Prerábame byt: Ako si vybrať tú správnu podlahu?

podlaha

sxc.hu

Ak plánujete vymeniť podlahu v celom byte, táto investícia vás môže vyjsť od zopár stoviek eur až po cifru presahujúcu dve tisícky. Všetko, samozrejme, záleží od rozlohy vašich domácich priestorov, ale aj od kvality zakúpenej krytiny. Súčasný trh totiž ponúka nielen širokú ponuku materiálov, ale aj hrúbky, tvrdosti a dekoru. Poradíme vám, ako sa v nich zorientovať.

Každá miestnosť vyžaduje niečo iné

Pred kúpou podlahy by ste mali v prvom rade prihliadnuť na to, ako je ktorá miestnosť v byte využívaná. Ak začneme od vstupnej haly, respektíve chodbičky, tam je krytina zaťažená najviac. Pohybujeme sa po nej totiž obutí a najmä dámske podpätky jej dávajú poriadne zabrať. Tu by ste preto mali zvoliť takú možnosť, ktorá je dostatočne tvrdá, odolná a zároveň ľahko udržiavateľná. Tretia spomenutá vlastnosť by nemala chýbala podlahe v kuchyni, kde vzniká najväčšie nebezpečenstvo úrazu. Kvôli riziku pošmyknutiu na glazované dlaždice radšej ani nemyslite. V obývačke stačí rátať so strednou záťažou, väčší priestor preto prenechajte dizajnu a estetickému dojmu. V spálni by ste mali zainvestovať do podlahy s dostatočnou izoláciou, aby bola „teplá“. V tejto časti príbytku totiž najčastejšie chodíme bosí.


Tiež by vás mohlo zaujať: Prerábame byt: Vyberte si tie pravé farby na vaše steny!


Drevo verzus laminát

Odhliadnuc od predsiene a kuchyne, kde ešte stále v značnej miere volíme klasickú dlažbu, momentálne vládne trend zjednotenia. Ak už zákazník nakupuje, robí to vo veľkom a celý obytný priestor sa snaží pokryť rovnakou podlahou. Zvoliť kompromis dostatočnej hrúbky, odolnosti a nie príliš vysokej ceny preto nebýva jednoduché.


Tiež by vás mohlo zaujať: Viac o bývaní si prečítajte na magazíne Môjdom


Krása ukrytá v dreve

Drevená podlaha už na prvý pohľad zanecháva príjemný teplý dojem a pôsobí reprezentatívne. Samozrejmosťou je oveľa vyššia živnosť, ktorú jej zabezpečuje možnosť renovácie. Drevo totiž hocikedy prebrúsite a všetko opäť vyzerá ako nové. Na rozdiel od laminátových podláh majú nižšiu tendenciu nabíjať sa statickou elektrinou, čiže nepriťahujú prach. Navyše sú ďaleko lepším zvukovým a tepelným izolantom. Ich nevýhodou je však náročnejšia údržba a vyššia náchylnosť k poškrabaniu. V neposlednom rade je to tiež vyššia cena – meter štvorcový sa zvyčajne pohybuje od 20 eur smerom nahor. Z hľadiska tvrdosti je na tom najhoršie jelša (1,6 kg/mm2), priemerom je dub, buk a čerešňa (okolo 3 kg/mm2), najtvrdší je agát (4,8 kg/mm2).


Tiež by vás mohlo zaujať: Prerábame byt: Ako sa premaľovať k dokonalým stenám za víkend II.


Laminát nie je na zahodenie

Keďže plávajúce podlahy prešli značným vývojom, kvalitu nie je ťažké nájsť ani medzi tými laminátovými. Ich nespornou výhodou je široká paleta dezénov dokonale imitujúcich drevo a nižšia cena. Meter štvorcový kúpite už od piatich eur, túto voľbu vám však neodporúčame, pokiaľ podlahu neplánujete v blízkej budúcnosti opäť vymieňať. Hrúbku podlahy voľte aspoň 8 mm (ideálne 10 mm) s označením 32 (stredné zaťaženie) alebo 33 (vysoké zaťaženie), prípadne 23 (vysoká záťaž v bytových priestoroch). Väčšina zo súčasných laminátových podláh je už antistatická s povrchovou úpravou odolnou voči obrusu. Ich výhodou je to, že pod ne môžete umiestniť podlahové kúrenie. Výrobcovia zvyčajne garantujú životnosť od 10 do 20 rokov, tá je však stále nižšia ako u dreva.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame