Závislosť na jedle naozaj existuje: Toto sú najväčší zabijaci nášho zdravia

jedlo

thinkstockphotos.com

Pohľad na preplnené prevádzky s rýchlym občerstvením, cukrárne či pouličné stánky s hotdogmi a hranolčekmi nie je dnes ničím výnimočným. So zvyšujúcim sa množstvom skonzumovaných kalorických pochúťok však spoločnosť začína ovládať fenomén takzvanej závislosti na jedle. Tú odborníci prirovnávajú k psychickej poruche, za ktorou stoja zväčša polotovary, mastné jedlá a potraviny s príliš vysokým obsahom cukru. Z tohto, na prvý pohľad riešiteľného problému, sa podľa názoru vedcov čoskoro môže vyvinúť ďalšia z civilizačných chorôb.

Závislosť na jedle síce nie je oficiálne medicínsky preukázaná, tímy expertov však skúmajú účinky niektorých druhov potravín na ľudský organizmus. Jednou z nich je aj doktorka Nicole Avena z Icahn School of Medicine v Mount Sinai, ktorá nedávno vykonala zaujímavú štúdiu. V nej skúmala stravovacie návyky dokopy až 504 účastníkov. Požiadala ich o identifikáciu potravín, ktoré im spôsobujú najväčšie pokušenie, resp. ktoré sú spojené so zvýšenou chuťou či zníženou schopnosťou odolať im. Následne výsledky spracovala  a na základe prideleného skóre zostavila rebríček potravín či jedál, ktoré sú najnávykovejšie. Ide predovšetkým o:

  • pizzu
  • čokoládu
  • čipsy
  • sušienky cookies
  • zmrzlinu
  • vyprážané hranolčeky
  • cheeseburgery
  • sladené nápoje
  • torty
  • syry
  • slaninu
  • vyprážané kura
  • pukance
  • sladkosti
  • steaky
  • koláčiky muffiny

Mohlo by vás zaujímať: Jedlo ako droga: Keď sa niektorým pochúťkam skrátka „nedá“ odolať


Prečo sme závislí?

Hoci závislosť na jedle nie je oficiálne uznanou poruchou, faktom zostáva, že je sprevádzaná istými spoločnými príznakmi. Ich významným ukazovateľom sú chemické procesy v organizme. Po konzumácii niektorých potravín totiž dochádza v organizme k uvoľňovaniu hormónu dopamínu zodpovedného za príjemné pocity (ten istý sa do tela vyplavuje aj pri sexe či inej pohybovej aktivite). V dôsledku vyplaveného inzulínu ďalej dochádza k prudkému poklesu glykémie (hladiny glukózy v krvi) a uvoľneniu brušného svalstva. Zlé tuky z potravín v tomto momente získavajú ľahšiu cestu k narušeniu schopnosti organizmus regulovať chuť na jedlo. Na scénu teda prichádza stav, pri ktorom človek nie je schopný rozoznať, že prijať viac kalórií jednoducho nepotrebuje. Vysoké množstvá cukru v podobných jedlách navyše zvyšujú hladinu hormónu grelínu. Ten vzbudzuje chuť do jedla, špeciálne toho sladkého či slaného. Doktorka Avena na základe dotazníkov spozorovala, že tieto procesy u väčšiny ľudí spúšťajú nezdravé jedlá (anglicky junk food). Ide o potraviny, ktorých spoločným ukazovateľom je vysoký obsah nasýtených tukov a najmä cukrov. „Niektoré štúdie už teraz naznačujú, že spracované potraviny môžu podnecovať také správanie a zmeny v mozgu, ktoré sú typické pre diagnostiku závislostí na alkohole či drogách,“ tvrdí lekárka.


Mohlo by vás zaujímať: Ste závislí na jedle? Zobuďte sa skôr, ako sa prejete k obezite!


Môžu nám tieto potraviny škodiť?

Kým závislosť na jedle nebude oficiálne uznaná, môžu odborníci len uvažovať nad vplyvom konzumácie spomínaných jedál. Ak by sa aj závislosť na niektorých zložkách týchto jedál nikdy nepreukázala, nejde práve o zdravé potraviny. Dlhodobá konzumácia potravín s vysokým obsahom zlých tukov (nasýtených tukov a transmastných kyselín) a cukrov totiž preukázateľne vedie k zvyšovaniu telesnej hmotnosti, obezite, zvýšenej hladine cholesterolu a niektorým srdcovo-cievnym chorobám.


Mohlo by vás zaujímať: Patríte medzi čokoholikov? Toto by ste o závislosti na čokoláde mali vedieť!


Koľko si ich môžeme dopriať?

Ideálne je vyhýbať sa vyššie spomínaným kategóriám jedál úplne. Chuť na ne však môžu vyvolať aj vonkajšie faktory, ako je napríklad stres alebo predmenštruačný syndróm u žien. V takom prípade je ideálne nahradiť ich zdravšími verziami. Hranolčeky nevysmážajte na oleji, ale upečte v rúre na plechu, pizzu si môžete pripraviť nie z kysnutého, ale jogurtového cesta, cukor v tortách či koláčoch nahraďte ovocím, medom alebo stéviou a namiesto mliečnej čokolády si doprajte radšej horkú. Ak už si podobné jedlá dopriať musíte, jedzte ich vždy v zdravšom variante, ktorý určite nájdete v obchodoch s produktmi racionálnej výživy alebo na internete. V žiadnom prípade ale nerobte kompromisy. Chemické procesy, ktoré zložky týchto potravín v tele vyvolávajú, ovplyvniť nedokážete. Preto je ľahšie sa im vyhnúť, ako ich následok neskôr riešiť.


Ktorým jedlám a pochúťkam nedokážete odolať vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstock.com, Lucia
Odporúčame