Chren pomáhal už Egypťanom: Spoznajte jeho účinky aj vy!

Chren

isifa.com

Ktože by ho nepoznal? Chren známy svojou typickou chuťou i arómou, je zakorenený v našich mysliach i záhradách už od nepamäti.Reumu chrenom liečili už starí Rimania. Námorníci si ho brali na dlhé plavby ako liek proti skorbutu – vitamínu C obsahuje rovnaké množstvo ako čerstvé citrusy. Pôsobí antibioticky, posilňuje a prečisťuje, optimalizuje trávenie. A na viac, dokáže mnohým pokrmom pridať jedinečnú chuť.

Grécke afrodiziakum

Predpokladá sa, že pochádza zo strednej Európy. Egypťania poznali účinky chrenu už pred 3500 rokmi. V starom Grécku sa používal na miernenie bolesti krížov a ako afrodiziakum. V židovskej kultúre je po tisícročia spojený so sviatkom pesach, kde tvorí na prestretom stole jednu z horkých bylín pripomínajúcu židom ťažký odchod z Egypta. Legenda spomína delfskú vešticu, ktorá povedala Apolónovi, že reďkovka má cenu olova, repa cenu striebra a chren cenu zlata.

Chren proti zlým duchom

Chren sa zároveň v mágii používal  na obranu a na očistu. Okrem  toho, že sa chren pridával do kadidiel očisty, alebo sa vhadzoval do ohniska a rituálne spaľoval, aj chrenová  omáčka sa má do jedálnička pridávať pre ochranu a očistu. Odporúča  sa, vykopávať chren  za splnu, údajne je vtedy  najostrejší. Verilo sa, že nastrúhaný chren porozhadzovaný okolo obydlia, neprekročia zlí duchovia.


Tiež by vás mohlo zaujať: Maslo alebo margarín: Nech vyhrá lepší!


Chren pre vaše zdravie

Moderné štúdie doložili, že v mnohých prípadoch sa  naši predkovia nemýlili. Chren naozaj obsahuje veľa látok účinných proti spomínaným neduhom. Koreň obsahuje vysoký obsah C vitamínu, podporuje trávenie a metabolizmus, pôsobí na organizmus regeneračne a má silné antiseptické účinky. Tepelnou úpravou však chren svoje dobré vlastnosti stráca, preto ho používame čerstvý. Uvedené recepty nie sú návodom na plnohodnotnú liečbu, ale dokladom toho, ako sa v minulosti používali alternatívne prostriedky. Prípadné použitie doplnkovej liečby konzultujte s lekárom.

  • Chrenový ocot proti bolestiam hlavy

Pomáha pri bolestiach hlavy, zápaloch nervov a neuralgii. Nastrúhaný chren zalejeme octom tak, aby hladina siahala 2 cm nad vrstvu chrenu. Nádobu na osem dní ponecháme pri izbovej teplote. Potom obsah prelisujeme. Bolestivé miesta potierame niekoľkokrát denne.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tajomstvo olivového oleja: Prospieva telu zvnútra aj zvonku


  • Chrenový med pri nachladnutí

Nastrúhaný chren zmiešame s medom v pomere 1:1. Užívame pri nachladnutí, proti kašľu, nádche, pomôže aj pri chrípke − stačia tri lyžičky denne.

  • Chrenová placka pre reumatikov

Nastrúhaný chren rozprestrieme na čisté plátno  a prekryjeme gázou. Vzniknutú placku prikladáme na bolestivé, reumatizmom postihnuté miesta. Pri kašli placku položíme na hrudník – najlepšie pred spaním. Pozor na to, že chren môže podráždiť citlivú pokožku. Mierneho začervenania, sa však obávať netreba.

  • Chrenová šťava

Chren nakrájame na kolieska, ktoré rozložíme na sitko a posypeme cukrom. Šťavu, ktorú cukor z koreňa vytiahne, zhromažďujeme v hrnčeku pod sitkom. Užívame jednu lyžičku tri razy denne.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zimné pochúťky: Zaženú únavu a vyčarujú úsmev na perách!


  • Chrenový macerát proti únave

Tento lektvar je výborným prostriedkom proti únave. 75 g chrenu nakrájame na kolieska, zalejeme je 0,5 l červeného vína a necháme dva až tri dni odstáť. Obsah nádoby pretrepeme aspoň dvakrát denne. Macerát zlejeme a užívame po lyžičkách

  • Chren na očistu pleti

Mlieko v ktorom sa máčal chrenový koreň, slúži k očiste pleti. Na pleť sa tiež používala chrenová šťava zmiešaná s octom, ktorá by mala zosvetliť  pehy.

Zdroj: isifa.com, isifa.com, Janka
Odporúčame