6 drobností, ktoré vám môžu predĺžiť život: Buďte vďaka nim dlhšie fit!

Starší pár

thinkstockphotos.com

Návodov, ako prežiť dlhý a spokojný život, je mnoho. Nájsť recept na dlhovekosť sa snažia aj vedci. Preto sa takmer pravidelne stretávame s vedeckými štúdiami, na základe ktorých nám odborníci dávajú rôzne rady, ako si život predĺžiť – jesť zdravo, pravidelne cvičiť, myslieť pozitívne… Že budú fungovať, nám stopercentne nezaručí nikto, ale určite sa oplatí urobiť pre skvalitnenie a predĺženie života aspoň niečo. Ktoré drobnosti pomôžu?

1. Neprejedajte sa

Nikto od vás nechce, aby ste mali jedálny lístok ušitý na mieru priamo od výživového poradcu, a stopercentne ho dodržiavali. Skúste sa však riadiť zlatým pravidlom „všetko s mierou“. Čo sa týka stravovania, znamená to nejesť do úplnej sýtosti a nezabúdať na dôkladné prežutie jedla, pretože proces trávenia začína už  v ústach. Takýmto spôsobom si ustrážite normálnu hmotnosť, ktorá je jedným z predpokladov dobrého zdravia a vitality, a tiež sa nemusíte úplne zriekať menej zdravých jedál, ktoré milujete.

2. Dajte si niečo zdravé na raňajky

Raňajky sú dôležité pre správne rozbehnutie metabolizmu a aj preto, aby ste mali dostatok energie počas dopoludnia. Ak si dáte na raňajky napríklad ovsené vločky, dodáte telu kvalitnú energiu, predídete zdravotným problémom. Podľa štúdie, publikovanej v Annals of Nutrition and Metabolism ešte minulý rok, sa vyhnete i prejedaniu – tí, ktorí jedli ovsené vločky na raňajky  prijali počas obeda o 30 % menej kalórií ako účastníci konzumujúci na raňajky kukuričné lupienky. Samozrejme, alternatív zdravých raňajok je mnoho. Vhodnou voľbou je ovocie s jogurtom, zelenina, vajcia, celozrnné produkty a pod.


Mohlo by vás zaujať: Orechy pre dlhší život aj proti depresiám: Ktoré druhy sú pre vás najlepšie?


3. Pravidelne precvičujte svoj mozog

Predpokladom kvalitného života je dobrá pamäť aj vo vyššom veku. Ak budete pravidelne trénovať svoj mozog, môžete tak znížiť riziko vzniku demencie až o polovicu. Odporúča to mnoho vedcov vrátane austrálskych odborníkov z University of New South Wales. Urobiť tak môžete rozličnými spôsobmi – lúštite krížovky, hrajte pexeso, skladajte puzzle alebo využite niektoré z cvikov neurobiku. Neurobik obsahuje niekoľko jednoduchých cvičení udržujúcich mozog v kondícii, ako napríklad sprchovanie sa poslepiačky, jedenie opačnou rukou či spoznávanie nových chutí a vôní.

4. Soľte zdravšie

Nadmerný príjem soli vedie napríklad ku kardiovaskulárnym chorobám, ktoré sú na popredných miestach v rebríčku úmrtnosti. Predchádzať im možno aj obmedzením klasickej soli v jedálničku. Ako na to? Skvelé na dochutenie sú aj čerstvé a sušené bylinky či korenia. Vhodné je tiež jedlá soliť až tesne pred ukončením varenia, pretože ak solíte na začiatku alebo v priebehu kuchynskej úpravy, použijete soli oveľa viac. Namiesto bežnej kuchynskej soli, teda chloridu sodného, využite aj himalájsku soľ alebo organicky viazanú soľ v japonských fermentovaných sójových omáčkach, vyrobených tradičným spôsobom (napr. tamari).


Mohlo by vás zaujať: Buďte fit až do vysokého veku: Naservírujte si tieto zázračné potraviny!


5. Denne si doprajte kvalitnú horkú čokoládu

Jednou z predností čokolády s obsahom kakaa minimálne 70 % je schopnosť znižovať krvný tlak, ktorý vedie ku kardiovaskulárnym chorobám. Odborníci z Italy᾿s National Institute for Food and Nutrition v Ríme zasa upozorňujú na obsah antioxidantov. Tie bojujú proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú rozličné ochorenia a predčasné starnutie. Podľa ďalšej štúdie, publikovanej v Journal of American Medical Association, kúsok horkej čokolády (predstavujúci cca 30 kcal) skonzumovaný každý deň, znižuje riziko úmrtia na srdcové choroby o 5 % a vznik mozgovej mŕtvice o 8 %.

6. Urobte si každý deň chvíľu pre seba

Dlhodobý stres vedie k mnohým fyzickým i psychickým problémom. Jednou z možností, ako sa ho naučiť zvládať, je vyčleniť si každý deň aspoň chvíľku iba pre seba a venovať sa tomu, čo vás baví – športu, ručným prácam, pestovaniu kvetín, meditovaniu, čítaniu atď. 


Ktoré zo spomínaných drobností sa snažíte dodržiavať? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame