8 krokov pre úsporu v domácnosti: Vyskúšať ich sa oplatí

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Náklady spojené s chodom domácnosti dajú zabrať nejednej rodine, ktorej výdavky sú dosť vysoké nato, aby sa šetrilo

Poplatky, úhrady šekov, pravidelné splátky a rôzne drobné investície. Náklady spojené s chodom domácnosti dajú zabrať nejednej rodine, ktorej výdavky sú dosť vysoké nato, aby sa šetrilo. Avšak predsa existujú spôsoby vedúce k úspore a my vám ukážeme aké.


Ušetrené eurá sú vždy prínosom pre vašu peňaženku, obzvlášť ak je spôsob šetrenia celkom jednoduchý a neprináša veľké obmedzenia. Možností ako si každý mesiac nechať zopár eur navyše je viac, stačí vyskúšať rôzne účinné riešenia a v prípade kladnej skúsenosti ich zaviesť do praxe. My vás takisto inšpirujeme niekoľkými osvedčenými tipmi, ktoré pri snahe ušetriť na nákladoch za bývanie môžu pomôcť.

8 úsporných krokov pre vašu domácnosť:

1. Urobte si poriadok v účtoch

Skôr ako začnete s úspornými riešeniami, dajte si námahu a poupratujte si vo svojich účtoch. Možno budete prekvapení, keď zistíte, že ste zbytočne platili za nevyužívaný účet v banke alebo ste uhrádzali iné nezmyselné poplatky. Pomôže aj tvorba praktického osobného rozpočtu, v ktorom si prehľadne spíšete zoznam príjmov a výdavkov.  

2. Neplytvajte vodou

Spotreba vody patrí k najčastejším požieračom peňazí. Na rozdiel od elektriny a tepla sa plytvanie nedá úplne kontrolovať, ale existujú riešenia, ako ju využívať efektívne. Úsporné hlavice na sprchy a vodovody pomôžu, no ešte viac ušetríte s umývačkou riadu, ktorá v porovnaní s ručným umývaním zníži spotrebu vody o 40-50%. Okrem toho, kedže si vodu ohrieva sama, používa lacnejšiu studenú. Aj keď vezmete do úvahy náklady na elektrinu, mala by sa táto investícia rodine vyplatiť. Ak však žijete osamote alebo vo dvojici a nezašpiníte veľa riadu, nemusí ísť o ideálne riešenie. Keď chcete umývať riad šetrne aj bez umývačky, zvyknite si ho čistiť v napustenom drese a následne opláchnuť.


Mohlo by vás zaujať: 10 jednoduchých spôsobov, ako ušetriť každý deň: Občas stačia aj maličkosti!


3. Spravte revíziu vykurovacieho systému

Ak sa vám zdá spotreba tepla príliš vysoká, je čas na oslovenie revízneho technika. Ten vám (ideálne pred začiatkom vykurovacej sezóny) skontroluje celý vykurovací systém a zistí, či sú potrebné opravy alebo dokonca kúpa nových zariadení. Poškodené radiátory a kotly totiž zvyšujú spotrebu tepla bez toho, aby ste o tom vedeli. 

4. Vypínajte nevyužívané zariadenia

Elektrické zariadenia využívate každý deň a práve ich prevádzkou vzniká časť nákladov za bývanie. Je dokázané, že počítače, televízory a ďalšie technické zázraky spotrebúvajú energiu aj v pohotovostnom režime. Preto sa v prípade nevyužívania odporúča zariadenia úplne vypnúť (nielen do pokojového režimu).    

5. Namontujte si kvalitné úsporné žiarovky

EÚ zakázala predaj klasických žiaroviek, čiže chtiac-nechtiac musíme využívať tie úsporné. Nie každá úsporná žiarovka vie priniesť citeľnú úsporu, takže vybrať si treba z kvalitnejších. Lacnejšie úsporné žiarovky sa vypália často v priebehu prvého pol roka, pretože vypínanie a zapínanie výrazne skracuje ich predpokladanú výdrž. Nedosiahnu tak ani životnosť 1 000 hodín, ktorú majú klasické žiarovky. Najlepšie je kúpiť kvalitné LED žiarovky, ktoré na rozdiel od žiariviek neobsahujú jedovatú ortuť.


