Posilní telo, vyženie choroby a očarí chuťou: Počuli ste už o čaji oolong?

čaj

thinkstockphotos.com

Vo svojej podstate je oolong vo svete čaju tak trochu škaredým káčatkom. Dôvodom je, že patrí k medzistupňu medzi zeleným a čiernym čajom. Mnoho ľudí ho preto vníma ako nemastný-neslaný produkt, no len čo ho zalejete horúcou vodou, zmení sa na krásnu labuť. Omámi vás vôňou, získa chuťou a podmaní účinkami.

V krajine čierneho draka

Kedysi sa oolongy vyrábali jedine v Číne a na Taiwane, kde sa prakticky sústreďujú najlepšie kúsky tejto čajovej špeciality. Oolong v preklade znamená čierny drak a neklasifikuje sa len ako prechod medzi zeleným a čiernym čajom. Aj on má svoje stupne, ktoré ho delia na ľahko, stredne a silno fermentovaný. Prvý raz sa čaj do Európy dostal v 19. storočí, keď ho čínsky veľvyslanec venoval kráľovnej Viktórii, ktorá ho pre nezvyčajnú chuť a arómu nazvala kráskou z východu. A ak niekto pozerá na tento čaj s nedôverou, pripravuje sa o jeden z najväčších chuťových zážitkov v ríši čaju. Získava benefity zeleného aj čierneho, no pritom čo sa chuti týka, je to unikátna, dokonale namiešaná zmes, hladiaca chuťové poháriky.


Mohlo by vás zaujímať: Čaj maté: Povzbudí vašu myseľ a pomôže aj k lepšej línii


Prekvapí už na pohľad

Bez ohľadu na to, o aký druh oolongu ide, očarí vás zlatistá farba nálevu a sladšia až medová chuť, ktorá v ústach dlho doznieva. Oolongy majú výhodu, že je možné zalievať ich niekoľkokrát. Listy sa pomaly roztvárajú a ponúkajú tak milovníkovi pôžitku vždy trochu iný odtieň nápoja. Nad mnohými oolongami vyniká taiwanský čaj mliečny oolong, ktorý je obohatený o mliečnu esenciu. Obvykle sa pripravuje nad pareným mliekom a chuť má dokonale maslovú, nezabudnuteľnú a dlho ostáva v mysli aj na jazyku. K známym a obľúbeným patrí aj Veľké šarlátové rúcho, Večná jar, Železná bohyňa a Zlatý škoricovník.


Mohlo by vás zaujímať: Mätový čaj nielen výborne chutí: Je ideálny aj proti nadúvaniu


Zdravie na počkanie

Japonsko síce nie je krajina oolongu, ale veľmi rýchlo si spracovanie čaju na tento spôsob privlastnilo. Takéto čaje sú v zemi vychádzajúceho slnka známe skôr pod menom modrozelené. Japonci ich vnímajú ako čaje výsostne liečivé, ktoré nepoužívajú na bežné popíjanie. Odporúčajú ich v rozvážnej miere na rôzne zdravotné problémy. Sú známe pozitívami zeleného čaju vrátane vitamínov aj antioxidantov, no obsahujú aj polymerické fenoly, ktoré podľa Japoncov priamo vyplachujú voľné radikály z tela. Tým je oolong veľmi dobrý ako prevencia pred rakovinou akéhokoľvek druhu. Podľa lekárskej fakulty v meste Fuian sa pravdepodobnosť srdcového ochorenia u milovníkom oolongu po troch rokoch znižuje na 1,4%. Ooolong je počas tepla vynikajúca prevencia proti prehriatiu organizmu, pomáha vyrovnávať hladinu cukru, znižuje hladinu cholesterolu a u ľudí s obezitou spoľahlivo funguje ako čaj na chudnutie. Okrem toho, že obsahuje fluoridy a je dobrý na zuby, požehnaná aj črevám. Vie si poradiť so zápchou, hnačkou aj parazitmi v čreve. Oolong zabezpečuje správnu hydratáciu. To všetko sú dôvody, prečo si dať šálku ešte dnes.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete ochrániť svoje srdce a cievy? Nalejte si šálku čierneho čaju!


Príprava nie je komplikovaná

Voda na oolong by mala byť teplejšia ako na zelený čaj, ale menej horúca ako na čierny. Preto sa hovorí o ideálnych 85 – 95°C. Čaj je viacnálevový, preto spraviť si jednu šálku by bolo jeho plytvaním. Je lepšie do menšej decovej kanvičky dať lyžičku čaju a pomaly postupne ju zalievať. Každý nálev môžete lúhovať od jednej do troch minút. Kvalitný čaj vydrží aj päť a viac zaliatí a pritom stále lahodne chutí.

S cenou nejde do výšin

Čajovníku sa darí vo vyššie položených miestach, ale oolongy nepatria k predraženým čajom. Nehľadajte ich vo vrecúškach, ale siahnite po kvalitnom sypanom čaji, ktorý sa predáva v cenách od 2 do 6 eur za päťdesiat gramov. Existujú aj drahšie kúsky, ale ak máte radi kvalitu za rozumnú cenu, nezruinujú vám rozpočet. Z jednej lyžičky máte čaju dostatok na popíjanie počas celého doobedia. Oolongy majú o niečo menej kofeínu ako čierne čaje, preto nepredstavujú príliš veľkú záťaž pri zaspávaní.


Ktorý čaj obľubujete najviac? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Alex
Odporúčame