakcíny obsahujú hliník, aj keď množstvo, ktoré je zdravotnými úradmi povolené a teda pre človeka neškodné. Je teda na každom, aby si zvážil pre a proti, naštudoval si dostupné informácie a rozhodol sa sám.


Koľkokrát ste sa už dali zaočkovať proti chrípke? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame