Hľadáte lásku cez internet? Psychológovia radia, ako na to

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Zoznámili ste sa niekedy cez internet?

Hľadáte lásku cez internet aj vy?

Vďaka rozšíreniu online zoznamiek majú potenciálne páry v súčasnosti takmer rovnakú pravdepodobnosť zoznámiť sa cez e-mail alebo virtuálny ekvivalent žmurknutia, ako prostredníctvom priateľov a rodiny. Nečudo, že sa tento jav stal predmetom skúmania psychológov. Práve oni vám poradia niekoľko zásad, ktorých by ste sa pri zoznamovaní mali držať.


V roku 1992, kedy bol internet stále ešte v plienkach, stretlo svojich partnerov vďaka osobným inzerátom alebo zoznamovacím službám len necelé percento Američanov. V roku 2009 už hlásilo 22 percent heterosexuálnych a 61 percent homosexuálnych párov, že sa zoznámili online.

Priveľký výber - vysoké očakávania

Ľudia bez partnera majú teraz viac možností na zoznámenie ako kedykoľvek predtým. Internetové stránky ako Match.com a eHarmony výrazne rozšírili základňu potenciálnych partnerov. To ale môže mať aj odvrátenú stránku. Podľa nového vyhodnotenia online zoznamovaní, ktoré spísal tím psychológov z celých Spojených štátov, môže zoznamovanie cez internet zdeformovať životné postoje a očakávania ľudí takým spôsobom, že v skutočnosti zníži ich šance na vybudovanie úspešného vzťahu.

"Online zoznamovanie je skvelé. Umožňuje ľuďom prístup k potenciálnym partnerom, ktorý by inak nemali," povedal Eli J. Finkel, hlavný autor správy, ktorá sa objaví vo februárovom čísle odborného časopisu Psychological Science in the Public Interest. "Isté špecifiká online zoznamovacieho priemyslu však znižujú časť z jeho prínosov."


Tiež by vás mohlo zaujať: Virtuálna bokovka: Vzťah môže pochovať, ale aj zachrániť


Viete, čo vlastne chcete?

Jednou zo slabých stránok je prehnané spoliehanie sa na "profily", uviedli výskumníci. Hoci mnohé zo zoznamovacích serverov ponúkajú fotografie a podrobné profily záujemcov pokrývajúce všetko od osobných vlastností až po to, čo majú alebo nemajú radi, tieto informácie nemusia byť nutne užitočné pri výbere partnera, napísal Finkel sa spoluautormi.

To je čiastočne spôsobené tým, že zoznamujúci sa ľudia sami nevedia, čo od partnera chcú - aj keď si všeobecne myslia, že áno. Štúdie naznačujú, že ľuďom často chýba pojem o tom, čo ich k iným priťahuje a prečo. Charakteristiky, ktoré hľadajú v online profiloch, teda môžu byť veľmi odlišné od tých, ktoré ich v skutočnosti priťahujú.

"Veľká väčšina online zoznamovaní funguje na princípe profilov," uviedol Finkel. "Môžete stráviť hodiny a hodiny študovaním profilu za profilom, ale na konci tohto herkulovského úsilia nemusíte vedieť, o koľko ste bližšie k zisteniu, či preskočí romantická iskra," dodal Finkel, ktorý je profesorom sociálnej psychológie na Severozápadnej univerzite v Illinois.


Tiež by vás mohlo zaujať: Láska cez internet: Ilúzia či šanca na vážnu známosť?


Nebuďte priveľmi kritický

Hojnosť online profilov tiež môže podľa autorov v zoznamujúcich sa osobách prebudiť prílišnú vyberavosť a prehnanú kritickosť. Samotné množstvo možností môže byť zahlcujúce. Jednoduchosť, s akou ľudia listujú profily - klikajú na ďalšie a ďalšie - v nich môže vyvolať pocit, že potenciálny partner je len nejaká vec. Že si medzi nimi jednoducho môžu vyberať a porovnávať ich ako páry topánok.

"Online zoznamovanie vytvára nakupovaciu mentalitu, a to pravdepodobne nie je príliš dobrý spôsob, ako si vyberať partnera," dodal profesor psychológie Harry Reis, ktorý sa na správe tiež podieľal. Keď potom príde na osobné stretnutie, môže táto "obchodnícka mentalita" zoznamujúce sa osoby urobiť prehnane kritickými a zahnať "prchavú, spontánnu reakciu" z prvej schôdzky naživo.


Tiež by vás mohlo zaujať: Hľadáte si partnera? Tieto pravidlá by ste mali poznať!


Osobné stretnutie zorganizujte čo najskôr

Komunikovanie cez e-mail alebo niektorý z chatov pred osobným stretnutím tento problém vždy nelieči. Určitá internetová komunikácia je podľa výskumníkov dobrá, ale ak je jej priveľa, môže pokriviť očakávania a nakoniec sabotovať výsledok. Ľudia majú tendenciu vyčítať z e-mailov a ďalšej online komunikácia príliš veľa, čo zvyšuje potenciál pre nedorozumenia a rozčarovanie.

To však neznamená, že online zoznamovanie nie je dobrý spôsob, ako si niekoho nájsť, dodávajú výskumníci. Internetové stránky sú cenným zdrojom potenciálnych partnerov - ak človek nevenuje príliš veľkú váhu profilom či vyhľadávacím algoritmom. Napríklad Finkel radí internetovým zoznamovačom, aby konverzáciu presunuli offline tak rýchlo, ako je to možné. "Nepredpokladajte, že čím viac času strávite prechádzaním profilov, tým lepšiu šancu máte nájsť toho pravého alebo tú pravú," povedal.

„Namiesto pozerania do profilov a porovnávania výšky, váhy, zamestnania a záľub, pošlite potenciálnemu partnerovi pozvanie na kávu na nejakom verejnom mieste a využite to, aby ste daného človeka posúdili osobne,“ dodal Reis. "Nehodnoťte ho. Ale skôr sa sami seba pýtajte, či vás dokáže rozosmiať, či je vám sympatický." Pretože ako uzatvára Finkel: "Nie je a pravdepodobne nikdy nebude existovať náhrada za dve minúty strávené s iným človekom zoči-voči nad šálkou kávy."

Zdielať na Facebooku
  • Autor: ČTK, CNN
  • Foto: plnielanu.sk

Diskusia (1)

  • Jan 14.01.2013, 16:20

    Vsetci zaregistrovaní sú asi zakomplexovaní

1

Pridať komentár