Zbaví telo toxínov, lieči močové cesty a zlepší náladu: To všetko zvláda špargľa

Špargľa

thinkstockphotos.com

Špargľa patrí k druhom zeleniny, ktoré by v jarnom období rozhodne nemali chýbať na vašom stole. Nielenže je skvelou pochúťkou pre tých, ktorí si pred letom strážia svoju hmotnosť, ale zároveň obsahuje množstvo vitamínov a antioxidantov, ktoré organizmus zbavia toxínov.

Bielu špargľu, na rozdiel od jej zelenej sestry, ktorú bez väčších problémov kúpite počas celého roka, možno vidieť na pultoch predajní prevažne len v tomto období. Čerstvosť špargle preveríte v prvom rade zrakom a hmatom. Farba je výrazná a sýta, nemala by mať známky plesne a pokiaľ ide o pevnosť, nemala by byť ani príliš mäkká ani tvrdá. Pri pokuse o ohnutie je pružná. Nech si ale vyberiete ktorúkoľvek, s prípravou si skutočne nemusíte robiť starosti. Špargľa totiž vynikajúco chutí dusená, pečená, grilovaná aj varená.

Pokiaľ ešte stále nepoznáte dôvod, prečo by ste mali práve túto zeleninu zaradiť do svojho jedálnička, možno vás presvedčí niektorý z nasledovných:

Je zásobárňou dôležitých živín

Špargľa totiž obsahuje širokú paletu vitamínov, minerálov a antioxidantov. Medzi ne patria vitamíny A, B, C, E, K, horčík, vápnik, fosfor, draslík, zinok, ale i kyselina listová a vláknina. Vďaka nim:

  • pomáha posilňovať imunitný systém
  • podporuje obranyschopnosť organizmus
  • chráni bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov
  • podporuje stavbu kostí

Špargľu netreba variť príliš dlho, aby nedošlo k znehodnoteniu či vyplaveniu niektorých významných látok. Vhodná je napríklad príprava na pare, či vo vode s pridaním štipky cukru a niekoľkých kvapiek citróna. Vďaka tomu sa zbavíte typickej mierne horkej chute. Zároveň je ideálne kombinovať ju napríklad s olivovým olejom, keďže vďaka nemu naše telo ľahšie absorbuje vitamíny.


Mohlo by vás zaujať: Varená zelenina môže byť niekedy prospešnejšia ako surová: Ktoré druhy jesť ako?


Podporuje chudnutie

A to vďaka dvom skutočnostiam. Tou prvou je, že špargľa neobsahuje veľa kalórií. 100 gramov tejto zeleniny predstavuje len 20 kalórií. Druhou je fakt, že obsahuje množstvo rozpustnej i nerozpustnej vlákniny. Vďaka tomu, že práve vlákninu naše telo trávi pomaly, budete mať dlhší pocit sýtosti. Špargľa zrýchľuje metabolizmus bielkovín, vďaka podpore trávenia zabezpečuje pravidelnú stolicu a svojím zložením napomáha zníženiu hladiny cholesterolu v krvi.

Pôsobí močopudne

Špargľa obsahuje vysokú hladinlgf io.u asparagínu. Ide o aminokyselinu, ktorá je prírodným diuretikom. Vďaka častejšiemu močeniu dochádza k odstráneniu prebytočných tekutín i soli z tela a prečisteniu obličiek. Tým špargľa predchádza vzniku infekcií močových ciest. To ocenia najmä ľudia, ktorí sa vyhýbajú močeniu, ktoré spôsobuje podobné infekcie sprevádzané nepríjemnými bolesťami. Zároveň je z tohto dôvodu ale nutné dodržiavať aj pitný režim. Tak zabezpečíte, aby nedošlo k dehydratácii organizmu.

Zlepšuje náladu

Vysoký obsah kyseliny listovej a vitamínu B, pomáha k zlepšeniu nálady a odstráneniu podráždenosti, apatie, únavy a dokonca aj depresie. K ďalším látkam, ktoré výrazne prispievajú k udržaniu pozitívnej mysle, patrí aj tryptofán. Táto aminokyselina, ktorej špargľa obsahuje značné množstvo, je zodpovedná za tvorbu serotonínu, látky, ktorá má upokojujúce účinky. Špargľa je aj bohatým zdrojom, ktorý stimuluje tvorbu estrogénu. Ten, okrem toho, že je pohlavným hormónom, chráni pred podráždenosťou a pocitmi úzkosti.


Mohlo by vás zaujať: 10 potravín proti upchávaniu ciev: Majú miesto aj na vašom tanieri?


Kuracie prsia so špargľou a holandskou omáčkou

Potrebujeme:

  • 1 kg kuracích pŕs
  • 500 g špargle
  • 4 vaječné žĺtky
  • 1 citrón
  • 200 g masla
  • olivový olej
  • soľ
  • korenie
  • čerstvú petržlenovú vňať
  • cukor

Postup: Najskôr si pripravíme kuracie prsia. Po umytí ich z oboch strán zľahka osolíme a okoreníme. Na panvici najskôr sprudka opečieme z oboch strán asi 2 minúty. Potom prsia vložíme na plech a dozlatista dopečieme v rúre pri 120°C. Kým sa mäso pečie, pripravíme omáčku. V menšom a hlbšom hrnci zahrejeme žĺtky spolu so šťavou z jedného citróna. Zmes neustále zľahka šľaháme. Keď sa zo zmesi začne odparovať, postupne primiešavame malé kúsky masla. Keď je celé maslo postupne zašľahané, omáčku ešte dosolíme a dokoreníme podľa chuti. Špargľu pripravíme na pare, alebo uvaríme vo vode so štipkou cukru a niekoľkými kvapkami citróna, ktorý by mal odstrániť horkú chuť špargle. Dopečené mäso aj pripravenú špargľu položíme na tanier, polejeme holandskou omáčkou a posypeme nadrobno nasekanou petržlenovou vňaťou.


Na čo všetko využívate špargľu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame