10 minút cvičenia vám dá toľko ako trištvrte hodiny: Treba len vedieť, ako na to!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
10- minútový tréning môže byť podľa vedcov rovnako účinný ako ten, ktorý trvá až 45 minút

Aj vy máte pocit, že ak necvičíte minimálne pol hodinu, ako by ste pre svoje telo ani nič nerobili? Mýlite sa. 10- minútový tréning môže byť rovnako účinný ako 45-minútový. Podstatná je intenzita aktivity – zistite, ako využiť čas na maximum a spraviť niečo pre svoje telo.


Výhovorky, že nemáte na fyzickú aktivitu dosť času a že nemôžete chodiť cvičiť alebo behať do parku, už neplatia. Skutočne stačí desať minút cvičenia - a z toho len minúta intenzívneho, a pozitívny efekt na naše telo je rovnaký ako pri tradičnom miernom cvičení robenom 45 minút. Výzkum vedcov z McMasterovej univerzity v kanadsom Hammiltone zverejnil časopis Plos One. 

Ako pokus vyzeral?

Vedci rozdelili 27 mužov (pokus so ženami plánujú uskutočniť v budúcnosti) so sedavým zamestnaním na tri skupiny: prvá skupina cvičila intenzívne trikrát týždenne po dobu 12 týždňov. Druhá skupina cvičila po rovnaké obdobie umiernene a tretia skupina bola kontrolná a vedci od nej nepožadovali, aby menila svoje zvyky. Cieľom štúdie bolo zistiť, či sú medzi dvoma druhmi cvičení rozdiely.


Mohlo by vás zaujať: Najväčšie mýty o cvičení: Odhaľte ich ešte dnes a zhadzujte kilá efektívnejšie


Stačilo 10 minút

Intenzívne cvičenie trvalo celkom desať minút, ktoré boli rozdelené takto: trikrát dvadsať sekúnd intenzívneho cvičenia na rotopede, medzi ktorým boli vždy dve minúty uvoľnenej jazdy, aby účastníci štúdie nabrali síl. Predtým mali dve minúty na rozohriatie a potom tri minúty na odpočinok. Cvičenie teda trvalo celkom desať minút, ale len jedna minúta bola venovaná skutočne intenzívnemu a vyčerpávajúcemu cvičenia.

Ukazovatele boli rovnaké

Pri mierne zaťažujúcom cvičení šliapali účastníci štúdie na rotopede 45 minút vcelku a miernym tempom a mali rovnaký čas na rozohriatie a vydýchnutie ako tí, ktorí cvičili intenzívne. Skupina pokusných osôb, ktorá cvičila intenzívne, teda šliapala na rotopede spolu šesť hodín, z ktorých bolo 36 minút vysoko náročných. Skupina, ktorá cvičila mierne, šliapala dokopy 27 hodin. Po 12 týždňoch cvičenia boli výsledky medzi týmito dvoma skupinami pokusných osôb veľmi podobné, pokiaľ ide o inzulínovú rezistenciu, kardiorespiračnú zdatnosť, glykemický index či vplyv na svaly a ďalšie parametre.


Mohlo by vás zaujať: Top cvičenia pre ľudí nad 50: Zachovajte si pevné zdravie aj peknú postavu!


Intenzívne cvičenie nie je pre každého

,,Na metabolickej úrovni predurčuje vysoko intenzívne cvičenie oveľa vyšší EPOC efekt (spotreba kalórií po cvičení), a to vysvetľuje väčšie kladné pôsobenie, ktoré môže byť týmto typom telesnej aktivity dosiahnuté," vysvetľuje profesor na Parmskej univerzite Gianfranco Beltrami, prezident lekárskeho a antidopingového výboru IBAFV a expert na športové lekárstvo a kardiológiu. ,,Je však potrebné zdôrazniť, že cvičenie s veľmi vysokou intenzitou znamená aj väčšie nebezpečenstvo úrazu. nie je teda pre všetkých, ale len pre tých, ktorí vo veľmi dobrej fyzickej kondícii."


Ako často cvičíte vy a aký dlhý je váš tréning? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Zora, ČTK, Corriere della Sera
 • Foto: thinkstockphotos.com

Diskusia (5)

 • ToJeSnadVtip 20.05.2016, 12:17

  ...zas len zvasty...vsetko je to invididualne, niekomu moze stacit 10 minut, inemu nestaci hodina.................podstata celej zivotospravy je o tom aby clovek sam seba spoznal........diety, vyzivovi poradcovia a kadejake navodiky ci treningy su prilis zovseobenujuce a vo vela pripadoch su na nic............

 • najkrajsia na svete 17.05.2016, 17:10

  najlepsie cvicenie je mylovanie s manzelom mojym !!

 • Ta ja ňé! 17.05.2016, 16:25

  Blbosť! Každé telo je ako iné auto. Iný motor, iný druh paliva, iný výkon, iná spotreba. Ja keby som cvičil iba 10 minút, tak som ako prasa a to aj pri diéte. Na rotopede musím dávať denne aspoň 70 minút a každú 10-minútovku ukončujem intenzívnou 30-sekundovkou a na záver intenzívna minúta. Jednoducho môj metabolizmus je tak nastavený, že na jeden zjedený "šalátový list" potrebujem aspoň 10-minútový aktívny pohyb, bohužiaľ.

 • pli 17.05.2016, 15:28

  http://vat.pravda.sk/clovek/clanok/393202-minuta-intenzivneho-cvicenia-staci/

 • Jano 17.05.2016, 11:13

  čo tie čechizmy - "výmluvy"?

1

Pridať komentár