Zbavte sa bolestí chrbta: Naučte sa správne sedieť, chodiť aj spať

Bolesť chrbta

thinkstockphotos.com

Na bolesti chrbta sa v súčasnosti sťažuje takmer každý. Nejde však vždy len o problémy spojené s vyšším vekom. Príčinou nepríjemností je často nesprávne držanie tela, sedenie alebo spanie v nevhodnej polohe. My vám ponúkame tipy, ako si sami dokážete pri týchto problémoch pomôcť a zároveň ich postupne odstrániť.

Spánok urobí veľa

Určite to poznáte aj vy. Niekedy sa ráno zobudíte viac zničení ako oddýchnutí, navyše s obrovskými bolesťami chrbta, najmä krčnej chrbtice. Najlepšie sa tomu vyhnete, ak si zvyknete na nie príliš vysoký vankúš. Neodporúča sa ani spať na bruchu tak, že hlavu máte otočenú do strany, vtedy vaša krčná chrbtica trpí najviac. Najvhodnejšie pre zdravý chrbát je spať na boku s pokrčenými nohami. Veľmi dôležitý je aj výber toho správneho matracu. Mal by byť pohodlný a zároveň zachovávať prirodzený tvar chrbtice. Ak si myslíte, že spánok na tvrdej posteli je tým pravým, ste na omyle. Tvrdá posteľ alebo matrac deformuje prirodzené zakrivenie chrbtice. Rovnako nevhodné sú aj príliš mäkké či preležané matrace.

Hýbte sa, koľko sa len dá

A to najmä vtedy, ak máte sedavé zamestnanie. Pravidelný pohyb a športovanie zamedzia vzniku ochabnutého a skráteného svalstva. Jedným z najvhodnejších športov je plávanie. Voda totiž odľahčuje záťaž, ktorú váš chrbát denno-denne nosí. Navyše, so správnou rozcvičkou je riziko zranenia svalov vo vode minimálne.

Veľmi obľúbeným druhom pohybu je aj beh. Pri ňom je však dôležité dbať na to, aby ste nebehali po tvrdom povrchu. Otrasy sa z členkov prenášajú do kolien, bokov aj spodnej časti chrbtice, tak ju príliš zaťažujete. Vyberte si teda namiesto asfaltovej cesty na behanie radšej lesný chodník (len pozor na nerovnosti terénu). Chrbtové svalstvo účinne posilnia aj pilatesové cvičenia či jóga.

Chrbtu výrazne pomôže posilňovanie brušného svalstva. Tie totiž držia panvový pletenec, čím poskytujú podporu chrbtu. Ochabnuté svaly spôsobujú neprirodzené zakrivenie chrbtice a následne bolesť. Cvičte aj vtedy, keď ste chorí a ste nútení ležať v posteli. Chrbtové svalstvo dokážete posilniť aj jednoduchým cvikom. Ruky tlačte do podložky a chrbát sa usilujte nadvihovať, neskôr začnite dvíhať aj nohy.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás neustále bolesti chrbtice? Problém sa môže ukrývať vo vašej hlave!


Naučte sa správne sedieť…

O správnom postoji počúvame už od malička, keď nám rodičia kázali vystrieť sa. Či sedíte, alebo chodíte, postoj je vždy dôležitý na to, aby ste sa vyhli bolesti. Správne sedenie by malo vyzerať takto: chrbtica vzpriamená, bedrá, kolená a členky by mali zvierať 90 stupňový uhol. Chodidlá majte celou plochou na zemi. Nezabudnite si pri tom robiť prestávky na ponaťahovanie sa a prechádzku. Výbornou náhradou stoličky je aj fitlopta. Sedieť v nesprávnej pozícii je na nej takmer nemožné.

…aj chodiť

Pri chôdzi či státí držte hlavu vzpriamenú, zadok a brucho stiahnite, ramená zatlačte nadol a dozadu. Spočiatku je nutné takéto držanie tela často kontrolovať, až kým si ho neosvojíte úplne. Je možné, že na začiatku budete po pár minút cítiť bolesť, no nevzdávajte to. Na pár minút sa uvoľnite a pokračujte. Nielenže sa zbavíte bolesti, ale získate aj peknú postavu.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás bolesti chrbta? Možno robíte niektorú z týchto chýb!


Zaťažujte rovnomerne

Ak nosíte na ramene tašku, nezabúdajte pravidelne striedať strany. Jednostranná záťaž sa síce prejaví až po pár rokoch, no vtedy už problémy môže byť veľmi vážne.

Pozor na nadváhu

Pribrali ste v poslednej dobe pekných pár kíl navyše? Okrem iných zdravotných problémov vás môžu čakať problémy s chrbticou. Tá je totiž stavaná na to, aby uniesla primeranú váhu.


Čo pri bolestiach chrbta najlepšie pomohlo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame