Robot špeciálne pre osamelých seniorov: Usmieva sa, spieva či mračí

V ideálnom prípade by každý senior mal mať niekoho, kto sa o neho zaujíma, kto ho pravidelne navštevuje a trávi s ním hodnotne čas. Realita je ale často iná. Deti, ak nejaké má, sú neraz do večera v práci, či žijú v zahraničí. Vzájomný kontakt sa tak v lepšom prípade obmedzí na polhodinku pri telefóne. Ako teda zabezpečiť osamelým seniorom spoločnosť? Odpoveďou by mohol byť humanoidný robot.

Ľuďom, ktorí v starobe zostanú sami, by už za niekoľko rokov mohli začať robiť spoločnosť roboti s ľudskou tvárou. Na vývoji starajúceho sa spoločníka s umelou inteligenciou pracujú vedci z univerzity v Amsterdame. Opatrovateľku Alicu v Prahe predstavila jedna z jej matiek, profesorka psychológie Elly Konijnová. Dorazila na pozvanie usporiadateľov festivalu dokumentov o ľudských právach Jeden svet.

,,Som rád, že vás vidím. Teší ma, že vás spoznávam. Volám sa Robot. Môj otec Karel Čapek. Nemôžem stáť, chodiť. Pomôžte mi prosím. Máte krížový skrutkovač? Ďakujem vám za pomoc. Veľmi sa mi to páčilo,pozdravila čistou češtinou robotka Alica. Naučiť ju hovoriť gramaticky správne robilo vedcom ťažkosti. Materským jazykom ošetrovateľky Alice je holandčina.


Mohlo by vás zaujať: Zázračný robotický vysávač uprace za vás: A na počkanie!


Usmieva sa, aj zamračí

Na vývoji robotov s umelou inteligenciou pracuje americká firma. Pre výskum poskytla svoj model RoboKind. Robot s tvárou dievčatka meria 60 centimetrov. Vyššieho by sa podľa Konijnovej ľudia báli.

Alica je prototyp. Má ešte sestru, ktorá poskytuje náhradné diely. Odborníci sa snažia z dvoch robotov zložiť jedného fungujúceho, ktorý by dokázal pohotovo reagovať, usmievať sa aj mračiť. Tím, ktorý tvoria psychológovia, počítačoví experti, jazykovedci, opatrovatelia alebo technici, učia Alicu žiť a hovoriť so starým človekom. Nastavuje sa rýchlosť reakcií, hĺbka hlasu či zrozumiteľnosť. ,,Nás zaujíma hlavne interakcia, komunikácia, ľudský prvok,zdôraznila Konijnová.

Alica si s vami zaspieva alebo pôjde do kaviarne

Alica strávila čas s niekoľkými seniorkami. Ženy, ktoré sa narodili v 20. rokoch minulého storočia, boli najskôr nedôverčivé. Potom s robotom ale komunikovali, spievali či sledovali futbal v televízii. Poradil im napríklad smerovacie čísla na list, prezeral si s nimi fotografie a rozprával o ich rodine, kontroloval ich cvičenie alebo ich odprevadil do kaviarne. Ošetrujúce spoločníčky ale samé nechodia. Podľa predstáv expertov totiž aj ony musia byť čiastočne odkázané na pomoc, ktorú jej budú starí ľudia poskytovať. Vďaka tomu sa zbavia pocitu bezmocnosti a neužitočnosti, ktorý často mávajú, vysvetlila Konijnová.


Mohlo by vás zaujať: Zle spávate? Môže za to osamelosť!


Nahradí partnera?

Spoločnosť vo vyspelých štátoch starne a stále viac ľudí sa dožíva veľmi vysokého veku. Opustené v starobe zostávajú hlavne ženy. Partnera a priateľov totiž väčšinou prežijú.

Podľa vedkyne čoskoro nebude „dosť rúk, ktoré by sa o nich postarali. Opatrovatelia a opatrovateľky chýbajú dnes. ,,Nemôžeme čakať, s prefabrikovanými robotmi naskočia firmy. Je potrebné zohľadniť sociálny a ľudský aspekt,hovorí vedkyňa.

Etika na prvom mieste

Na začiatku výskumu bol etický pohľad. Experti chceli s Alicou vyskúšať, či je možné ľudský kontakt nahradiť umelým a kam sa vlastne zájsť. Niektorí ľudia projekt kritizujú. Považujú za nemorálne, aby človek trávil starobu s robotom.

,,O našej spoločnosti máme veľmi idealizovanú predstavu. Ako často navštevujete svojich prarodičov, starých susedov či ľudí, o ktorých viete, že osamelí? Samozrejme všetci prajeme starým dámam šťastnú rodinu, tú ale nemajú a samy. Rovnako ako mnoho iných ľudí v spoločnosti. Samota je veľmi bolestná. Úľava je oveľa dôležitejšie než to, že ju poskytne robot,je presvedčená Konijnová.


Mohlo by vás zaujať: Investovať do vzťahov sa oplatí: Budete vďaka nim žiť dlhšie


Do finálneho produktu prejdú roky

Než sa opatrovateľky s umelou inteligenciou dostanú na trh, potrvá ešte roky. Prvé modely navyše budú skoro určite veľmi drahé. Cena klesne po čase s prípadným rozšírením.

Zora je už v obehu

Humanoidné roboty už dnes pracujú v zdravotníctve, v domovoch pre seniorov, s autistickými deťmi či v školách. Napríklad robot Zora, ktorého vyrobila francúzska firma, pomáha ľuďom v Belgicku, Francúzsku či Holandsku v rehabilitačných centrách cvičiť, v triedach zas napríklad vysvetľuje matematiku. ,,Deti Zoru milujú. Hovoria, že učiteľ môže ísť pokojne domov, chcú len robota. Učiteľa ale domov nikdy nepošleme. Roboti budú vždy len podpora,hovorí Konijnová. Zoru majú radi aj skôr narodení. Pokojne ju pohladia či objímu.

Trpezlivejšie ako ľudia

Oproti živému personálu majú stroje veľkú výhodu. Tou je trpezlivosť. Kým učitelia niekedy nedokážu desiatykrát vysvetliť nechápavým školáčikom látku bez zvýšenia hlasu a preťaženia, zdravotníci nemajú vždy náladu počúvať rovnaké historky pacientov, robot to zvládne s prehľadom. ,,Naším cieľom je zabezpečiť, aby svet bol lepší ako teraz,dodáva Konijnová.


  Máte skúsenosti s humanoidnými robotmi? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: nziff.co.nz, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Kateřina Krausová
Odporúčame