Mohlo by vás zaujať: Potrebujete si vytvoriť finančnú rezervu? S týmto šetriacim plánom sa vám to podarí


6. Eliminujte spotrebiče na baterky

Napájanie batériami nie je z ekonomického hľadiska vôbec rozumné. Ich výdrž je minimálna a neustála kúpa nových batérií vás privedie akurát tak k preplácaniu. Ani dobýjanie batérií nie je výhrou, takže najlepšie bude nepotrebné spotrebiče na batérie odstrániť, resp. ich vymeniť za modely, ktoré sa dajú zapojiť priamo do elektrickej siete.

7. Zamyslite sa nad telefónmi

Používate mobil a členovia vašej rodiny tiež? Stojí u vás pevná linka naprázdno ako okrasa? V tom prípade ju nechajte odpojiť, veď zbytočne platíte za niečo, čo vám netreba. Končí vám paušál na mobilnom telefóne a zvažujete ďalší? Zistite, čo ponúka konkurencie. Prenos čísla nie je dnes nič zložité. Ak je vo vašom okolí nákupné centrum s pobočkami všetkých operátorov, vybavíte ho veľmi rýchlo. Keď chcete ostať u toho svojho, nebojte sa trochu vyjednávať! Možno pár eur mesačne ušetríte a teda desiatky ročne ušetríte.


Mohlo by vás zaujať: Kontrolujte výdavky na beh domácnosti: Ušetriť môžete desiatky eur


8. Nebráňte sa rozumným investíciám

Cesta k úspore vedie aj cez investície, vďaka čomu budete mať v budúcnosti nižšie náklady. Vyplatí sa najmä kúpa úsporných zariadení s triedou A resp. A + + + a podobne. Vhodná je napríklad aj investícia do rekonštrukcie tepelnej izolácie, čím pri vykurovaní nebudete plytvať teplom.   

Tipy pre úsporu v domácnosti sú užitočnou pomôckou pre každého majiteľa bytu alebo domu. Každý z krokov je jednoduchý a neprináša žiadne obmedzenia na úkor kvality života. Navyše, úspora niekoľkých desiatok eur ročne je pre peňaženku iba plusom, takže prečo to neskúsiť a nepresvedčiť sa o ich úžitku sám.


Ktoré ďalšie účinné šetriace mechanizmy uplatňujete v domácnosti vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (9)

 • Juraj 10.02.2016, 14:25

  A v zime môžete jedlo a nápoje predchladiť na balkóne.

 • evelina 07.02.2016, 18:34

  môj prvý a základný krok k úsporám v domácnosti je, že nie som taká bohatá, aby som si kupovala lacné veci ! A potom najväčšie výdavky v domácnosti sú na teplú vodu a teplo !

 • Hundroš 07.02.2016, 18:04

  Keď je z čoho šetriť, budem šetriť. Ale nekúpim si z min. dôchodku led žiarovky, chladničku A++++ aby sa mi potenciálne za x rokov náklady vrátili. To by som musel 4 mesiace jesť trávu a zapíjať to dažďovou vodou.

 • MUDr. Kostka 07.02.2016, 17:50

  Treba vyfajcit Robertovi Ficovi, to je najistejsie.

 • vojto 07.02.2016, 17:24

  je to debil,ešte zabudol v zime si odostrite záclony ked svieti slnko -budete mať teplejšie

 • Dowdy 07.02.2016, 13:46

  Mali jednoducho napisat, ze ak pobarate minimalny dochodok alebo mzdu, nezite. Dokedy sa ma vacsina slovenskych domacnosti uskromnovat a zit z ruky do huby? Ceny ako na zapade a platy stvrtinove...

 • 123 07.02.2016, 13:24

  môžeš šetriť koľko chceš aj rozumne investovať , ale nie keď máš minimálny dôchodok... lebo vtedy nevieš, čo skôr kúpiť :-(

 • show 07.02.2016, 12:39

  Uffff, som sa zľakol že na obrázku je Duray. Ty vole, utieram pot z čela. Nemáte iný ilustračný pikčr ?

 • miro 07.02.2016, 09:51

  Toľko somarín pokope sa hneď tak nevidí. Takmer všetky tieto opatrenia vám poriadne zaťažia rozpočet

1

Pridať komentár