Degenerácia makuly vás môže pripraviť o zrak: Ako sa jej vyhnúť?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Zaznamenali ste vo svojom okolí ochorenie makuly?

Degenerácia makuly je ochorenie, ktoré je spojené najmä s vyšším vekom

Degenerácia makuly je ochorenie, ktoré je spojené najmä s vyšším vekom. Možno o tom neviete, no za to, že dokážete čítať, písať, šoférovať, rozoznávať tváre a predmety môže jeden malý bod vo vašom oku – žltá škvrna, resp. makula. Pokiaľ dôjde ku jej poškodeniu, môže sa váš zrak radikálne zhoršiť, dokonca oň môžete prísť aj úplne. Ako sa dá tomuto katastrofickému scenáru predísť?


Strata ostrého videnia

Vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM) je multifaktorálne ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnému poškodeniu svetlocitlivých buniek sietnice, v jej centrálnej časti, ktorá sa nazýva makula alebo žltá škvrna. „Poškodenie týchto buniek má za následok zhoršenie, alebo až úplnú stratu ostrého videnia.  Žltá škvrna tvorí centrálnu časť sietnice a je zodpovedná za kvalitné videnie. Vďaka nej vidíme ostro, rozoznávame predmety, vieme čítať, písať, šoférovať,“ objasňuje MUDr. Adriana Smorádková z očnej kliniky NeoVízia v Bratislave.

U ľudí v akom veku sa prejavuje najčastejšie?

Ochorenie postihuje hlavne ľudí nad 55 rokov. S pribúdajúcim vekom však počet ľudí s degeneráciou makuly stúpa a v sedemdesiatke ním trpí až tretina ľudí. V Európe s ním zápasí asi 12 miliónov ľudí, pričom na Slovensku sa ich počet odhaduje približne na 250 tisíc. V priebehu najbližších 10 rokov však možno očakávať až 40% nárast výskytu tohto ochorenia a preto je prevencia nesmierne dôležitá.


Mohlo by vás zaujať: Dobrý zrak až do vysokého veku? Odborník vám poradí, ako na to


Aké rizikové faktory podporujú vznik ochorenia?

Presné príčiny ochorenia nie sú známe, avšak je známych viacero druhov rizikových faktorov, ktoré majú na svedomí vznik tohto vážneho ochorenia:

 • vyšší vek
 • vysoký krvný tlak
 • fajčenie
 • obezita
 • cukrovka
 • genetická predispozícia
 • UV žiarenie
 • zvýšená expozícia umelého a modrého svetla

Čo je to makula a čo sa stane v dôsledku jej poškodenia?

Maculalutea, alebo žltá škvrna je podľa lekárky, MUDr. Smorádkovej, žlto sfarbená oblasť na sietnici v oblasti zadného pólu oka, s priemerom asi 5 mm. „Ak sa dívame priamo na nejaký predmet, dopadá jeho obraz na žltú škvrnu. Na rozdiel od ostatných miest sietnice ho vidíme ostro, pretože v tomto mieste sú fotoreceptory nakopené obzvlášť husto. Pri makulárnej degenerácii podmienenej vekom (VPDM) je narušená látková výmena medzi bunkami v makule,“ vysvetľuje MUD. Smorádková, ktorá dodáva, že bunky následne strácajú funkciu, hynú a ostrosť videnia sa zhoršuje. Rýchlosť postupu ochorenia závisí podľa nej od toho o ktorú formu ochorenia sa jedná, pričom existuje suchá alebo vlhká forma degenerácie makuly.


Mohlo by vás zaujať: Skvelý zrak aj s pribúdajúcimi rokmi? Pomôžu vám tieto potraviny


Ako sa degenerácia makuly prejavuje?

Toto ochorenie je sprevádzané zhoršenou kvalitou videnia, pričom môže skončiť až úplnou stratou zraku, teda slepotou. Najčastejšie sa prejavuje vypadávaním písmen v texte, krivením obrazuči blednutím farieb. „Prvé symptómy sú často odhalené až príliš neskoro. Prvým varovným signálom môže byť aj zvýšená citlivosť na svetlo. Následne sa zhorší zrak do blízka tak, že sa horšie číta alebo vidíte nejasné a rozmazané miesta. Najprv chýbajú jednotlivé písmena, ale s postupujúcim časom je rozmazaná oblasť stále väčšia. V pokročilom štádiu sú už vidieť len obrysy a kontrasty,“ opisuje MUDr. Adriana Smorádková.

Liečba spočíva najmä v prevencii

Vyvážená strava, ochrana pred intenzívnym svetlom a eliminácia rizikových faktorov. To je podľa odborníčky trojlístok najdôležitejších zásad v prevencii pred vekom podmienenou degeneráciou makuly. Výživné látky zo surovej stravy majú pri ochorení centra najostrejšieho videnia – vekom podmienenej degenerácii makuly, najväčší efekt.

Podstatný je zvýšený príjem antioxidantov, napr. vitamínov A, C, E a selénu, ako aj minerálov, najmä v podobe zinku. Tie totiž napomáhajú správnemu a zdravému metabolizmu sietnice. Ochranný účinok na sietnicu má aj špeciálna skupina antioxidantov známa ako karotenoidy (luteín, zeaxantín, mezozeaxantín) obsiahnuté napríklad v zelenej listovej zelenine (špenát, brokolica, kel, kapusta), kukurici či v ovocí (pomaranče, banány). Dôležitý je aj prísun nenasýtených omega 3 mastných kyselín v rybom oleji, vlašských orechoch a v sóji.  Netreba zabúdať ani na ochranu zvonku a obmedziť kontakt očí s priamym slnečným žiarením, pretože UV žiarenie poškodzuje žltú škvrnu. Preto je priam nevyhnutné chrániť si oči kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV filtrom.


Mohlo by vás zaujať: Liečba chorých očí vlastným močom: Čo hovorí jej oponent a čo jej zástanca?


Samovyšetrenie pomocou Amslerovej mriežky

Amslerova mriežka

1. Vezmite si okuliare na čítanie, pokiaľ ich nosíte a pozrite sa na mriežku pred sebou s odstupom vzdialenosti na čítanie, teda na 30-50cm.

2. Zakryte si jedno oko.

3. Pozrite sa priamo do stredu mriežky na veľký biely bod.

4. Pri pozeraní na stred mriežky dávajte pozor na to, či sú všetky linky mriežky rovné, resp. či nie sú v určitých oblastiach prerušené, rozmazané alebo nejasne zobrazené, pokrivené

5. Odkryte si zakryté oko a zopakujte test s druhým okom, postupujte znovu od bodu 2.Ak sú linky krivé alebo štvorec ohnutý, vyhľadajte vášho očného lekára a popíšte mu vaše zistenie zo samovyšetrenia.


Máte vy alebo niekto z vášho okolia skúsenosti s degeneráciou makuly? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (9)

 • Ružena 11.02.2019, 13:29

  Mám maculárnu degeneráciu vlhkej formy viac ako rok a teraz mi prešlo aj na druhé oko som bezradná,lebo beriem výživové doplnky,beriem injekcie do oka a cítim rapidnejšie zhoršovanie ako pred tým než som o chorobe vedela. Ba ked prídem na injekciu a pred injekciou absolvujem vyšetrenia tak lekárka mi nepovie čo a ako choroba pokračuje,ale pýta sa mňa čo mám nové. Je to správne nemám zmeniť lekára?

 • Adela 29.08.2018, 14:08

  mam miernu degeneraciu makuly vekom. Ale iba v okrajovych castiach. Nevysvetluje, ze Amslerovu mriezku vidim ako skotsky vzor. najma vodorovne cary vidim skoro vzdy aj s dalsou ciarom, trochu menej vyraznou ako je ta skutocna. Je to obdobne na lavom aj na pravom oku. Mam diagnostikovany astigmatizmus, ale to asi nebyva symetricke na oboch ociach. Prisla som k ocnej s podnetom dvojiteho videnia, a ona napisala do spravy, ze vraj ja dvojite videnie negujem. Ja vsak nevidim dva prsty miesto jedneho. Iba vidim dalsi dost zretelny obrys vyraznejsej vodorovnej kontury cohokolvek. Najmatucejsi je pohlad na tvare ludi, ked vidim obrys dalsich oci nad ocami, dalsich ust nad ustami, tazko sa mi teda odhaduje vyraz tvare. Titulky filmov nedokazem citat. Obcas je to lepsie.

