Zbavte sa buriny aj bez chemikálií: Áno, naozaj je to možné

Burina

thinkstockphotos.com

Azda neexistuje záhradkár, ktorý by sa netrápil so zbavovaním sa buriny. Najmä keď sa chce vyhnúť umelým chemikáliám. Ako sa zbaviť nežiadaných rastliniek a užívať si krásne hriadky plné chutnej zeleniny?

Ako burina škodí?

Pri zbavovaní sa buriny nejde však len o estetickú stránku, pretože škodí nielen rastlinám, ale aj pôde. Priemerne buriny spotrebujú dvakrát viac vody ako rastlinky, ktoré pestujete, pretože ich korene majú väčšiu saciu schopnosť. Pôdu teda intenzívnejšie vysušujú. Ich korene majú tiež oveľa vyššiu dýchaciu mohutnosť ako iné rastliny, takže do pôdy uvoľňujú až trikrát viac oxidu uhličitého. Ten pomáha uvoľňovať do pôdy živiny a preto sa burine darí aj v chudobných pôdach na rozdiel od vami pestovaných rastlín. Buriny sú často nositeľmi alebo aj hostiteľmi hubových i vírusových ochorení, ktoré sa neskôr presunú aj na vašu úrodu. Nevítané rastliny sa tiež vyznačujú aj veľkou listovou plochou, pomocou ktorej zatieňujú okolité rastliny aj pôdu. Tá má potom menej slnečných lúčov, čo negatívne vplýva na plodnosť a rast rastlín, ktoré si chcete dopestovať.

Radšej prevencia hneď ako trápenie neskôr

Aby ste sa skutočne príliš nemuseli s burinou trápiť, je dobré podstúpiť niektoré preventívne kroky na zamedzenie jej rozširovania:

  • Ak burina už rastie, zabráňte tomu, aby jej semená dozreli – pomôže včasné skosenie, vytrhanie či kultivácia
  • Nepoužívajte skosenú alebo vytrhanú burinu na kompostovanie či mulčovanie pôdy. Na kompost môžete použiť až jej popol po spálení
  • Na hnojenie nepoužívajte neznámy zaburinený hnoj či kompost
  • Nepreháňajte to s hnojením pôdy dusíkom, lebo práve ten podporuje rast buriny
  • Sčasti môže pomôcť zníženie pôdnej kyslosti a povápnenie
  • Používajte len čisté osivá bez možného obsahu burinových semien
  • Balíčkované priesady si dopestujte radšej sami

Mohlo by vás zaujať: August vo vašej záhrade: Čo sa vyplatí vysiať práve teraz?


Prázdne záhony prekopávajte

Záhony, na ktorých sa nič nepestuje, zvyknú veľmi rýchlo zarásť burinou. Aby ste sa neskôr s ňou nemuseli trápiť, je lepšie jej predísť. Záhony pravidelne prekopte a burinu tak zapracujte do pôdy alebo ju nechajte uschnúť. Nečakajte však, kým sa vysemení a bez kontroly rozmnoží. Prípadne na záhon vysaďte bylinky. Pôdu nevysilia a nepotrebujú veľa starostlivosti.

Jablčný ocot – ničiteľ buriny

O účinkoch jablčného octu ste už iste mnohé počuli, ale vedeli ste, že si dokáže poradiť aj s nenávidenou burinou? Má totiž silnejšie účinky ako najrozšírenejší a zároveň veľmi toxický herbicíd glyfosfát. Zmiešajte 1,5 litra jablčného octu, ¼ pohára soli a ½ čajovej lyžičky tekutého prostriedku na riady. Touto zmesou zničíte akúkoľvek rastlinu, na ktorú to nastriekate, preto sa vyhnite kvetom či rastlinám, ktoré chcete mať.

Zalejte ju vriacou vodou

Stret buriny s vriacou vodou ju zaručene zničí. Na burinu nalejte vriacu vodu z kanvice a tá ju zahubí.


Mohlo by vás zaujať: Praslička roľná nie je len burina: Pomôže proti močovým kameňom aj bolestiam krížov


Noviny nie sú len na čítanie

Jednou z účinných metód ako vyhubiť burinu sú noviny. Zem najskôr pokryte novinami a dobre ich zalejte. Na to naneste vrstvu mulču a udržujte dostatočnú vlhkosť. Prehrabte, aby zem s novinami splynula v jednu zmes. Rozkladajúci sa papier pritiahne do pôdy červy a tie potom vylepšujú jej kvalitu. Takouto metódou získate nielen hriadky bez buriny, ale aj kvalitnejšiu pôdu.

Vytesnite ju!

K najjednoduchším spôsobom, ako oslabiť burinu je vysadiť na pôdu čo najviac rastlín, ktoré by ste chceli mať a tým obsadiť pôdu. Burina a žiadané rastliny si tak akoby vymenili úlohy – oklieštia jej možnosti hneď na začiatku.


Staráte sa svojmu psíkovi o zuby? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame