Samota často neznamená smútok: Vyrovnať sa s ňou dá rôzne

Žena

thinkstockphotos.com

Samota je pre mnohých ľudí tak trochu trestom – vnímajú ju ako osobné zlyhanie či dokonca hanbu. Pritom práve ich vlastné pocity ovplyvňujú spôsob, ako ich posudzuje okolie. Ak sa človek dokáže vyrovnať s vlastným spôsobom života a nájsť v ňom aj pozitíva, zistí, že samota vôbec nemusí znamenať nešťastie, nespokojnosť či smútok.

V čase, keď je všetko prepojené, kde je takmer nemožné byť nedosiahnuteľný, nebol pocit samoty nikdy tak výrazný. Podľa výskumu inštitútu IFOP z minulého júla priznáva 80 percent Francúzov, že sa najviac obávajú samoty. Je to pritom obava oprávnená, pretože podľa tej istej štúdie trpí samotou každý ôsmy Francúz.

Nie je samota ako samota

Je ale potrebné rozlišovať medzi dlhodobou izoláciou a chvíľami samoty, ktorú sme si sami zvolili. Keď sa človek dokáže uspokojiť s vlastnou prítomnosťou, je to užitočné. Pokiaľ nie je samota zdrojom utrpenia a depresie, môže byť dokonca nevyhnutná na to, aby sme lepšie spoznali seba samého a druhých ľudí. Prispieva aj k rozvoju kreativity.

Viac krativity aj efektivity

Štyri dni a štyri noci vo vidieckom dome bez telefónu, televízie, rádia, bez domáceho zvieraťa, skrátka bez všetkého. K tomu sa odhodlal psychoterapeut Hervé Magnin, aby mohol premýšľať o problémoch samoty a odovzdať svoje skúsenosti. ,,Predpokladal som, že sa izolujem od sveta na dlhšiu dobu, aby som napísal knihu. Nakoniec štyri dni stačili. Samota prospieva kreativite a môže prispieť k väčšej efektívnosti,“ hovorí Magnin.

Magnin zdôrazňuje rozdiel medzi izoláciou a schopnosťou byť sám bez pocitov smútku či strachu. Aby sme dokázali pozitívne využiť tento stav, musíme mať dostatok sebaúcty, hovorí. Je potrebné sa uspokojiť s vlastnou spoločnosťou, čo nie je vždy jednoduché a vyžaduje to schopnosť na sebe pracovať. Rovnako je potrebné zbaviť sa pocitu viny, ktorú v nás často vzbudzuje spoločnosť, ktorá má sklony hľadieť na samotu z podozrievavosti. Ak sa človek oddáva príliš často sám rôznym aktivitám, je to často považované za formu egocentrizmu.

,,Nie sú žiadne hotové návody, ako pristupovať k samote pozitívne. Heslom však môže byť radosť, či už sa pustíme do písania, prechádzame sa v lese alebo napríklad kreslíme,“ zdôrazňuje Magnin.


Mohlo by vás zaujať: Správny psík pre deti či dôchodcov, do paneláku či domu: Ktorú rasu si vybrať?


Chvíle osamote aj v manželstve

Tieto rady doslova dodržiava Juliette. Má rada svojich priateľov aj manžela a rada s nimi trávi svoje dni. ,,Byť však stále v spoločnosti vyžaduje istú dávku energie. Mám rada, keď skoro ráno vstanem a všetci ešte spia. Teším sa tichom a spevom vtákov, čítam, meditujem, športujem. Aj na niektoré filmy chodím do kina sama. Je úžasné byť sama a lepšie sa spoznať. Je to moja potreba, ktorú môj manžel nechápe,“ hovorí.

Strach zo samoty sa stratil

,,Pokúsila som sa definovať aktivity, ktoré milujem, a venovať sa im, uvádza Cécile. ,,Zbavila som sa strachu ísť von sama a robiť niektoré veci sama. Chodím sama do divadla, do kina a na koncerty. Nebolo to ľahké, ale tým, že som zostala sama, som sa nepripravila o to, čo mám rada,“ dodáva.


Mohlo by vás zaujať: Máte doma starších členov rodiny? Zistite, ako sa o nich postarať


Radšej sama ako s mužom

,,Žila som roky s priateľom, ktorého som už nemilovala, a to zo strachu, že zostanem sama. Jedného dňa sme sa rozhodli, že sa rozídeme. Bola som nútená spoznať samu seba. Teraz som nadviazala vzťah s mužom, ale viem, že nemám životnú potrebu žiť vo dvojici. Napodiv to náš vzťah posilnilo,hovorí tridsaťšesťročná Céline.

Sloboda v 55 rokoch

Anne si váži každý deň, kedy je sama doma a môže maľovať a modelovať sochy. ,,Bol to sen môjho života, ktorý som si mohla uskutočniť až v päťdesiatichpiatich rokoch. Osamote je mi dobre. Každý pondelok ráno si hovorím: Konečne sama! „


Ako sa s chvíľami samoty vyrovnávate vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, L´Express
Odporúčame