Keď pracujete priveľa, trpí zdravie aj vzťahy: Ako z tohto kruhu von?

Workoholik

thinkstockphotos.com

Pracujete nadčas a takmer celý svoj voľný čas venujete povinnostiam? Neviete už rozmýšľať nad ničím iným iba nad problémami v zamestnaní? Potom sú nasledujúce riadky sú určené práve vám.Keď sa totiž práca nadčas stáva normou, netrpí len vaša psychika, ale navyše vás zrejme skôr či neskôr potrápia aj fyzické problémy.

Hoci si ho často zamieňame za usilovnosť a zodpovednosť, workoholizmus je civilizačnou chorobou. V súčasnosti sa stal závislosťou, do ktorej upadajú najmä úspešní ľudia, ktorí si to vlastne ani neuvedomujú. Podľa psychológov má táto choroba rovnaké následky ako užívanie omamných látok či alkoholizmus. Workoholizmus zvykne bývať prejavom vážnejšieho problému, ktorého príčinou môžu byť náročné požiadavky zamestnávateľa či tlak spoločnosti. Dokonca sa môže vyvíjať už od detského veku. Najmä ak rodičia vyžadujú od svojho dieťaťa viac, ako dokáže zvládnuť, prípadne ak napodobňuje svojich rodičov – workoholikov.

Od závislosti na práci k omamným látkam

Spoločne s workoholizmom si človek vytvára aj ďalšie závislosti, v ktorých hľadá riešenie problémov, ktoré vznikli práve kvôli tejto chorobe. Často sa postihnutý utieka k alkoholu, fajčeniu a užívaniu omamných látok. Neliečený workoholizmus môže mať fatálne následky. Aby ste zistili, či aj vám takáto závislosť hrozí, všímajte si, či sa nasledujúce príznaky týkajú aj vás:

  • Ste len v práci a nedokážete si spraviť čas na vlastný život a priateľov.
  • Nech spíte akokoľvek dlho, stále sa cítite byť unavený.
  • Neužívate si život, na okolie reagujete podráždene.
  • Keď nepracujete, zožiera vás pocit viny.
  • V práci už nie ste taký kreatívny.
  • Pred spaním myslíte na prácu, príp. sa vám o nej sníva.
  • Vašou najčastejšou vetou je: „Nemám čas.“
  • Ste presvedčený, že všetko zvládnete najlepšie sami.
  • Zanedbávate duševnú hygienu.

Spoznali ste sa? Ak áno, rozhodne to nezanedbajte a čo najrýchlejšie konajte.


Mohlo by vás zaujať: Príliš snaživý kolega – požehnanie alebo trest?


Zdravotné problémy na seba nenechajú čakať

Workoholik je vystresovaný a nervózny. Často bojuje s bolesťami hlavy, krčnej chrbtice, nespavosťou, postupným oslabovaním imunity či kardiovaskulárnymi problémami. Ustavičný pocit stresu sa postupne stane zlým návykom a za následok často má žalúdočné vredy či iné ťažkosti. Napríklad v Japonsku sa zaoberajú aj fenoménom úmrtia z prepracovanosti – karoshi. Práca dlho do noci a málo spánku vám vytvoria spánkový deficit. Ide o vyčerpanosť, ktorá zvyšuje riziko srdcových chorôb, obezity, cukrovky či mŕtvice. Nedostatok spánku má výrazný vplyv aj na časť mozgu, ktorá sa zaoberá  pamäťou. Čoho výsledkom je aj fakt, že preťažení ľudia veľmi často zabúdajú.

Strata rodiny, priateľov, osamelosť spočiatku workoholikom vyhovujú, no postupom času takáto situácia prináša pocit menejcennosti či zlyhania. Paradoxom je, že prepracovanosť v konečnom dôsledku môže viesť k strate zamestnania. Keďže workoholik nie je schopný oddychovať, pracuje nad rámec svojich síl a to zvykne viesť k syndrómu vyhorenia alebo až celkovému zlyhaniu organizmu.


Mohlo by vás zaujať: Prerastá vám práca cez hlavu a vaše vzťahy trpia? Zastavte sa a konajte!


Som workoholik. Čo s tým?

Keďže je workolizmus závislosť ako každá iná, je nevyhnutné ju liečiť. Keď zistíte, že ňou trpíte vy alebo niekto z vášho okolia, neostýchajte sa vyhľadať psychológa či psychiatra. Nejde však len o poradenstvo, ale predovšetkým o nasadenú liečbu a aspoň čiastočné odstavenia od práce. Najdôležitejšie  je odstrániť príčinu tejto závislosti, a zároveň zmeniť pohľad postihnutého na prácu. Tým, že prestane úplne pracovať a začne abstinovať, sa nevylieči. Musí začať vnímať prácu ako súčasť života, nie ako jeho podstatu. Začať môžete napríklad takto:

1.       Naučte sa v práci hovoriť „nie“. Ste platený za 40 hodín týždenne, udržujte si akceptovateľné množstvo roboty. V prípade nutnosti zmeňte prácu.

2.       Čas v práci využívajte zmysluplne a stanovte si priority. Menej dôležité úlohy delegujte na podriadených, alebo ich odložte na neskôr.

3.       Stopujte si čas v práci. Dajte si horný limit a ten nikdy neprekračujte.

4.       Zapracujte na efektivite. Niektoré úlohy možno nemusia byť tak dokonalo spracované, pretože na tom nikomu okrem vás vlastne nezáleží.

5.       Vymiňte si celú dovolenku – a nepracujte počas nej!

6.       Spomeňte si na svoje obľúbené koníčky a začnite sa im opäť venovať – či už ide o čítanie, rybárčenie alebo hocičo iné.

7.       Hýbte sa. V zdravom tele zdravý duch- budete sa cítiť uvoľnenejšie a zbavíte sa aspoň časti napätia.

8.       Obnovte staré kamarátstva, venujte sa viac rodine.


Považujete sa za workoholika? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame