Liečivý zázvor: Skvelý proti nachladnutiu aj nevoľnosti

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Vyskúšali ste už v boji proti nachladnutiu zázvor?

Zázvor

Aj keď v slovenčine je správne pomenovanie ďumbier lekársky, väčšina ľudí ho pozná ako zázvor. Obidva názvy patria jednej rastlinke - Zingiber officinale, známej vďaka svojmu koreňu Zázvorový koreň má príjemnú a intenzívnu pikantnú chuť s nádychom exotiky, ktorú spôsobujú esenciálne oleje. Celkom obsahuje až 640 rôznych chemických látok.


Zázvorová domovina

Zázvor je koreň asi 1 m vysokého kríka podobného ľalii so žltými alebo ružovými kvetmi, ktorý rastie v tropickom podnebí. Pestuje sa hlavne v Indii, Číne, Japonsku, ale i na Jamajke (odtiaľ je najkvalitnejší) a v západnej Afrike. Domov mu môžete poskytnúť i v kvetináči, kde sa mu darí veľmi dobre. Koreň zasadíme do ľahšej humóznej pôdy, kde za 2 – 3  týždne vyklíči. Potom už zázvorovník rastie pomerne rýchlo. Rastlinka potrebuje teplo, svetlo a  primeranú zálievku. Premokrenie môže spôsobiť, že koreň zhnije. Má rada letnenie, nie však na priamom slnku. Po niekoľkých mesiacoch začnú listy usychať. Je to znamenie na zber úrody. Najúčinnejší je osemmesačný. Koreň je možné vybrať a kúsok opäť zasadiť. Aj keď je zázvor pomerne životaschopná rastlinka, kvetom sa odvďačí len málokedy.


Tiež by vás mohlo zaujať: Dostane do formy aj vás: Cesnak je plný chuti aj zdravia!


Čerstvý verzus sušený

Koreň zázvoru je dostať kúpiť čerstvý,  usušený a pomletý ako korenie, kandizovaný  a v mnohých výrobkoch a čajoch ako súčasť zmesí. Každopádne konzervovaný vydrží dlhšie, silu vône a účinku čerstvého však nenahradí. Ak je to len trochu možné, dajte prednosť nespracovanému koreňu.

Pre lepšie trávenie aj proti nevoľnosti

Vnútorné použitie zázvoru vychádza predovšetkým z prastarých praktík indickej ayurvédy. Uplatňuje sa pri liečbe tráviacich orgánov, zlepšuje trávenie, zvyšuje chuť do jedenia. Celkovo povzbudzuje metabolizmus a obranyschopnosť organizmu. Je to jeden z najlepších liekov pri nevoľnosti, hlavne kinetózach (nevoľnosť z cestovania), kde je účinnosť až  90% .


Tiež by vás mohlo zaujať: Šesť potravín pre vaše zdravie: S nimi budete fit celú zimu!


Čaj proti nachladnutiu

V zimnom období je výborným pomocníkom pri nachladnutí. Najlepšie je ho však piť preventívne. Je veľká šanca, že pri jeho pravidelnom popíjaní sa prechladnutiu, či viróze vyhnete úplne. Základom je čerstvý nastrúhaný koreň. Ten zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať 10-15 minút. Na jeden liter vody stačí asi 2-3 cm dlhý kúsok. Výborný je s medom a citrónovou šťavou. Pre zlepšenie chuti a účinnosti je možné k nastrúhanému koreňu pridať: škoricu, klinčeky, fenikel, aníz, jablko, citrónovú či pomarančovú kôru.

Zázvor vo vašej kuchyni

Ostrú výraznú zázvoru chuť má na svedomí zingerol. Látka  chemickým zložením podobná kapsaicínu, ktorý sa nachádza v čili papričkách. Preto je možné použiť v sladkých i slaných receptoch. Je výborný s hovädzím mäsom, hodí sa do ryže, pridáva sa do cukroviniek. Populárne je i zázvorové pivo. U nás sú najznámejšie zázvorníky – trvanlivé pečivo, typického tvaru a chuti.


Tiež by vás mohlo zaujať: Najlepší prírodný liek: Cibuľa zničí virózy a poteší vaše chuťové bunky


Prehreje celé telo

Zázvor je typickou zahrievacou drogou, úspešne sa používa zvonka i zvnútra. Horúce obklady sa prikladajú na telo. Obklad prikladáme do jeho dvojitého vychladnutia, to znamená, že po vychladnutí prvého prikladáme obklad druhý. Celá procedúra trvá približne pol hodinu. Potom je vhodné aplikovať masáž.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (5)

 • ian piri 03.12.2015, 17:24

  Rajčiáky je podobný idiotizmus-sprostý vatropreskakovači.Aký prínos má toto večné poučovanie idiotov?

 • Majka 27.11.2013, 19:08

  aj na tejto stránke http://www.peknetelo.eu/zazvor/zazvor-je-elixir-zivota-ucinky-zazvoru-caj/ to nazývajú zázvor... ale podľa mňa je správne aj Ďumbier

 • ooo 30.06.2012, 22:49

  Ale prestante blbnut! Keby to bola"podnosnice libocudna" tak nepoviem,ale pisat sem koli dumbieru je az smiesne,ked vsade su same anglicke slova. Keby pisali Ginger tak nepoviem. Hlavnenazapadnom slovensku nikto nepovie dumbierovniky...ale ...zazvorniky. Vynimku maju len obyvatelia Zvolena,ak pisete odtial tak sa ospravedlnujem.

 • Arkona 19.03.2012, 22:20

  Tak viete, že po slovensky je to ďumbier a surovo nám vtláčate český názov, potom majú ľudia v tom miš-maš...prečo ??

 • JUDr Pagan 19.03.2012, 22:15

  Ale veď to je náš ďumbier ! aký zázvor, to je český názov...

1

Pridať komentár