Spoznajte svojho domáceho miláčika: Kedy má mačka hlad a prečo psa neobjímať?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte domáce zvieratko?

Naši domáci miláčikovia často robia veci, ktoré sú pre nás nepochopiteľné

Naši domáci miláčikovia často robia veci, ktoré sú pre nás nepochopiteľné. Občas ide o roztomilé záležitosti , inokedy trochu nechutné a inokedy zas jednoducho podivné. Hoci každé správanie sa nedá úplne vysvetliť, mnohé ich zvyky sú odborníkom úplne jasné. Spoznajte vďaka nim svoje zvieratko o čosi lepšie!


Pes vás počúva

Psy nakláňajú hlavu vtedy, keď im niečo hovoríte, chválite ich či karháte. Tento roztomilý psí zvyk je podľa vedca Stanleyho Corena znakom toho, že sa váš domáci miláčik usiluje vcítiť do vašich pocitov, ale aj čítať výrazy tváre, reč tela či zmenu v hlase. Coren sa tejto problematike venoval a výskum uverejnil v Psychology Today. Podľa neho vám tak pes dáva najavo, že vás počúva a dáva pozor na to, čo hovoríte. Navyše naklonením psy vedia lepšie lokalizovať zvuk. Coren uviedol aj to, že najčastejšie sa nakláňajú tie psy, ktoré majú väčšie papule. A to preto, že im papuľa znemožňuje dobre vidieť na pána a rozoznávať výrazy jeho tváre.

Mačky milujú horúce miesta

Hoci sa mačky zvyknú rozvaľovať práve na miestach, ktorých sála teplo, nie je to tým, že by pociťovali nejako zvlášť chlad. Teplo motora auta či rozhorúčený radiátor vyhľadávajú preto, že predkovia mačiek pôvodne žili v púštnych oblastiach. Preto vaša mačka dokáže ležať aj na horúcom povrchu bez najmenších problémov a tieto miesta priam vyhľadáva.


Mohlo by vás zaujať: Ochráňte svojho psa alebo mačku pred parazitmi: Poradíme vám ako a za koľko


Objatia zakázané!

Hoci medzi ľuďmi sa objímanie považuje za prejav náklonnosti, psy na toto gesto často reagujú odlišne. Objatiami spôsobujete svojmu chlpáčovi úzkosť a stres. Špecialisti z University of British Columbia uverejnili v časopise Psychology Today štúdiu, ktorá ponúka vysvetlenie tejto psej reakcie. Vedci vychádzali zo stoviek fotografií, na ktorých boli ľudia objímajúci svojich štvornohých miláčikov. Na základe nich potom určili, že zo strany človeka vychádzali pozitívne emócie, zatiaľ čo ich psy až v 80% prejavovali znaky stresu a úzkosti. Niektoré psy naše objatia dokážu tolerovať, iným nerobia dobre, preto buďte pozorní a sledujte, ako na ne reaguje ten váš.

Mačky fyzický kontakt potrebujú

U mačiek býva zvykom, že sa o svojho pána často obtierajú a popritom sa často motajú popod nohy. Na jednej strane tým vyjadrujú náklonnosť a snahu o fyzický kontakt, no na strane druhej je to aj ich technika značkovania. Mačky majú na rôznych miestach tela pachové žľazy a ich sekrét sa obtieraním prenáša na šaty človeka. Takto si potom so svojim človekom budujú úzke sociálne puto. A v prípade, že pri obtieraní mňaučí a drží chvost hore, tak je hladná a pýta si jesť. Tak ju nakŕmte, veď ste „jej“ človek.


Mohlo by vás zaujať: Pes, had alebo korytnačka: Čo o vás prezrádza váš domáci miláčik?


Previnilá psia tvárička? Neskočte mu na to!

Stalo sa vám už niekedy, že po príchode do práce nájdete svojho maznáčika ako sedí pri kôpke rozhryzených topánok alebo rozbitého nábytku? Tak určite viete, že nech ste boli akokoľvek vytočení, nedokázali ste sa na chlpáča príliš dlho hnevať. Veď sa tváril tak previnilo... Pes sa však necíti byť vinný. Ten jeho pohľad je totiž v skutočnosti iba reakcia na nadávanie či krik majiteľa. Vedci z univerzity Cambridge robili výskum na troch psoch, ktoré patrili jednému majiteľovi. Kedykoľvek sa niečo stalo, vždy mal previnilý pohľad ten istý pes, hoci často za to nebol zodpovedný. Jednoducho, tento pes bol iba najviac bojazlivý. Takže keď najbližšie zbadáte pri požutých topánkach previnilú tváričku, vedzte, že daný čin vôbec neľutuje, iba reaguje na váš zvýšený hlas.


Aké zaujímavé črty na správaní vášho domáceho miláčika ste odpozorovali vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár