Múdrejší vďaka jedlu? Nakŕmte svoj mozog tými správnymi potravinami!

Zdravé jedlo

thinkstockphotos.com

Ak mozog nebudete precvičovať, zakrnie. Preto sa netreba otáčať chrbtom krížovkám či hlavolamom a aspoň raz za čas si svoje mozgové bunky potrápiť. Myslenie povzbudí aj dostatočný spánok a pohyb, vďaka ktorému je mozog dostatočne okysličený. Dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje mozog, je aj správna strava. Vyhodiť z jedálnička by ste mali predovšetkým cukor – požierač mozgových buniek, alkohol, kofeín, konzervované jedlá či výrobky z bielej múky. Naopak, pridať by ste mali tieto potraviny.

Ryby

Ryby ako obrovský zdroj minerálov a omega-3 mastných kyselín rozhodne patria medzi potraviny, ktoré pomáhajú mozgovej aktivite. Tieto tuky sú podstatné pri vývoji mozgových buniek i údržbe bunkových membrán. Taktiež vitamín B6, ktorý ryby a špeciálne tuniak obsahujú, sa spája s pamäťou a dlhodobým zdravím mozgu. Jeho nedostatok spôsobuje to únavu i neschopnosť učenia.

Zelená listová zelenina

I keď nie každý je fanúšikom takéhoto druhu zeleniny, mangold, rukolu, kel či špenát by sme mali jesť denne. Obsahujú totiž kyselinu listovú a železo. Keď je ho v organizme málo, sme unavení, máme zlú náladu a nejasné myslenie. Ak chcete naštartovať svoje myslenie, tak zabudnite na to, že ste sa tejto zelenine v školských časoch vyhýbali.

Čučoriedky

Chutné drobné bobuľky zabezpečujú lepšie prekrvenie mozgu a sú účinné aj v boji proti Alzheimerovej chorobe. Tiež spomaľuje starnutie mozgových buniek a celkový proces starnutia. Látky obsiahnuté v čučoriedkach pomáhajú odstraňovať toxíny z centrálnej nervovej sústavy, čím bránia úpadku myslenia a pamäti. Takýmto výsledkom potešili konzumentov čučoriedok vedci z Bostonu už v roku 2011, keď na čele výskumného tímu stál doktor Shibu Poulose.


Mohlo by vás zaujať: Chcete si zlepšiť pamäť a rozhýbať mozog? Tu je 13 spôsobov, ako na to!


Ginko

Obľúbené ginko dostať bežne v lekárňach napríklad vo forme čaju alebo piluliek. Pomáha zvyšovať výkonnosť pamäte, podporuje schopnosť učiť sa, udržiava pozornosť a vďaka nemu sa dokážete lepšie sústrediť. Tiež spomaľuje proces starnutia a udržiava u starších ľudí psychickú sviežosť a duševné schopnosti. Pomáha tiež pri Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe.

Banány

Banány sú  bohaté na magnézium, ktoré je nevyhnutné pri prenose nervových impulzov. Tiež sú výborným zdrojom vitamínu B6. Len jeden banán obsahuje tretinu jeho odporúčanej dennej dávky. Vitamín B6 je potrebný na správne fungovanie nervového systému. Podľa výskumu uskutočneného na anglickej škole Twickenham sa študenti, ktorí jedli banány trikrát denne, oveľa lepšie dokázali koncentrovať a dosahovali lepšie výsledky.


Mohlo by vás zaujať: Bystrá myseľ bez Alzheimera až do stovky? Potrápte svoj mozog týmito úlohami!


Kakao

Kakao je veľkou podporou pre činnosť mozgu a spomaľuje starnutie. Podľa štúdie, ktorú zverejnili v roku 2007 na výročnom stretnutí Americkej asociácie pre pokrok vedy v San Franciscu, flavanoly obsiahnuté v kakau zvyšujú prúdenie krvi do mozgu. Keďže obsahuje antioxidanty, tak pozitívne vplýva na nervový systém, dodáva energiu, pomáha sa lepšie sústrediť a zlepšuje náladu. Čokoláda s takýmito účinkami by však mala obsahovať 80% kakaa. Preto radšej siahnite po kvalitnej horkej čokoláde.

Orechy

Najvyššie množstvo omega-3 mastných kyselín zo všetkých druhov orechov majú vlašské orechy. Omega-3 mastné kyseliny umožňujú bunkám navzájom komunikovať, uľahčujú prechod neurotransmiterov, navodzujúcich dobré pocity ako sú dopamín a serotonín, do bunky i z nej a rovnako podporujú aj pamäť a myslenie. Okrem iných významných účinkov podporujú správnu funkciu mozgu. Podľa profesora Andrewa Stollera z Harvardu dokonca vylepšujú náladu. Všetko, čo stačí urobiť, je zjesť denne aspoň hrsť vlašských orechov.


Ktoré zo spomínaných potravín si doprajete a ako často? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame