Zabrániť tichej smrti utopením môžete aj vy: Na aké znaky sa treba sústrediť?

Plávanie

thinkstockphotos.com

V desiatich percentách úmrtia utopením sa v blízkosti obete nachádzajú dospelí ľudia. Nevšimnú si však, že pri nich niekto umiera. Topenie sa totiž vôbec nevyzerá tak, ako nám ho neraz ponúkajú televízne filmy či seriály. A čo vy? Vedeli by ste spozorovať, že sa vo vašej blízkosti niekto topí? Ak radi trávite svoj voľný čas v blízkosti vody, prečítajte si, ako zistíte, či sú všetci vo vašom okolí v poriadku.

Len vo veľmi málo prípadoch je topenie sa dostatočne viditeľné. Televízia nás pripravila na dramatický krik, striekanie vody, mávanie, no práve to je v reálnej situácii len málokedy pozorovateľné. Takmer žiadne špliechanie, mávanie či akékoľvek volanie o pomoc. Topiaci podľa dlhoročného člena pobrežnej hliadky doktora Francesca A. Pia totiž pri zbežnom pohľade vôbec nevyzerá, že by mal problém.

Utopenie sa = tichá smrť

Okrem výnimočných situácií sú podľa Francesca A. Pia topiaci sa ľudia fyziologicky neschopní volať o pomoc. Dýchací systém je totiž budovaný prednostne na dýchanie. Reč je sekundárna a teda vedľajšia funkcia. To znamená, že najskôr treba splniť dýchaciu časť až potom tú rečovú. Ústa topiacich sa ľudí sa striedavo dostávajú nad hladinu a takmer okamžite sa ponárajú späť pod vodu. Nie sú nad hladinou dostatočne dlho na to, aby vydýchli, opätovne sa nadýchli a ešte aj zavolali o pomoc.


Mohlo by vás zaujať: Naučte sa prvú pomoc: Tieto zásady by ste mali určite poznať!


Ovládanie rúk nie je v ich moci

Topiaci sa ľudia nedokážu často ani mávať o pomoc. Prirodzenosť ich núti roztiahnuť paže do strán a tlačiť na vodnú hladinu. Vďaka tomu sa akoby dostali vyššie nad hladinu a môžu sa aspoň nadýchnuť. Tiež v tomto stave neraz nemôžu svojvoľne ovládať pohyb svojich paží. Dr. Pia ďalej upozorňuje, že topiaci sa človek, zápasiaci o život, nedokáže „zastaviť“ topenie sa a vykonávať spontánne činnosti, ako je kývanie rukami o pomoc, plávanie smerom k záchrancovi alebo dosiahnutie na záchrannú výbavu. Po 20-60 sekundách boja o život zväčša topiaci sa mizne pod hladinou.

Ak však vo vode vidíte aj človeka, ktorý kričí o pomoc a máva rukami, samozrejme tiež zbystrite pozornosť. Môže prežívať úzkosť a pocit, že sa topí. Títo ľudia môžu byť pri svojej záchrane nápomocní, môžu sa chytiť lana, záchranných kruhov a pod.

Ako rozoznať topiaceho sa človeka?

Že má človek vo vode zrejme problém vám napovie viacero varovných signálov:

  • prázdne oči neschopné zaostriť  alebo zavreté oči
  • vlasy cez čelo alebo cez oči
  • hlava nízko vo vode, ústa v úrovni vodnej hladiny
  • zaklonená hlava a otvorené ústa
  • rýchle dýchanie alebo lapanie po dychu
  • snaha plávať určitým smerom, ale bez úspechu
  • snaha otočiť sa na chrbát

Mohlo by vás zaujať: Srdce v ohrození: Čo mu škodí a čo prospieva?


Nezabúdajte však ani na iné pravidlá!

Aby vodné radovánky neskončili nešťastím, je žiadúce dodržiavať aj rôzne ďalšie pravidlá. Najbezpečnejšie je kúpanie na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, kde je v prípade potreby prvá pomoc. Pozornosť zbystrite aj vtedy, keď nastane príliš podozrivé ticho. To pri radosti z vody totiž nie je bežné. Tiež sa riaďte pokynmi, ktoré platia v danej kúpacej oblasti. Nezabudnite však ani na ďalšie detaily:

  • do vody vstupujte postupne a vyhýbajte sa prudkému ochladeniu organizmu
  • nepreceňujte svoje schopnosti a sily! Do hlbokej vody by sa mali odvážiť iba zdatní plavci
  • neskáčte do vody tam, kde je to zakázané
  • rešpektujte označenia o zákaze kúpania sa

Zachránili ste už niekedy topiaceho sa človeka? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mb, uscg.mil
Odporúčame