Keď penis neposlúcha, ako by mal: Pomôcť môže implantát

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Vedeli by ste si predstaviť život s penilným implantátom?

Pri poruchách erekcie môže pomôcť penilný implantát

Muži, ktorí trpia poruchou erekcie, majú popri liekoch a vákuových pumpách ešte jednu možnosť – voperovanie penilného implantátu. Ide o zákrok, ktorý sa vykonáva len sporadicky, aj keď v susedných Čechách sa rozhodli spustiť program, v rámci ktorého plánujú túto možnosť poskytnúť 20 mužom. Čo všetko v sebe vlastne obnáša a aké typy implantátov existujú?


Najčastejšou príčinou porúch erekcie je cievna porucha, zvyčajne ako následok vysokého tlaku, cukrovky alebo vysokej hladiny cholesterolu. Prvou možnosťou jej liečby sú zväčša lieky alebo vákuové pumpy. Muži, ktorým sa neosvedčili, či pre nich nie sú vhodné, majú ešte jednu možnosť – penilný implantát.

Nejde o častú liečbu

Liečbu porúch erekcie voperovaním protézy do penisu podstúpilo vlani 500 mužov v Nemecku, rovnaký počet vo Francúzsku, 360 v Taliansku, 330 v Španielsku a 200 v Británii. V Česku táto liečba bola prvýkrát použitá v roku 1992, muži ju ale dostávali len výnimočne, napríklad vlani a predvlani žiadny.


Mohlo by vás zaujať: 5 zásad dokonalej erekcie: Dodržiavajte ich a nebudete mať žiadny problém


Vek operovaných je rôzny

,,Tento rok sme operovali dvoch pacientov. Prvý bol štyridsaťdeväťročný muž, ktorý po liečbe rakoviny prostaty prišiel o možnosť erekcie, čo prispelo k rozpadu jeho dlhodobého vzťahu," povedal novinárom špecialista klinického centra ISCAR pre implantáciu penilných protéz Libor Zámečník.   Druhým pacientom bol sedemdesiatdvaročný muž, ktorého vzhľadom na vek a zlému stavu ciev postihli poruchy erekcie. Sprvu ju liečil tabletami, ale nevyhovovali mu, preto sa rozhodol pre implantát.   ,,Obaja boli na druhý deň prepustení domov v dobrom stave, pooperačný priebeh bol bez komplikácií a teraz nacvičujú použitie implantátov," uviedol lekár.

Čo čakať od zákroku?

Operácia trvá dve hodiny, pacient potom zostáva na klinike jeden dva dni. Ako pri všetkých typoch operácií, aj v tomto prípade musí pacient rátať s rizikom infekcie, ktoré sa však dá minimalizovať napríklad podávaním antibiotík. Po prepustení do domácej starostlivosti by mal byť niekoľko dní v pokoji, mal by sa vyhnúť sedeniu. Celková pracovná neschopnosť je jeden dva týždne. Štvrtý ôsmy týždeň po operácii je možné pumpu aktivovať, a akonáhle pacient bezpečne ovláda jej obsluhu, môže začať sexuálny život.


Mohlo by vás zaujať: Ako sa mení erekcia po 50: 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť aj vy!


Dva typy implantátov

Implantáty sa vyrábajú ako nafukovacie polotuhé alebo nafukovacie dvoj či trojdielne, práve tento typ si môžu muži zaplatiť v programe centra.

 • U nenafukovacích sa ohybom penisu nastaví poloha vhodná pre pohlavný styk. Nevýhodou je trvalá erekcia, čo môže byť obťažujúce. Celosvetovo tvorí tento typ pätinu z implantovaného počtu.
 • Nafukovacie implantáty sa ovládajú špeciálnou pumpičkou. Prečerpávací mechanizmus nahrádza funkciu toporivých telies. ,,Na tele pacienta nie je mechanizmus poznať, ani keď je úplne nahý. Väčšina partneriek rozdiel od bežného penisu nerozpozná," uviedol operatér Lukáš Bittner.

Nenafukovacia protéza stojí 99 000 českýh korún (cca 3660 eur), nafukovacia 275 000 českých korún (cca 10175 eur), zdravotné poisťovne ich nehradia. Pri voľbe typu sa zvažuje popri cene aj zdravotný stav pacienta a prekonanej operácie v oblasti panvy. Ak pacient má zväčšenú prostatu, alebo je podozrenie na nádor prostaty, musí sa to pred implantáciou vyriešiť.


Máte vy alebo niekto z vášho okolia skúsenosti s penilným implantátom? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Zora, ČTK
 • Foto: thinkstockphotos.com

Diskusia (14)

 • Adam 15.01.2018, 09:46

  Iste sa da tvrdit, ze ide o akusi poslednu moznost zachrany, ale pokial uz inak nie je mozne erekciu udrzat, preco nie.. Problemom je ale hlavne cena, lebo taky zakrok vyjde na niekolko tisic €. Podrobne som implantaty rozobral v clanku tu - https://vimax.sk/penilny-implantat/

 • menter 21.12.2017, 07:13

  Viagra pre mužov - http://bit.ly/2khrS4d

 • Elika 26.10.2017, 08:54

  No, tak ma implantát príde ako celkom dosť drsné a radikálne riešenie ...

 • Norria 17.10.2017, 20:54

  Tiež mi teda implantát príde ako riešenie dosť radikálne ... Čo napríklad riešenie nejakými tabletkami? Aké sa vám osvedčili?

 • emy 23.09.2017, 19:03

  implantat mi pride ako dost radikalne riesenie :/ nechcete radsej skusit najskor nieco menej invazivne ? my sme na tom doma boli pred casom ozaj dost zleee ale nejako sme si pochodili ku psychologovi a nasledne sme skusili tablety erectan man long bez predpisu a pomohli uz asi 3 mesiace mame ozaj perfetny sey

 • Tibor 02.07.2017, 11:41

  Tiež uživam erectan modrý a teda úplne to stačí ako riešenie problému. Implantát mi už tiež príde ako dosť radikálne riešenie vzhľadom k tomu, že na trhu je už kopec šetrných prípravkov a liekov, ktoré naozaj pomáhajú. A v článku píšu, že "Najčastejšou príčinou porúch erekcie je cievna porucha, zvyčajne ako následok vysokého tlaku, cukrovky alebo vysokej hladiny cholesterolu" tak k tomu asi tolko, že som sám diabetik a kto vie niečo o cukrovke, vie aj to, že sa im buď vobec, alebo veľmi dlho a tažko hoja aj tie najmenšie ranky, takže toto riešenie neprichádza do úvahy.

 • axel 15.06.2017, 20:52

  nie je implantát už trochu drsné riešenie? my sme boli na tom dosť zle, ale kamarát nám poradil modrý erectan a k nemu hlavne pre partnerku lubrikant erectan exclusiv gel a je to perfektné. Náš sex nemá chybu ;)

 • Ruthy 10.04.2017, 20:29

  Nám doma pomohla tobolka erectanu. Manžel cca hodinku pred sexom užije tobolku erectanu forte a všetko je hneď ako má byť ;)

 • Pamy 12.11.2016, 13:57

  Implantát je na stav maximálnej núdze...alee erectan je ako prvá pomoc istotne vhodnejší

 • Bojny 10.10.2016, 10:26

  trening, motivácia a tabletka erectan pred šou

1 2 >

Pridať komentár