 • Gabika 30.03.2018, 13:56

  mama sa jej vyhla tak ze pravidelne chodila k ocnej uzivala ocutein vitaminy a cvicila ocnu jogu

 • Veronika 18.10.2017, 17:03

  ak mate nabeh na degeneraciu makuly a oftalmolog vas na nu upozornuje uzivajte ocutein brillant, vitmainy zamerane proti degeneracii makuly a na vyzivu

 • Miloš 29.06.2017, 07:20

  Moje skúsenosti: Často vzniká edém makuly podmienený cukrovkou, vidíte ostro, ale všetky línie sú vlnité, neprečítate ani veľké písmená. Makula samotná nie je degenerovaná - VPDM. Problémom je presiaknutie a rast kapilárnych cievok, ktoré získavajú na svoj rast energiu z glukózy - jej vysokých krvných hladín. Lieči sa to štandardne injekciami Eylea- sú hradené poisťovňou s cenou asi 640e jedna injekcia - alebo Avastin (monoklonálne protilátky, ktoré zabraňujú rastu kapilárnych cievok, ale v súčasnosti sa uprednopstňuje liečba len na to lepšie oko. Asi je to predsa politika poisťovní, aj keď sa to popieralo. Injekcie sa podávajú 1x za dva mesiace, ale keďže máme dve oči sme na tom operačnom stole každý mesiac. Vývoj monoklonov pokračuje,Treba pyžamo, prezuvky, dostanete jednorázový operačný plášť, pokrývku hlavy predtým strávite asi 2-3 hodiny vyšetreniami : čítanie, OCT tomografia, fundus kamera - nazývané fotenie, štrbinová lampa a konzultácia s lekárom. Netrvá to samo o sebe dlho, ale skupina má cca 20-25 pacientov, vyšetrenia sa opakujú vždy pred každou injekciou. Oko sa prelepí, voľné zostane to chybné a v zime keď padá sneh sa nedá rozpoznať ani semafór na križovatke a číslo autobusu už vôbec, preto je doporučený doprovod, ľudia z okolia odchádzajú niekedy aj sanitkou, prípadne ich odvezie vnuk. Pozor na pády na všeliakých schodíkoch neoznačených pruhom - doplatil som na to zlomeninou rebra jednoducho šedý betón, kto by sa namáhal urobiť tam žlto - čierny pásaik aspoň kúsok. Prevencia: Spočíva v skorom pochopení problému lekárom. V skupine bola najstaršia pacientka 85 - ročná, stred je 70 rokov, začiatok po päťdesiatke, ale bol aj 40 ročný pacient. Pomáha tiež laserová operácia so správne zvolenou energiou a časom záblesku. Skúsil som súbežne aj antioxidanty ako výživové doplnky s obsahom luteínu a zeaxantínu, prípadne v kombinácii s omega nenasýtenými mastnými kyselinami, alelínie sú stále skrivené v jednom oku, kde mi praskla cievka a muselo sa to operovať. Dnes sa robia operácie, ktoré by pred 15 rokmi ešte neboli možné, mal som strach, ale stres je oveľa horší ako samotný zásah chirurga. Niekedy sa operácia predĺži povedzme o 20 minút, keď sú v oku bodky krvných zrazenín, ale netreba sa báť anesteziológovia to majú zvládnuté, povedali mi len, aby som povedal svoje meno. Trochu je problém dehydratácia v lete - prísne obmedzenie tekutín 6-8 hodín pred operáciou. Jeden to nedodrža a odročili mu operačaný výkon. Tlak krvi mám dobrý aj vnútroočný, glykémiu sledujem 5x týždenne, inzulín nemám predpísaný. Čítam a píšem v kombinácii predpísané okuliare plus kvalitná optická lupa. Slabnúci zrak by sa nemal korigovať kúpenými okuliarmi lebo príčina je iná a silnejšie okuliare vedú k falošnej spokojnosti. Už tento príspevok je pre mňa veľký problém, aby som nenasekal preklepy. Dlho mi trvalo zbaviť sa stresu. Čakárne oftalmológov v nemocniciach sú preplnené s podobnými pacientami. Pracujúci si berú dovolenky. ...

 • mária 06.05.2017, 22:38

  vyhnut sa jej da jedine prevenciou a pravidelnými kontrolami u oftalmologa, mne ten moj odporucil aj vitaminy ocutein aby som zabranila degeneracii makuly v ramci prevencie a posilnila si zrak

 • Milka 29.08.2016, 14:07

  prevenciou je mozne ju spomalit alebo zastavit vcas, ocutein brillant su vitaminy ktore v to pomahaju a ktore kvoli tomuto ochoreniu uzvaiju aj moji rodicia

 • TY 29.03.2016, 19:27

  ...alebo ku gynekológovi

 • JA 28.03.2016, 23:41

  Asi som barvoslepý, ale veľký biely bod nevidím. Musím ísť zubárovi.

1

Pridať komentár