Chren pomáhal už Egypťanom: Spoznajte jeho účinky aj vy!

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Chren

Ktože by ho nepoznal? Chren známy svojou typickou chuťou i arómou, je zakorenený v našich mysliach i záhradách už od nepamäti.Reumu chrenom liečili už starí Rimania. Námorníci si ho brali na dlhé plavby ako liek proti skorbutu – vitamínu C obsahuje rovnaké množstvo ako čerstvé citrusy. Pôsobí antibioticky, posilňuje a prečisťuje, optimalizuje trávenie. A na viac, dokáže mnohým pokrmom pridať jedinečnú chuť.


Grécke afrodiziakum

Predpokladá sa, že pochádza zo strednej Európy. Egypťania poznali účinky chrenu už pred 3500 rokmi. V starom Grécku sa používal na miernenie bolesti krížov a ako afrodiziakum. V židovskej kultúre je po tisícročia spojený so sviatkom pesach, kde tvorí na prestretom stole jednu z horkých bylín pripomínajúcu židom ťažký odchod z Egypta. Legenda spomína delfskú vešticu, ktorá povedala Apolónovi, že reďkovka má cenu olova, repa cenu striebra a chren cenu zlata.

Chren proti zlým duchom

Chren sa zároveň v mágii používal  na obranu a na očistu. Okrem  toho, že sa chren pridával do kadidiel očisty, alebo sa vhadzoval do ohniska a rituálne spaľoval, aj chrenová  omáčka sa má do jedálnička pridávať pre ochranu a očistu. Odporúča  sa, vykopávať chren  za splnu, údajne je vtedy  najostrejší. Verilo sa, že nastrúhaný chren porozhadzovaný okolo obydlia, neprekročia zlí duchovia.


Tiež by vás mohlo zaujať: Maslo alebo margarín: Nech vyhrá lepší!


Chren pre vaše zdravie

Moderné štúdie doložili, že v mnohých prípadoch sa  naši predkovia nemýlili. Chren naozaj obsahuje veľa látok účinných proti spomínaným neduhom. Koreň obsahuje vysoký obsah C vitamínu, podporuje trávenie a metabolizmus, pôsobí na organizmus regeneračne a má silné antiseptické účinky. Tepelnou úpravou však chren svoje dobré vlastnosti stráca, preto ho používame čerstvý. Uvedené recepty nie sú návodom na plnohodnotnú liečbu, ale dokladom toho, ako sa v minulosti používali alternatívne prostriedky. Prípadné použitie doplnkovej liečby konzultujte s lekárom.

 • Chrenový ocot proti bolestiam hlavy

Pomáha pri bolestiach hlavy, zápaloch nervov a neuralgii. Nastrúhaný chren zalejeme octom tak, aby hladina siahala 2 cm nad vrstvu chrenu. Nádobu na osem dní ponecháme pri izbovej teplote. Potom obsah prelisujeme. Bolestivé miesta potierame niekoľkokrát denne.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tajomstvo olivového oleja: Prospieva telu zvnútra aj zvonku


 • Chrenový med pri nachladnutí

Nastrúhaný chren zmiešame s medom v pomere 1:1. Užívame pri nachladnutí, proti kašľu, nádche, pomôže aj pri chrípke − stačia tri lyžičky denne.

 • Chrenová placka pre reumatikov

Nastrúhaný chren rozprestrieme na čisté plátno  a prekryjeme gázou. Vzniknutú placku prikladáme na bolestivé, reumatizmom postihnuté miesta. Pri kašli placku položíme na hrudník – najlepšie pred spaním. Pozor na to, že chren môže podráždiť citlivú pokožku. Mierneho začervenania, sa však obávať netreba.

 • Chrenová šťava

Chren nakrájame na kolieska, ktoré rozložíme na sitko a posypeme cukrom. Šťavu, ktorú cukor z koreňa vytiahne, zhromažďujeme v hrnčeku pod sitkom. Užívame jednu lyžičku tri razy denne.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zimné pochúťky: Zaženú únavu a vyčarujú úsmev na perách!


 • Chrenový macerát proti únave

Tento lektvar je výborným prostriedkom proti únave. 75 g chrenu nakrájame na kolieska, zalejeme je 0,5 l červeného vína a necháme dva až tri dni odstáť. Obsah nádoby pretrepeme aspoň dvakrát denne. Macerát zlejeme a užívame po lyžičkách

 • Chren na očistu pleti

Mlieko v ktorom sa máčal chrenový koreň, slúži k očiste pleti. Na pleť sa tiež používala chrenová šťava zmiešaná s octom, ktorá by mala zosvetliť  pehy.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (5)

 • Hubatá 08.04.2016, 09:46

  Žiaľ chrenu ubúda ...... Tak ako už v prírode nenájdete harmanček, je pomaly problém nájsť žihľavu tak nie je už ani chrenu.

 • Martin 25.06.2013, 23:03

  ale ale ved je to pekny clanok

 • Katka 17.03.2012, 11:16

  Keď píše o starovekom Egypte, tak je jasné, že tam asi osobne nebol nie? Alebo ty vieš cestovať v čase? :-) Ja som tieto rady ešte nepočula a ďakujem za ne. Mám rada prírodné recepty a niektorý určite vyskúšam!

 • lejzyy 17.03.2012, 09:16

  Neviem síce kto je autorom tohoto článku, ale rád by som poznamenal, že sa len hrá na novinára resp. autora článku. Pretože je jasné, že ho musel odniekiaľ skopírovať.Predpokladám, že to nieje celkom vydarený preklad z českého jazyka, inak by si autor mal dávať pozor pri prekladaní.A toto by sa mu stávať nemalo "Odporúča sa, vykopávať chren za úplnku, údajne" úplnok po slovensky nič neynamená inač je to spln. Takže milý autor keď už prekladáš tak to rob poriadne.

 • host 17.03.2012, 07:53

  O chrene je to všeobecne známe. Ja som sa zľakol,že Chren bývalý poslanec je taky dobrý.

1

Pridať komentár