Ochutnajte fenikel: Poteší vaše zdravie a zaujme chuťové poháriky

Fenikel

bbc.co.uk

Zdravie je veľmi dôležité a treba sa oň starať. Najjednoduchším, no zároveň najúčinnejším spôsobom ako svoje telo, ale tiež myseľ, udržiavať zdravé, je myslieť na to, čo si dávame na tanier. Nie nadarmo sa predsa hovorí „Sme to, čo jeme.“ A preto sa netreba báť ani pre niekoho možno nepoznaných chutí. Čo tak siahnuť do kuchýň stredomorských domácností a vyskúšať fenikel voňajúci po aníze? Sladké zdravie v zeleno-bielom šate.

Fenikel sladký je starobylá zelenina, ktorá od dávna divo rastie v kamenistých stredomorských pôdach. Jeho hľuza má cibuľovitý tvar, je biela až zelenkastá. Vonia prenikavo ako tzv. sladké drievko, ktoré pochádza zo stredného východu. V súčasnosti sa tento koreň príbuzný petržlenu pestuje v horúcich oblastiach v okolí Stredozemného mora – na juhu Talianska a Francúzska, v Grécku, v Španielsku či v severnej Afrike.

Draslík, vláknina aj vitamíny

Už starovekí Gréci používali fenikel ako liek proti tráviacim ťažkostiam, na liečbu obličiek a pečene. Jeho účinky sú teda preverené vekmi. Je bohatý na obsah draslíka, vlákniny, kyseliny listovej, vitamínov C a E. Sirup z feniklu sa používa proti prechladnutiu, na uvoľnovanie hlienov. Podporuje činnosť čriev a tým pomáha pri nadúvaní. Odvar z jeho semien zas upokojuje žalúdok. Často býva zložkou detských čajov, nakoľko im výrazne zmierňuje bolesti bruška. Dokonca aj v čajoch pre dojčiace matky je dôležitou súčasťou, keďže zvyšuje tvorbu materského mlieka. Feniklové obklady sa ďalej využívajú v kozmetike, pri zápale očí a podobne.


Tiež by vás mohlo zaujať: Najlepší prírodný liek: Cibuľa zničí virózy a poteší vaše chuťové bunky


Fenikel na Slovensku

Hoci je fenikel stredomorskou rastlinou, pestuje sa aj u nás – na záhradách či poliach. Z našich plodín je veľmi podobný kôpru. Zväčša sa vysieva ako následná plodina, čo znamená, že pred ním bola v pôde dopestovaná iná zelenina, ktorá bola prihnojovaná. Vyžaduje podmienky podobné tým, ktoré mal vo svojej vlasti – kamenisté a suché miesta, no často zalievané.

Pri kúpe feniklu kontrolujeme, či má sviežu bielu až svetlozelenú farbu. Na hľuze by nemali byť škvrny ani preliačiny, musí byť pevná a voňavá.

V kuchyni sa nestratí

Fenikel je veľmi obľúbený najmä v Taliansku aj v Indii. V súčasnej dobe sa však čoraz viac objavuje aj na našich stoloch. Používa sa čerstvý  do šalátov, chutný je tiež grilovaný, dusený v kombinácii s rybou alebo  zapekaný so syrom. Vynikajúca je aj feniklová polievka. Jeho výrazne aromatické semená sa používajú ako korenina, pri pečení koláčov či na výrobu likérov a oleja.


Tiež by vás mohlo zaujať: Maslo alebo margarín: Nech vyhrá lepší!


Osviežujúci feniklový šalát

  • fenikel
  • hrušky
  • mrkva
  • vetvičky čerstvého estragónu
  • šťava z citróna
  • mleté čierne korenie
  • soľ
  • olivový olej

Postup je veľmi jednoduchý a výsledok naozaj delikátny. Očistený fenikel s mrkvou nakrájame na plátky, pridáme nakrájané hrušky. Pokvapkáme citrónovu šťavou a olivovým olejom, dochutíme, posypeme lístkami estragónu, premiešame a podávame.

Zdroj: bbc.co.uk, bbc.co.uk, Andrea
Odporúčame