Degenerácia makuly vás môže pripraviť o zrak: Ako sa jej vyhnúť?

Žena

thinkstockphotos.com

Degenerácia makuly je ochorenie, ktoré je spojené najmä s vyšším vekom. Možno o tom neviete, no za to, že dokážete čítať, písať, šoférovať, rozoznávať tváre a predmety môže jeden malý bod vo vašom oku – žltá škvrna, resp. makula. Pokiaľ dôjde ku jej poškodeniu, môže sa váš zrak radikálne zhoršiť, dokonca oň môžete prísť aj úplne. Ako sa dá tomuto katastrofickému scenáru predísť?

Strata ostrého videnia

Vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM) je multifaktorálne ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnému poškodeniu svetlocitlivých buniek sietnice, v jej centrálnej časti, ktorá sa nazýva makula alebo žltá škvrna. „Poškodenie týchto buniek má za následok zhoršenie, alebo až úplnú stratu ostrého videnia.  Žltá škvrna tvorí centrálnu časť sietnice a je zodpovedná za kvalitné videnie. Vďaka nej vidíme ostro, rozoznávame predmety, vieme čítať, písať, šoférovať,“ objasňuje MUDr. Adriana Smorádková z očnej kliniky NeoVízia v Bratislave.

U ľudí v akom veku sa prejavuje najčastejšie?

Ochorenie postihuje hlavne ľudí nad 55 rokov. S pribúdajúcim vekom však počet ľudí s degeneráciou makuly stúpa a v sedemdesiatke ním trpí až tretina ľudí. V Európe s ním zápasí asi 12 miliónov ľudí, pričom na Slovensku sa ich počet odhaduje približne na 250 tisíc. V priebehu najbližších 10 rokov však možno očakávať až 40% nárast výskytu tohto ochorenia a preto je prevencia nesmierne dôležitá.


Mohlo by vás zaujať: Dobrý zrak až do vysokého veku? Odborník vám poradí, ako na to


Aké rizikové faktory podporujú vznik ochorenia?

Presné príčiny ochorenia nie sú známe, avšak je známych viacero druhov rizikových faktorov, ktoré majú na svedomí vznik tohto vážneho ochorenia:

  • vyšší vek
  • vysoký krvný tlak
  • fajčenie
  • obezita
  • cukrovka
  • genetická predispozícia
  • UV žiarenie
  • zvýšená expozícia umelého a modrého svetla

Čo je to makula a čo sa stane v dôsledku jej poškodenia?

Maculalutea, alebo žltá škvrna je podľa lekárky, MUDr. Smorádkovej, žlto sfarbená oblasť na sietnici v oblasti zadného pólu oka, s priemerom asi 5 mm. „Ak sa dívame priamo na nejaký predmet, dopadá jeho obraz na žltú škvrnu. Na rozdiel od ostatných miest sietnice ho vidíme ostro, pretože v tomto mieste sú fotoreceptory nakopené obzvlášť husto. Pri makulárnej degenerácii podmienenej vekom (VPDM) je narušená látková výmena medzi bunkami v makule,“ vysvetľuje MUD. Smorádková, ktorá dodáva, že bunky následne strácajú funkciu, hynú a ostrosť videnia sa zhoršuje. Rýchlosť postupu ochorenia závisí podľa nej od toho o ktorú formu ochorenia sa jedná, pričom existuje suchá alebo vlhká forma degenerácie makuly.


Mohlo by vás zaujať: Skvelý zrak aj s pribúdajúcimi rokmi? Pomôžu vám tieto potraviny


Ako sa degenerácia makuly prejavuje?

Toto ochorenie je sprevádzané zhoršenou kvalitou videnia, pričom môže skončiť až úplnou stratou zraku, teda slepotou. Najčastejšie sa prejavuje vypadávaním písmen v texte, krivením obrazuči blednutím farieb. „Prvé symptómy sú často odhalené až príliš neskoro. Prvým varovným signálom môže byť aj zvýšená citlivosť na svetlo. Následne sa zhorší zrak do blízka tak, že sa horšie číta alebo vidíte nejasné a rozmazané miesta. Najprv chýbajú jednotlivé písmena, ale s postupujúcim časom je rozmazaná oblasť stále väčšia. V pokročilom štádiu sú už vidieť len obrysy a kontrasty,“ opisuje MUDr. Adriana Smorádková.

Liečba spočíva najmä v prevencii

Vyvážená strava, ochrana pred intenzívnym svetlom a eliminácia rizikových faktorov. To je podľa odborníčky trojlístok najdôležitejších zásad v prevencii pred vekom podmienenou degeneráciou makuly. Výživné látky zo surovej stravy majú pri ochorení centra najostrejšieho videnia – vekom podmienenej degenerácii makuly, najväčší efekt.

Podstatný je zvýšený príjem antioxidantov, napr. vitamínov A, C, E a selénu, ako aj minerálov, najmä v podobe zinku. Tie totiž napomáhajú správnemu a zdravému metabolizmu sietnice. Ochranný účinok na sietnicu má aj špeciálna skupina antioxidantov známa ako karotenoidy (luteín, zeaxantín, mezozeaxantín) obsiahnuté napríklad v zelenej listovej zelenine (špenát, brokolica, kel, kapusta), kukurici či v ovocí (pomaranče, banány). Dôležitý je aj prísun nenasýtených omega 3 mastných kyselín v rybom oleji, vlašských orechoch a v sóji.  Netreba zabúdať ani na ochranu zvonku a obmedziť kontakt očí s priamym slnečným žiarením, pretože UV žiarenie poškodzuje žltú škvrnu. Preto je priam nevyhnutné chrániť si oči kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV filtrom.


Mohlo by vás zaujať: Liečba chorých očí vlastným močom: Čo hovorí jej oponent a čo jej zástanca?


Samovyšetrenie pomocou Amslerovej mriežky

Amslerova mriežka

1. Vezmite si okuliare na čítanie, pokiaľ ich nosíte a pozrite sa na mriežku pred sebou s odstupom vzdialenosti na čítanie, teda na 30-50cm.

2. Zakryte si jedno oko.

3. Pozrite sa priamo do stredu mriežky na veľký biely bod.

4. Pri pozeraní na stred mriežky dávajte pozor na to, či sú všetky linky mriežky rovné, resp. či nie sú v určitých oblastiach prerušené, rozmazané alebo nejasne zobrazené, pokrivené

5. Odkryte si zakryté oko a zopakujte test s druhým okom, postupujte znovu od bodu 2.Ak sú linky krivé alebo štvorec ohnutý, vyhľadajte vášho očného lekára a popíšte mu vaše zistenie zo samovyšetrenia.


Máte vy alebo niekto z vášho okolia skúsenosti s degeneráciou makuly? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame