Posilní telo, vyženie choroby a očarí chuťou: Počuli ste už o čaji oolong?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Pravidelné pitie čaju oolong prináša množstvo benefitov pre zdravé telo aj myseľ.

Vo svojej podstate je oolong vo svete čaju tak trochu škaredým káčatkom. Dôvodom je, že patrí k medzistupňu medzi zeleným a čiernym čajom. Mnoho ľudí ho preto vníma ako nemastný-neslaný produkt, no len čo ho zalejete horúcou vodou, zmení sa na krásnu labuť. Omámi vás vôňou, získa chuťou a podmaní účinkami.


V krajine čierneho draka

Kedysi sa oolongy vyrábali jedine v Číne a na Taiwane, kde sa prakticky sústreďujú najlepšie kúsky tejto čajovej špeciality. Oolong v preklade znamená čierny drak a neklasifikuje sa len ako prechod medzi zeleným a čiernym čajom. Aj on má svoje stupne, ktoré ho delia na ľahko, stredne a silno fermentovaný. Prvý raz sa čaj do Európy dostal v 19. storočí, keď ho čínsky veľvyslanec venoval kráľovnej Viktórii, ktorá ho pre nezvyčajnú chuť a arómu nazvala kráskou z východu. A ak niekto pozerá na tento čaj s nedôverou, pripravuje sa o jeden z najväčších chuťových zážitkov v ríši čaju. Získava benefity zeleného aj čierneho, no pritom čo sa chuti týka, je to unikátna, dokonale namiešaná zmes, hladiaca chuťové poháriky.


Mohlo by vás zaujímať: Čaj maté: Povzbudí vašu myseľ a pomôže aj k lepšej línii


Prekvapí už na pohľad

Bez ohľadu na to, o aký druh oolongu ide, očarí vás zlatistá farba nálevu a sladšia až medová chuť, ktorá v ústach dlho doznieva. Oolongy majú výhodu, že je možné zalievať ich niekoľkokrát. Listy sa pomaly roztvárajú a ponúkajú tak milovníkovi pôžitku vždy trochu iný odtieň nápoja. Nad mnohými oolongami vyniká taiwanský čaj mliečny oolong, ktorý je obohatený o mliečnu esenciu. Obvykle sa pripravuje nad pareným mliekom a chuť má dokonale maslovú, nezabudnuteľnú a dlho ostáva v mysli aj na jazyku. K známym a obľúbeným patrí aj Veľké šarlátové rúcho, Večná jar, Železná bohyňa a Zlatý škoricovník.


Mohlo by vás zaujímať: Mätový čaj nielen výborne chutí: Je ideálny aj proti nadúvaniu


Zdravie na počkanie

Japonsko síce nie je krajina oolongu, ale veľmi rýchlo si spracovanie čaju na tento spôsob privlastnilo. Takéto čaje sú v zemi vychádzajúceho slnka známe skôr pod menom modrozelené. Japonci ich vnímajú ako čaje výsostne liečivé, ktoré nepoužívajú na bežné popíjanie. Odporúčajú ich v rozvážnej miere na rôzne zdravotné problémy. Sú známe pozitívami zeleného čaju vrátane vitamínov aj antioxidantov, no obsahujú aj polymerické fenoly, ktoré podľa Japoncov priamo vyplachujú voľné radikály z tela. Tým je oolong veľmi dobrý ako prevencia pred rakovinou akéhokoľvek druhu. Podľa lekárskej fakulty v meste Fuian sa pravdepodobnosť srdcového ochorenia u milovníkom oolongu po troch rokoch znižuje na 1,4%. Ooolong je počas tepla vynikajúca prevencia proti prehriatiu organizmu, pomáha vyrovnávať hladinu cukru, znižuje hladinu cholesterolu a u ľudí s obezitou spoľahlivo funguje ako čaj na chudnutie. Okrem toho, že obsahuje fluoridy a je dobrý na zuby, požehnaná aj črevám. Vie si poradiť so zápchou, hnačkou aj parazitmi v čreve. Oolong zabezpečuje správnu hydratáciu. To všetko sú dôvody, prečo si dať šálku ešte dnes.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete ochrániť svoje srdce a cievy? Nalejte si šálku čierneho čaju!


Príprava nie je komplikovaná

Voda na oolong by mala byť teplejšia ako na zelený čaj, ale menej horúca ako na čierny. Preto sa hovorí o ideálnych 85 – 95°C. Čaj je viacnálevový, preto spraviť si jednu šálku by bolo jeho plytvaním. Je lepšie do menšej decovej kanvičky dať lyžičku čaju a pomaly postupne ju zalievať. Každý nálev môžete lúhovať od jednej do troch minút. Kvalitný čaj vydrží aj päť a viac zaliatí a pritom stále lahodne chutí.

S cenou nejde do výšin

Čajovníku sa darí vo vyššie položených miestach, ale oolongy nepatria k predraženým čajom. Nehľadajte ich vo vrecúškach, ale siahnite po kvalitnom sypanom čaji, ktorý sa predáva v cenách od 2 do 6 eur za päťdesiat gramov. Existujú aj drahšie kúsky, ale ak máte radi kvalitu za rozumnú cenu, nezruinujú vám rozpočet. Z jednej lyžičky máte čaju dostatok na popíjanie počas celého doobedia. Oolongy majú o niečo menej kofeínu ako čierne čaje, preto nepredstavujú príliš veľkú záťaž pri zaspávaní.


Ktorý čaj obľubujete najviac? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár