Psíci v horúčavách trpia: Pomôže voda, tieň aj šťavnatá strava

Pes

thinkstockphotos.com

Letné páľavy sú pre štvornohých miláčikov zložitým obdobím. Nemôžu sa prezliecť do letného a chodiť v kožuchu by sa ani nám nechcelo. Preklenúť tieto náročné chvíle im pomôže správna starostlivosť. Zistite, čo pes skutočne vyžaduje!

Voda a tieň

Dva základné atribúty na to, aby váš štvornohý miláčik prežil leto v zdraví. Psy sa radi vyhrievajú na slnku, ale vždy je potrebné na záhrade, alebo balkóne zabezpečiť tienisté miesto, kde sa môže pred páľavou schovať. Dostatok vody je nutnosť. Pozor, nemala by byť na slnku, pretože prehriata voda už dostatočne neosvieži. Vlažnou vodou môžete psa aj jemne osprchovať. To mu nespôsobí šok, ale príjemne ho osvieži.

Noste vodu aj na krátke prechádzky

Pes nemá potné žľazy ako človek, potreba ochladzovania sa u neho prejavuje vyplazeným jazykom a zrýchleným dychom. Týmto spôsobom sa extréme rýchlo dehydruje, preto je nutné zabezpečiť psovi dostatok čerstvej vody aj na kratších prechádzkach. Pravidelné venčenie počas horúčav, najmä v rozpálenom meste, si vyžaduje aspoň pár hltov vody. Bez nej sa pes môže ľahko prehriať.

Zmeňte režim venčenia

Na dlhšie prechádzky chodievajte skoro ráno, alebo neskoro poobede, prípadne po zotmení, keď teplota vzduchu klesne. V čase obeda treba prípadné venčenie obmedziť iba na krátke vykonanie potreby. Pokiaľ je to možné, vyhnite sa rozpáleným plochám aj pri prechode na venčiacu lúku. Horúci asfalt, ihrisko, cesta a rozpálené povrchy sálajúce teplo sú pre psa ako pobyt v saune.


Mohlo by vás zaujať: Nájdite „toho pravého“: Pes presne pre vás!


Doprajte mu šťavnatejšiu stravu

Pri vysokých teplotách by pes mal prijímať vodu nielen pitím, ale aj v strave. Ak je kŕmený granulami, v lete ich obohaťte aj o mäso z konzervy a tekutejšie dobroty ako tvaroh, či jogurty. Psíkovi spríjemnia letné dni. Pri ovocí je potrebné vyhnúť sa všetkému, čo má jadierka, ak chlpáčovi chutí melón, môže si dať, ale bez zrniečok.

Najlepšie ochladzovanie je dychom

Po návrate z prechádzky môže byť pes vyčerpaný a prehriaty. Najlepším spôsobom na rýchly návrat do normálu je odchýliť dvere na mrazničke, alebo chladničke a nechať ho pár minút dýchať chladný vzduch. V žiadnom prípade pes nepatrí do ľadovej vody. Spôsobilo by to okamžité stiahnutie ciev a šok. Takisto ani prehadzovať cez psa vlhký uterák nie je ideálne. Stiahne cievy a následne sa telo zbavuje teploty ešte horšie. Ideálna je pre psa chladná dlažba alebo pelech z chladivých materiálov.


Mohlo by vás zaujať: Aký pán taký pes: Labrador prezrádza vašu zásadovosť, teriér nevyrovnanosť


V aute ani na 10 minút

Pobyt v rozhorúčenom aute je pre psa život ohrozujúci už po pár minútach. Každoročne pritom niekoľko psíkov majitelia doslova uvaria v prehriatom priestore. Na ostrom slnku stačí len 10 minút, aby teplota v interiéri auta stúpla na 60 – 70 stupňov Celzia, čo je pre psa už takmer smrteľné. Nepodceňujte to, ani ak si chcete odskočiť si na rýchly obed, alebo do obchodu. Aj krátky čas môže v tomto prípade zabíjať .

Strihať netreba

Pes nemá potné žľazy na tele a preto nie je vhodné ani strihanie. Menej sa „potiť“ nebude. V tomto ohľade je najlepšie spoľahnúť sa na prírodu, ktorá automaticky zariaďuje, že zvieratám v lete srsť jemnie a na zimu naberá na objeme.


Ako sa snažíte pomôcť svojim miláčikom v horúčavách vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame